• kedi ve köpek sahibiyseniz, mutlak suretle izlemeniz gereken bir belgesel ve şu an netflix'te türkçe altyazılı versiyonu mevcut.

bırakın temizmama'nın ürünlerini, hill's ve proplan'ın bile masum olmadığını gösteren, kuru mama konusunda farklı adımlar atmanıza temel oluşturacak bir yapım. belgeselin ana teması ise: hayvanları doğalarının gereği neyse o şekilde besleyin.
  • türkçesi mama kandırmacası olan, köpek mamalarına bakış açımı değiştiren belgeseldir.
    köpeğimizin sağlığını düşünerek verdiğimiz kuru mamaların aslında ne kadar sağlıksız olduğunu, büyük markaların sandığımız kadar evcil hayvanımızın sağlığını düşünmediğini anlatıyor. bu belgeseli her evcil hayvan sahibi izlemeli.
    daha önce kuru mamaların içeriğine çok dikkat etsem de ödül mamalarının içeriğine çok bakmıyordum. belgeseli izledikten sonra bütün ödül mamalarının arkasını okuyup hepsini doğruca çöpe gönderdim. artık kızlarımın ödül mamasını kendim yapacağım. kuru mama konusunda ise zaten orijen yiyorlardı, şimdilik en iyisi yediklerini marka gibi görünüyor.
  • netflix'ten kaldırılmış belgeseldir. endüstrinin hoşuna gitmemişti tabii ki ama kaldırabileceklerini düşünmemiştim. bugün bir arkadaşıma önerdikten sonra fark ettim ki yayından kaldırmışlar.
    hayvan maması endüstrisini mercek altına alan bir belgesel. belgeseli izledikten sonra çiğ beslenme veya tahılsız beslenmeye yöneliyorsunuz. ülkemizde çiğ beslenme için güzel bir alternatif olarak (bkz: raw for us) tavsiye edebilirim.
  • izlemek için kaynak önerebilecek bir yeşilinizi alırım dostlar. teşekkürler şimdiden.
  • izlemek isteyenler için link `https://www.facebook.com/…/videos/2294691607444494/`

dun izledim.
    bir buçuk yaşında olan sarman kedimi yaşamadığımız boş evin bahçesinde annesi birakti ve hasta, ölmek üzereyken eve aldim. hindi göğsü kaynatıp yedirdim, tavuk göğsü yedirdim, toparladı. iyileşmeye başladı. veterinere goturdum, fib hastasi en fazla 1 ay yaşar dedi. kuru mama verdi, antibiyotik yaptı. ilaçları var fakat iyileşme ihtimali çok düşük ve acı çeker, yurtdisindan geliyor ve elimizde yok, siz bulun dedi. baktim aliexpreste var. gelmesi 1 ay sürecek, yani zamanında yetişmeyecek. almadım. madem bu kadar kısa ömrü olacak, onu mutlu yaşasın dedim ve kuru mamadan vermedim. kuru mama bana mantıklı gelmedi. oysa ki veterinere göre sadece kuru mama vermem gerekiyordu. onunla oyunlar oynadım, sadece kaynatilmis etle besledim. hareketlendi, iyileşmeye başladı. 1 ay sonra tekrar veterinere götürdüm. kedi iyileşiyor dedim, hastalığı gerilemeye başladı. kontrollerini yaptı, hastalık falan kalmamış kedide. ne yiyor diye sordu ve kaynatilmis etle ve arada yaş mama ile beslediğimi söyleyince, verme sakın, kuru mamaya alıştır dedi. bu pet fooled belgeselinde veterinerlerin ne kadar bilinçsiz egitildiginden bahsediliyor, ben bunu yaşadım ve o zamandan bu yana uygun olabileceğini düşündüğüm şekilde besledim hep. bu arada kendini supermen zannedip kızgınlığa girince 6 kattan atladı ve betona düştü. apar topar kırık var mi diye veterinere götürdüm. cok saglam bir kedi, fiziksel olarak hiç birseyi yok dedi. sadece biraz korkmuştur. sokakta bulduğum açlıktan perişan olmuş bir kediyi de eve aldim. tüyleri dökülmüş stresten, hareket etmeye gücü kalmamış. dişi kısır değilmiş ve ciftlestiler 2 3 hafta sonra. o da sadece kuru mama ile beslenmiş, arada vermek için n/d kuru yavru mamasindan aldim. sarman da arada ondan yemiş ve sorunlar başladı. idrar yolları tıkandı. sonda takıldı. virbac kuru mama verdi veteriner ve sadece bundan yiyecek ve şu icecek dedi. yaş mama ve kaynatilmis et sakın verme, ölür dedi. içtiği su bünyenin ihtiyacını karşılamıyor, az şu içiyor dediğimde de zorla icirmeye çalış dedi. ne yapayım, kedinin kafasını suya mı sokayım, dedim. aldim n/d urinary yaş mamadan, onunla ve yine kaynatilmis etle besliyorum, iyileşmeye başladı. yavaş yavaş çiğ beslenmeye geçirmeyi düşünüyorum. tek problem eve aldığım dişi kedi kuru mamaya alışmış ve başka şey yemek istemiyor. zamanla onu da alistiracagim. çünkü en kaliteli kuru mama bile onların bünyesine uygun olmadığını düşünüyorum.
    bu belgeseli izleyince içgüdüsel olarak doğru beslediğimi, ve eğer eve gelen dişi de doğru alistirmis olsaydı, sarman kedim hastalanmayacakti.
    veterinerler hayvanları seviyor ona hiç kuşkum yok. ama turkiyede ogretilenlerin yanlış olabileceğini düşünen veterinere denk gelmedim bu güne kadar. teyzemin kedisi var, sadece yaş mama ve kendi yaptığı yaş mamalarla besliyor. 20 yaşında dişi ve gayet enerjik ve sağlıklı. onun veterineri asla kuru mama verdirmiyor. teyzem turkiyede yaşamıyor. yurtdisindaki veterinerler genel olarak kuru mamaya karşı.
    belgeseli izledikten sonra düşündüm, evet ben sadece mantik yürüterek ve içgüdüsel olarak doğru yapmışım. tek problemim dişi kedi, ve yavrularına sadece kuru mama yedirmeye çalışması. onu da zamanla aşacak ve doğru beslenmeye alışacak.
    kedilerini seviyorum.
hesabın var mı? giriş yap