• egitim disiplini olmayan sorumsuz saygisiz cok bilmis ogrenci, bos beles meslektas, hedefi olmayan kurum
  • asıl mesele dersine girilen öğrencilerin eğitimi ve öğretimi olması gerekirken neredeyse öğretimle başa baş giden gereksiz evrak yükünün altında kalıyor olmak. boşuna kağıt israfı onlarca gereksiz iş yükü...faydası yok onlarca angarya her hafta ama her hafta.
    yetmiyor asla okuma isteği olmayan, varlığının tek sonucu dersi sabote etmek olan; aslında zorla o sıralarda oturmak zorunda kalan öğrenciler.
    çocuk yapıp zamanı gelince okula atıp ardına bakmayan , tek bir veli toplantısına gelmeyen velilerin, sorumluluk sahibi ailelerin yetiştirdikleri çiçek gibi çocuklarına musallat olan,zorbalık eden,laftan anlamayan eğitilemeyen çocukları.
    kişilerden bağımsız olarak okul kurumunun, öğretmenlik mesleğinin ciddiyetinin önemini yok sayan onlarca uygulamanın varlığının ya da gerekli uygulamaların yokluğunun neye mâl olduğunun önemsemiyor olması ya da farkında bile olunmaması.
  • meb'in yapmak için yaptığı, kağıt üzerinde kalan, faydasız göstermelik uygulamaları. taşra yöneticilerinin yeteri kadar denetlenmemesi. torpile, liyakatsızlığa göz yumması. haketmeyenin haketmediği yere getirilmesi.

il-ilçe müdürleri ve şube müdürlerinin kendini iş veren sanması. öğretmeni ezmeye, aşağılamaya çalışmaları.

vizyonsuz, insan ilişkisi zayıf, nasıl konuşması gerektiğini bilmeyen, yeteneksiz, sendikadan dolayı idareci olmuş olan okul idarecileri.

kendini geliştirme ihtiyacı duymayan, toplantılarda her konuya muhalefet olan öğretmenler.

aileden zerre terbiye almamış, laftan anlamayan, hem saygısız hem de zeka seviyesi düşük olan öğrenciler.

yani eğitim-öğretim içerisinde bulunan her bir kademe öğretmenleri meslekten soğutuyor. ve insan her seferinde "bu kadar da zekasız olunmaz ki" diyor. üzücü.

ayrıca bi not eklemek istiyorum. işinin hakkını vermeye çalışan, öğrenci için kafasını yoran ve çabalayan öğretmenler idareden destek göremezlerse hiçbir şey yapılamaz. değişim, gelişim iş birliği ile olur. 1 ya da 2 öğretmenin tek başına yapacağı fedakarlık, kişinin kendini yıpratmasından başka bi işe yaramaz.
  • ders dinlemeye çalışan bir sınıf dolusu çocuğun tek bir psikopat öğrenci yüzünden bu haklarını kullanamamaları. öğretmen önlem almak istediğinde disiplin yaptırımı uygulamanın yasak olduğunun söylenmesi. bir çocuğun birçok çocuğa yaptığı sistemli saldırıları engelleyememek. her gün ve her ders bu manzaraya seyirci kalmak zorunda olmak.

sınıftan uzaklaştırmak yasak.
    disiplin cezası vermek yasak.
    çocuğun bir doktorla görüşmesi gerektiğini söylemek suç.
    sınıf içinde verilen cezalar şikayet konusu.
    çünkü o daha küçük bir çocuk. psikopat da olsa, arkadaşının kafasını da yarsa, camı çerçeveyi de dağıtsa annesinin biricik prensi o. zaten her şey öğretmenin suçu. annesi evde de aynı davranışları gösteren küçük prensinin kollarını mosmor edene kadar dövüyor olabilir. öğretmen ceza olarak günlük ödevi vermedi diye parti teşkilatına şikayet edilebilir. ama annenin vurduğu yerde elbette gül biter. çok şikayet ederseniz babası prensini okula bıçakla göndermekle ve diğer çocukları bıçaklattırmakla tehdit edebilir. oyna devam. o babadır, öğretmenin aldığı para haram bi kere.
  • tepeden inme saçma sapan emirler. pratikte bir değeri olmayan yönetmelikler. şımarık veli ve öğrenciler. anca tribünlere oynayıp reelde bir icraati olmayan bakanlar. öğretmenlik mesleği hakkında en ufak fikri olmamasına rağmen hariçten gazel okuyan yarım akıllılar. onun bunun selamıyla makam mevki yapıp çalımından geçilmeyen vasıfsız idarecimsiler.
  • resim, müzik, beden eğitimi vb derslerin, bazı denyo velilerce dersten sayılmaması.

okulda son derse girilmiştir, defter imzalanırken kapı çalar ve içeri bir veli girer;

"+hocam ben x'i alıyorum?
    -hayırdır, neden?
    +aman ders müzik zaten ne yapacak çocuk?"
    +...

*bu diyalog birebir yaşanmıştır ve kesinlikle hayal ürünü değildir.
  • çalışmak diyerek entrysine başlayan (bkz: greby) adlı yazar tipindeki insanlardır. bunları gördüğünüzde laf anlatmaya çalışmayın sakın. koşarak uzaklaşın. zaman israfı olur yoksa.
  • sistem dadılık yapmanızı istiyor. anne babaları işteyken eyleyin okulda işte diyor. dokuz zayıfla geçiyor, disiplin suçlarını sıraya diziyor, ödev yapmıyor, malzeme getirmiyor. en ufak bir yaptırım yok. okuma yazma bilmeyen ve kaynaştırma olmayan öğrenci diploma alıyor. sadece güvende kalsın diye okul diye bir yer var bu anlayışta.
  • meb ve uygulamaları liderdir bu konuda.
hesabın var mı? giriş yap