şükela:  tümü | bugün
417 entry daha
 • sen nehri'nin üzerinde yapılmış, meryem ana'ya ithaf edilmiş bir katedraldir. ayni isimde bir katedral strasbourg'ta da olduğu için notre-dame de paris olarak adlandırılmıştır. yalnızca paris'in değil, dünyanın ortak miraslarından biridir. bu muhteşem şaheser, fransız gotik mimarisinin en güzide örneği olarak bilinir. ilk gotik katedrallerden biridir ve gotik dönem boyunca inşası sürmüştür. (1160-1345) heykellerin ve işlemeli camların ortaçağ roma mimari üslubundan sonra pek görülmemiş "geçicilik" içerir. bu onu kısmen naturalist de kılar.

  1163'te kral louis'nin hükümdarlığı döneminde başlamış olan inşaatın temel taşını maurice de sully'nin mi, yoksa papa alexander'ın mı koyduğu tartışma konusudur, fakat her ikisinin de ilgili seremonide hazır bulunduğu bilinmektedir.

  en büyük meryem ana heykeli (paris'in bakiresi) bu katedraldedir. zenginliğin bol olduğu dönemde katedral yerel tüccarlar tarafından yaptırılmıştır.

  zayıf estetik görüntüsü yanı sıra pahalı dekorasyonu ile dikkat çeken bu heykel bazı gözlemcilere dini bir ibadetten ziyade kibirli bir zenginlik çağrışımı yapar.

  onu özel kılan bazı detaylar ise şöyledir:

  gül penceresi olarak bilinen kısmı hz. isa'nın zaferini temsil eder.

  güney kulesindeki çan tam 13 tondur. sadece tokmağı yarım tondur. içine mücevherler katıldığı için, çan rengini buradan alır.

  kubbesi 34 metre yüksekliğindedir.

  çan kulesine 422 basamakla çıkılır.

  dünyanın en meşhur gargoylelerinden biri buradadır.

  24 kral heykelinin sıralandığı özel bir koridor vardır.

  hemen önünde paris'in sıfır kilometre taşı bulunur.

  paris'in en yüksek yerlerinden biridir. eyfel kulesi ile net bir görüş alanı vardır.

  fransız devrimi'inde önemli bir rol oynamıştır bu katedral.

  birçok kral ve kraliçe burada taç giymiştir. bunlardan biri napoleon bonaparte'tır. jacques-louis david, the coronation of napoleon adlı yaklaşık 70 metrekarelik eserinde bu katedrali ve bu taç giyme törenini detaylı biçimde resmetmiştir.

  19. yüzyıl başlarında paris şehir planlamacıları katedralin bakımsızlığından dolayı katedrali yıktırmak istemişlerdir. cromwell eserinin ön sözüyle romantizm akımının kurallarından bahseden fransız yazar victor hugo, halkın ilgisini çekmek için notre dame'ın kamburu adlı romanını yazmıştır. roman, katedralin kurtarılması için kampanya başlatılmasını sağlayarak katedralin yenilenmesinde büyük rol oynamıştır. bu eser müzikale de çevrilmiştir.

  15 nisan 2019 tarihinde bu 850 yıllık katedralde, renovasyon esnasında yangın çıkmış. ünlü kulesi yangın sonrası yıkılmış, merkez çatısı çökmüştür.

  (bkz: 15 nisan 2019 notre dame katedrali yangını)

  paris saatiyle 22.00'de yangın kontrol altına alındığı, soğutma işleminin devam ettiği bilgisi ajanslara düşmüştür.
 • fransız itfaiyesinin az önce yaptığı açıklamaya göre kurtarılmıştır. "notre-dame'nin iki kulesi kurtarıldı, genel yapı korundu."

  parisliler ve turistler dua ederken:

  https://twitter.com/…tly/status/1117895571023355904

  https://twitter.com/…efr/status/1117890839147978754

  (bkz: paris/#88981232)
 • sen fransız devrimine dayan, napolyon içinde imparatorluğunu ilan edip taç giysin, victor hugo adınla kitap yazarak yıkılmaman için dirensin, yüzyıllarca ayakta kal, sözde teknoloji çağında bir yangında kül ol.

  geçen yıl bu hafta içinde ayine katılmıştım, yandığını görmek içimi parçaladı.
 • amiyane bir tabirle gavur amı gibi yanmıştır..
 • 1562'de başlayıp 1598'de biten fransız din savaşları, fransız devrimi, 1. ve 2. dünya savaşı'ndan, nazi işgalinden sağ çıkıp 21. yy'da çıkan yangında çatısı çökmüştür.
 • artık 2019 yılı dünya tarihine notre-dame' ın yandığı yıl olarak geçecek.
 • fransa'da geçen bir yılın ardından
  o büyük düşünürlerin yalnızca mezarı kalmış avrupa'da diyordum.
  yaptıkları hatalarla benim gibi bir faniyi haklı çıkartıyorlar
 • çok talihsiz şekilde hazin bir son yaşadı bu harikulade katedral. az kalmıştı planlarımı yapıp görecektim. dünya gözüyle göremedik.
  bir miras göz önünde kül oldu.
 • şimdi haberim oldu. çok şey yazardım ama yazmayacağım. sadece bu ana dair bir anı bırakmak için bu entry'i giriyorum. gerçekten çok garip hissediyorum. olaydan haberdar olmadan önce, sadece 10-15 dakika önce, the bells of notre dame isimli şarkıyı söylüyordum. böyle bir tesadüf olabilir mi? üstelik ses kaydı bile aldım şarkıyı söylerken. gerçekten çok garip. canlı gözle göremeden yanması gerçekten biraz tuhaf hissettirdi bana.

  ...
 • ya şimdi delireceğim. sanırsın ki istanbul a bomba düştü. sosyal medya canavarlarının duyar kastığı bir bu kalmıştı.
  tanım: bugün itibari ile yanan katedral.
37 entry daha