• asla tüm takımların lisanslı hâle gelmeyeceği; ancak yine de fifa 18 hakkındaki kötü yorumlardan sonra ibreyi benim için kendinden tarafa çeviren oyun.

özellikle 4 takım seçip random gelen oyuncular ile yapılan maçların geri döndüğünü duyduktan sonra daha da bir hevesim arttı. elimde kutulu hâlde bulunan metal gear solid v the phantom pain ile spotçudan cüzi bir ücret karşılığında takas yapmaya çalışacağım.

geçen seneyi rocket league ile geçirdim; fakat bir futbol oyunu da gerekiyor. özellikle arkadaşlar ile aynı evde toplaşınca, bir futbol oyununun eksikliği hissediliyor.
  • arkadaş burada 100 yıldır sorup duruyoruz; şu lisans yamaları ps4'ün online oyunlarında da işliyor mu işlemiyor mu? bir kişi de çıkıp "işlemiyor" desin ki biz de bu defteri kapatalım.

herkes korsancı amına kodumun yerinde, herkes bulduğu korsan yamalarla lisans yapıp duruyor.

bu işi online bir şekilde "north london" yerine "arsenal" ismini görerek oynayabiliyor muyuz oynaamıyor muyuz?
  • bu arada gelen bir kac soruya ithafen...
    hangi takim alalim ne oynayalim sorusu gelmisti 7-8 yazardan. tek tek cevap vermek yerine nacizane buraya 3 haftadir oynadigim kadariyla yazmak isterim. eger real veya barca almayayim ama online rating kasayim derseniz benim keyif aldigim ve bol gol attigim 3 takim uzerine konusabiliriz: juve, manutd ve dortmunt.

not:yazdiklarim %100 dogru anlaminda algilanmasin lutfen kendi tecrubelerim burada okuyacaklariniz. herkesin stiline gore degisebilir yasanacaklar. ama 3 haftadir oldukca vakit gecirebilmis oldum oyunla ilgili ve zorluk yasayan varsa nacizane bir bakis acisi olarak yazmak isterim.

dortmunt: (dortmund olacak yanlis yazmisim)
    her 3 takimin da oyun stili farkli. özellikle dortmund ile eger orta saha pres yapabileceginize guvenmiyorsaniz biraz tecrube edindikten sonra maca cikin derim. aubameyang evet inanilmaz hizli ama rakip eger tecrubeliyse mutlaka defans ayarlarindan o oyuncunuza sert markaj veriyor. bu durumda arkasinda bos kosu özelligi olan iki oyuncu reus ve schurrle'yi "ss" yani "gizli forvet" olarak konumlandirabilirsiniz. auba bu durumda golcuden cok pasör olarak yer aliyor. defansif orta sahaniz önune iki merkez orta (cm) ve mario gotze'yi atak orta saha (am) olarak kullanabilirsiniz. bu dizilim hiz merkezli bir oyun anlayisi getirecek. gotze cok göze batmasa da kilit adam olacak. defanstan cikarken kisa pas calismasi bu takimin zaafi. orta sahaya topu hizli cikartmaniz sart bu da defans cikisinda uzun pas demek oluyor. kisa paslardan cok top kaybi yasatiyor dortmund.

manred:
    benim en yüksek galibiyet oraniyla oynadigim takim oldu. ayni zamanda taktiksel degisikliklerin de en net hissedildigi ekip benim deneyimlerim arasinda. dizilisi 4 3 3 olarak kurgulayabilirsiniz. lukaku forvet, solunda martial, saginda mkhitarian ileri uclu. sol ve sag oyuncular gizli forvet rolunde. eger bu oyuncularin rolunu kanat forveti belirlerseniz cok fazla disari tasiyorlar oyunu, bu da lukaku'nun kanatlara yaklaşmasına ve kale onunde az vakit gecirmesine sebep oluyor. dakika 65-70 gibi ibra'yi martial yerine alip pozisyonunu aantrfor yapabilirsiniz. yorulmus rakip defansi darmadagin ediyor. ve 65'ten sonra şok skor yapiyorsunuz. hemen arkalarinda atak orta saha rolunde mata mutlaka yer alsin derim. gol ve gol pasinda muthis rol alacak. orta saha kurgusunda bas rol pogba'da. gobegin hafif saginda konumlandirirsaniz atakta mata'ya ve defans + pres alaninda da matic'e destek olacak. ınanilmaz isabetli paslarla gol yollarini acacak. ama sakatligindan dolayi oyunda form durumu düşük veriliyor. akor tutmak icin pogbayi ikinci ön libero yapabilirsiniz. ortada teror estiriyor resmen. pogba formsuz oldugunda yerine ander herreira'dan daha dusuk rakamsal özelliklere sahip fellaini, fiziksel özelliklerinden dolayi, tercih sebebi. defansta ise ozellikle sol kanat sıkintili. benim tercihim en dusuk özelliklere sahip olmasina ragmen shaw.

