şükela:  tümü | bugün
 • 1916 kırım doğumlu türk diplomat, bürokrat, siyaset, ilim ve ticaret adamı. kariyeri anonim şirket künyesi gibi bir şey. ileri yaşına rağmen (allah uzun ömür versin) halen aile şirketi olan kelmendi holding'in ceo'luğunu yürütmektedir.

  kelmendi, uzun yıllar libya lideri muammer kaddafi'nin ekonomi ve siyaset başdanışmanlığını yürüttü, kuzey afrika'daki asabiye ve jeopolitik üzerine bilgisiyle, bölgede ikinci ibni haldun olarak nam saldı. kaddafi'nin yeşil kitap'ına fikri düzeyde en fazla katkıyı veren isim olarak tanındı.

  hatırat'ından öğrendiğimize göre, ailesi kırım'a bilecik'ten gitmedir. büyük dedesi zarif kelmendi paşa, osmanlı donanması ve teşkilat-ı mahsusa'daki görevi nedeniyle kırım'a tayin olunca, sülalesi de oraya yerleşiyor. putin'in kırım'ı işgaline tepki olarak, 2014'te istanbul'a geri dönüş yapıyorlar.

  kendisi habermas, wallerstein, derrida, deleuze, foucault, huntington gibi düşünürler tarafından çağımızın en önde gelen mütefekkirleri arasında sayılıyor. times dergisinin kendisini kapak yaptığı üç türk'ten birisidir. önemli eserlerinden bazıları:

  shakespeare'e küstüm (1937) -deneme-
  nasıl ehli sünnet oldum (1992)
  güller ve kavgam (2001)
  marks'a eleştirel bir bakış (2008)
  maturidiliğe giriş (2010)
  türlerin kökeni (2011)
  türkiye'nin fetullahçılık sorunu (2013)
  neo-cihadizmin esasları (2014)
  kağıt evlerde yaşamak (2014) -şiir-
  zengin mütedeyyin kesim hakkında tespitler (2015)
  modern çağda mücadele usulü (2015)
  al-asasiyyah fi manhaj al-cihadi cedid (2015)
  hatıralarım (2015)

  twitter adresi: https://twitter.com/anatolianstream
 • sahibinin kim olduğu bulunup nefret suçundan yargılanmalıdır, bir de bu adamı ciddi ciddi takip eden hatrı sayılır insanlar var ve rt falan da ediyorlar. inanılır gibi değil
 • adam gibi adam dedesi zarif kelmendinin umudunu boşa çıkarmayacak olan anadolu aslanı.
  vahde vahde islamiyye
 • sanırım müslüman olduğu için yargılanması istenen şahsiyet. twitter'da da, burada da onlarca insan anonim isimlerden faydalanıp nefret söylemi yapıyor, birbirine ana avrat küfür ediyor da bir problem çıkmıyor; ama müslümanlar kendilerine yönelen böyle bir tehdide aynı şekilde mukabele edince ''avukat arkadaşlar ilgilensin'' oluyor.

  avukat arkadaşların önce bu sözlükteki çöplükleri temizlesin, namaz kılmaya ''domalmak'' diyen, darbeyi ve darbeciyi öven vatan hainlerine müdahale etsin. sonra söz, biz sana camia olarak tüm trolleri temizleme sözünü veriyoruz.

  ama böyle olunca işlerine gelmiyor bunların.
 • nefret suçunun ne olduğunu bilmeyen kişilerce bu suç kapsamında yargılanması istenen twitter kullanıcısı. fenomen diyemedim kendisine çünkü takipçi sayısı henüz yüz binleri göremedi. popüler hesap diyelim biz ona.

  bak güzel kardeşim nefret suçu tck m122'de güzelce açıklanmış. mutlak suretle bakmamışsındır da belki eskaza girer bunu okursun biz buraya koyalım;

  nefret ve ayrımcılık
  (değişik madde ve başlığı: 6529 - 2.3.2014 / m.15) (1) dil, ırk, milliyet, renk, cinsiyet, engellilik, siyasi düşünce, felsefi inanç, din veya mezhep farklılığından kaynaklanan nefret nedeniyle;

  a) bir kişiye kamuya arz edilmiş olan bir taşınır veya taşınmaz malın satılmasını, devrini veya kiraya verilmesini,

  b) bir kişinin kamuya arz edilmiş belli bir hizmetten yararlanmasını,

  c) bir kişinin işe alınmasını,

  d) bir kişinin olağan bir ekonomik etkinlikte bulunmasını,
  engelleyen kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

  okudun mu? okudun. anlamamışsındır bi daha oku.

  hakaret demiyorsun bak dikkat et. tehdit demiyorsun, şantaj demiyorsun, cebir demiyorsun. nefret suçu diyorsun. bunun suç sayılabilmesi için adamın bentlerde sayılan bir duruma sebep olması gerekir. böyle bir şeyden haberdar mısın? yoo. nefret eder eder. sana mı soracak? senin düşüncenden olmayanları, eleştirenleri nefret suçundan mı yargılayacağız biz? kanun da zaten sana çalışıyordu di mi? bu adam nefret suçundan yargılanacaksa, fikrini beyan ettiğin sitenin çoğu kullanıcısının nefret suçundan hüküm giymesi gerekirdi. hey yavrum hey.

  dine küfreden özgür, ataya dedeye küfreden özgür, modernizmi yaşadığı toplumdan utanmak sanan her türlü devenin ettiği küfür günah özgür düşünce; bu adamın dedikleri mi nefret suçu? ahahaha hassiktirin lan ordan.