aynı isimdeki diğer başlıklar:
  • çok kötü başlamış, kötü bitmiş disney+ dizisidir.

order 66 ile neredeyse tüm jedilar yani arkadaşların öldürülmüş, en yakın arkadaşın gördüğün kişi, senin sorumluluğunu alıp yetiştirdiğin kişi* jedi temple'da küçücük çocukları katletmiş.. şimdi bunları yaşamış bir obi-wan'ın ışın kılıcını gömüp, hayattan elini ayağını çekip, depresyona girmiş ve sıradan hatta kendini cezalandırır gibi bir hayat yaşamasını anlarım, anladım da.

ama.. koskoca master jedi obi-wan kenobi'nin eline o ışın kılıcını tekrar verdiğiniz an eline ilk defa ışın kılıcı almış disney prensesi rey kadar bile kılıç kullanamayacak şekilde portre etmenizi anlayamam, anlamam da mümkün değil.

hikaye, eh işte. kötü olmayacak bir hikaye aslında ama çok özensiz ve basit.

diziye dair güzel tek şey prime dönemindeki darth vader'ın gücünün çok güzel portre edilmesiydi ki.. son bölümde onu da hiç ettiniz. yahu tamam obi-wan zaten sizin ilk bölümlerde resmettiğinizin aksine çok güçlü bir jedi, darth vader'ı da yenebilir ama 10 yıldır sürgün hayatı yaşayan obi-wan ile gücünün doruğundaki darth vader dövüşünün de böyle resmedilmesi bence rezalet.

ewan mcgregor ve hayden christensen'e para verecek kadar bütçeniz vardı da doğru düzgün senaryo yazacak adama verecek paranız mı kalmadı be disney? neyse bu dizi ile şunu iyice anlamış oldum ki; jon favreau ve / ya dave filoni işin içinde yoksa ne beklenti yaratmaya ne de zaman ayırıp izlemeye gerek yok.

evet obi-wan kenobi ve anakin skywalker/darth vader'ı tekrar görmek çok güzeldi ama işte o kadar. serinin 2. üçlemesini açıp izlesem birşey değişmezdi, aynı şeyi izlemiş olurdum ama en azından kaliteli bir iş izlemiş olurdum.
  • ben diziyi fena bulmadım, beklentiyi karşılıyor. diziyi her türlü evan mcgregor hatrına zaten oturur izlerdim ki ilk bölümlerdeki yavanlığa rağmen sonuna kadar seyretme sebebim de budur. bence son bölümlerde kıvamına gelen bir dizi. ama eleştirilerde de haklılık payı var, mesela bir mandalorian daha titizlikle hazırlanmış bir dizi, burda ise bazı şeyler üstün körü kalmış. artık kadro sağlam ne versek yer bu izleyici diye düşünüp fazla kasmadılar mı bilemiyorum.

yine de star wars 1-2-3 hayranı biri olarak bu diziyi, 4. filme bağlayan bir hikaye olarak beğendim. disney plusun ülkeye girişine denk gelmesi ve bu vesileyle kaçak/göçek yollara girmeden rahat rahat seyredebilmek de cabasıydı. ayrıca hoş detaylar da mevcuttu. bunların hiçbiri olmasa bile, evan mcgregor, hayden christensen, senatör organa gibi karakterleri, dizi formatında tekrar önümüze getirdikleri için bile takdiri hak ettiğini düşünüyorum. olur mu bilmem ama bu karakterlerin tekrar ve daha iyi çalışılmış yapılarda bir araya gelmesini isterim. top gun gibi bir efsanenin yıllar sonra devamını çekip ilkinin üstüne çıkabilen amerikan sinemasının, bu gibi efsaneleşmiş hikayeleri de aynı şekilde tekrar yüceltebilecek kabiliyeti olduğu açık.

--- spoiler ---

obiwanın gücü yeniden kullanmayı başlarken yaşadıkları dizide beğendiğim tedaylar arasında. obiwan engizisyoncuların kalesinin altında jediların camekanlar içindeki cesetlerini görünce şok oluyor ve yarattığı intikam duygusu ile yeniden gücü kullanacak iradeyi buluyor. keza darth vader onu toprağa gömdüğünde de yaşananları hatırlıyor ve büyük bir azimle oradan çıkarak darth vaderı darmadağın ediyor.

bunun ne önemi var derseniz, star wars 1'de obiwan, darth maulu hocası qui-gonu öldürmesi üzerine intikam duygusuyla hareket ederek yeniyordu. yani obiwan da zaman zaman dark side'a kayarak savaşıyor. hatta obiwan'ın light saber kullanma tarzının dahi saldırgan olduğu ve dark side'ı andırdığını okumuştum. bu obiwan öldürmek için savaşıyor demek değil ama diğer tarafı da kullanabiliyor şeklinde okunabilir.

ayrıca, kaskı kırıldığında darh vader kostümü altında anakini görmek bence efsaneydi. iyi düşünülmüş.

bunun dışında, dördüncü filmi seyrettiğimde obiwan neden darth vader ile yüzleşip onu yok etmedi diye düşünürdüm. bu dizi bunun da cevabını veriyor.

anlamadığım tek konu, üçüncü kız kardeşin nasıl olup karnına light saber saplandığı halde hayatta kalması.