juventus:
    gectigimiz yılki oyunda inanilmaz bir takim olarak kurgulanmisti juve. bana 24 maclik bir yenilmezlik serisi vermis ve ciddi anlamda puan yapmama yardimci olmustu, bu serideki 19 galibiyet 5 beraberlikle. bu yıl durum biraz farkli. ilk 15 16 gun ne yaptiysam olmadi. 4 3 3, 4 4 2, 4 2 2 2, 4 2 1 3. yok... en sonunda youtube'daki sesegel kanalinda coklu oyun oynarlarken kullandiklari 3 2 2 3 taktigi ile taslar yerine oturdu. 3 stoper önune khedira defansif orta saha, hafif onunde pjanic. öndeki ikilimiz solda marchisio ve saginda cuadrado. burada marchiaio'nun pozisyonu kilit. rakibi defanstan cikarken acaip bozuyor bu oyuncumuz, bu da karsimizdakinin daginik oyun kurgusu yapmasina mahal veriyor cogu zaman. onlarin önunde merkez higuain, sag arka dybala ve sol arka douglas costa gizli forvet rolunde. bu noktada gidisata göre cuadrado'yu costa ile yer değişikliğinde kullanabiliriz.

yukarıda bir yerlerde oyunun defansif ozelliklerinden bahsetmistim. ileri ayarlar menusunde benim tercihim söyle:
    atak: merkezden, kontra atak, oyuncu yerleri sabit. destek 5'te.
    defans: ortadan savunma, sert pres, defans cizgisi 4te, defans genişliği 6'da.

ilk 3 haftalik tecrubeler bu sekilde. bol gollu, eglenceli ve keyifli maclar diliyorum. kowalski_205 nickiyle hem coop hem rakip olarak beraber oynamaktan mutluluk duyacagimi da hatirlatiyorum.

edit: burada avanagin biri ayari almisti zamaninda benden, arkadaslarini buraya toplamis bana laf yetistirmeye. neymis dortmund'a dortmunt yazmisim. evet bir harfi yanlis yazmisim.
    öte yandan her nedense fifa severler derneginin faşistçe cikislarina sahne olan oyundur. fifa severiysen defol git o baslikta öt.
  • dortmund ve psg çok iyi olmuş.

psg hatta oyunun en iyi takımı gibi.

oyun akıcı ve çalım vs... işleri iyi olmuş ancak iyi futbol bilen birisi sevmez bu oyunu, çok basit ve çocuksu işler dönüyor, gol atmak çok kolaylaştırılmış. defans olayı bitirilmiş.

bayern münih fln yine olmaması ise fazlasıyla aptalca.
  • aynı paraya ferrari'ye binmek varken honda'ya binmek gibi bir şeydir, fifa varken bu oyun denilen şeyle uğraşmak.
  • hem pes 18'i hem de fifa 18'i arka arkaya denedim. şahsi fikrim fifa 18 her yönüyle pes 18'den daha iyi olmuş. ayrıca liglerin ve takımların lisanslarının alınmaması zaten başlı başına bir olay. artık 2018 yılına giriyoruz ve oyunda hala birçok lig ve takım yok.
  • pes 2013 varken pes 2018 de neymiş yahu :)
  • yillarin borussia dortmund‘una israrla dortmunt diyen fanboylari olan oyun. bir de analiz kasmis paragraf dolusu asdhshsh. buradan anlayin oynayan kitleyi iste.

fifa varken bu oyunumsuyu oynayan adamlara hayatta basarilar dilerim, o kafayla biraz zor cunku. (bkz: swh)
  • directx 11 destekli ekran kartı isteyerek benim gibi gönlü zenginleri hüzne boğmuştur.

ya sen pessin, napıcan 11'i?

edit: gönlü zengin diye kendimizi ezdik ama benchmarklara bi bakayım dedim, 7-8 sene önce aldığım ekran kartıyla benzer performansı veren kart 400 tl.
  • olmamış dedirten oyundur.
hesabın var mı? giriş yap