yine bir mantık hatası olarak, gemidekiler imparatorluk kruvazöründen kaçarken, önce motoru yapacak vaktimiz yok diyor pilot, sonra da obiwana gitmene gerek yok motoru halledebiliriz diyor. yani daha başka da vardır da neyse. ne kadar az fark edersek o kadar iyi :)

--- spoiler ---
  • ana fikri “sevgi öfkeden çok daha güçlüdür.” olan muhteşem dizi.

ben kusur bulamıyorum çünkü ewan mcgregor’a ve obi-wan karakterine olan sevgim kusurları görmeme engel oluyor mesela… sevgi öyle büyük bir güç işte.

iyi ki sw hayranıyım, iyi ki yaşadığım şu döneme denk geldi ve izleme şansım oldu.
  • obi-wan kenobi neden ve nasıl old ben kenobi'ye dönüştü ilk bölümler bunu anlatıyor.

--- spoiler ---

buraya bir not düşmek gerekirse obi-wan gücünü kaybetmiyor. hatta güç ile olan bağı çok daha kuvvetli yıllar önce ölmüş olan ustası qui-gon jinn ile konuşacak kadar güce bağı var ancak bulunduğu gezegende bir jedi olduğu anlaşılmasın darth vader ve jedi avcıları onun varlığını hissedemesinler diye güce olan bağını büyük bir başarı ile saklıyor bir jedi olarak rahatlıkla müdahale edebileceği durumlarda müdahale etmemeyi ve varlığını saklamayı tercih ediyor bu durumun bir jedi için ne kadar zor olduğunu tahmin bile edemezsiniz bütün bu yaptıklarının tek nedeni ise luke ve leia'yı korumak.

ancak leia'nın kaybolması sonrası arama süreçleri sırasında üvey babasının gönderdiği görüntülü mesaj nedeni ile obi-wan'ın gerçek kimliği açığa çıkınca ve yıllardır kendisini saklamayı başardığı darth vader tarafından varlığı hissedilip bir de karşı karşıya gelince artık gücü kullanma yeteneğini saklamasına gerek kalmıyor ve tüm gücünü kullanarak bir kez daha darth vader'ı/anakin skywalker'ı yeniyor.

yaşlandıkça yeniden gözlerden uzak bir inziva hayatı yaşayacak ve varlığının darth vader tarafından hissedilmesini engelleyecektir ta ki star wars episode iv - a new hope'te artık büyümüş luke ile karşılaşıp yeniden maceraya atılana kadar. yalnız orada luke ile karşılaştığında r2-d2 ve c-3po'yu neden tanımadığını açıklayan bir dizi film vs sahnesi de çekilir umarım bir gün.
    --- spoiler ---

hatalar vs mutlaka vardır ama bu güzel bir yapım olduğu gerçeğini değiştirmez.
  • haksız eleştirilen dizidir. star wars serisi hiçbir zaman mantık hatasından arınmış kusursuz bir seri olmadı ki. bu dizideki eleştirilen tarzdaki hataların önceki filmlerde 10 katı mevcut. önemli serilerin devamında beklenti arttığı için hep eleştiri olur ve ben eleştirileri buna bağlıyorum. şahsen diziyi çok beğendim en azından sequel filmlerinden güzel ona şükredin bari :)
  • bana obi-wan ve anakin izlettiği için mutlu eden dizi. bu evreni bu ikisi için seviyorum ve gerisi umrumda değil. evet luke da umrumda değil. star wars anakin skywalker'ın hikayesidir ve herşey onunla ilgili olduğu kadar çekicidir bence. o yüzden bu diziyi izlemekten memnunum.

hadi kıyamadım notu: seni de severim ahsoka.
  • - güzel pazarlama.
    - obi-wan'ın gençliğini bilenler şimdi 50 yaş üzerinde.
    - bu kişilerin çoğu emekli oldu, bağ, bahçe, kediler ile uğraşıyor.

- ama obi-wan gibi halen işlevsel olabileceklerini, en azından son bir savaşa girebileceklerini hayal etmek istiyorlar.

- obi-wan bunu sağlıyor. yaş geçmiş iş bitmiş tezinin antitezi.
    - 50 yaş civarı insanlar diziyi sevebilir, diğerleri nefret edebilir.

ben sevdim ama prodüksiyon zayıf.
  • ne kadar kötü dizi olduğu ve neden böyle olduğu ile ilgili hasan yalçın abimizin çektiği video bir kaynak niteliğinde.

kendisi benim de aklımdan geçenleri dile getirmiş ve kathleen kennedy'nin star wars çatısı altındaki rezalet karar ve işlerinden de bahsetmiş.
  • depresyon hırkamı sırtıma geçirdim, cenin pozisyonda ağlayarak bitirmeye çalışıyorum. dolar yakan dayı gibi protesto amaçlı evimdeki star wars figürlerini yakasım var.
  • benim için tek güzel tarafının, obi wan’ı oynayan ewan mcgregorın dizideki sakallı halinin eski sevgilime aşırı benzemesi olan dizi. suratına bakmayı severdim keratanın, özlem giderdim.
    onun dışında çok tırt olmuş. ama yoklukta gideri var. bak bu yönü de eski sevgilime benziyor.*
hesabın var mı? giriş yap