• abant izzet baysal üniversitesinde dekandır, teoriler dersinde, marksistler uçamaz, dinciler 4x4 binemez diye teori anlatan hocadır. teorilerin babası olan tayyar arı hakkında asılsız suçlamalarda bulunup, kitaplarının kopyala yapıştırdan başka birşey olmadığını iddia eder. ayrıca, derste kıyak geçerek, eş dostu geçiren, gerisini bırakan bir hocadır. amerika ve nato'nun yaptığı tüm müdahalerin insani kaygılar olduğunu aksini söyleyenlerin paragöz petrolcü olduğunu iddia eder. ayrıca, abant izzet baysal üniversitesindeki yükseklisans öğrencilerin yüzde 90'nını bırakarak, ideolojik davranan bir hoca olmakla beraber, kendi hoca arkadaşlarının arkasından konuşan bir hocadır. bölümünyle yaşadığı sıkıntının cezasını öğrencilerine ödeterek, en çok şikayet dilekçesi alan amatör profesördur. tam bir amerika tutkunudur ve türkiye'deki tüm hocaların geri kafalı olduğunu iddia eder. umarım başınıza böyle bir hoca gelmez. kul hakkı konusunda bilgisi yoktur.
  • şu an yıldırım beyazıt üniversitesi nde hocadır. introduction to international relations dersine girmektedir. saygıdeğer , hümanist, anti-militarist bir insandır.
  • 23 aralık'ta yıldırım beyazıt üniversitesi cinnah kampüsünde "suriye çıkmazı" isimli konferansı olacaktır. ayrıca kendisi profesordur.
  • çankaya üniversitesi'nde ders vermiş profesördür.

2004-2008 yılları arasında, türk dış politikası 1, türk dış politikası 2, uluslararası ilişkiler teorileri ve ortadoğu politikası derslerini ondan almıştım.

sınavlarda biraz kazık sorardı; ama çok iyi hocaydı.
  • türkiye'deki uluslararası iliskiler hocalarının eksik yanlarını uı teorileri isimli kitabı için epey detaylı yazdığı önsözde güzel belirlemiş hoca.

pek çok akademisyeni yerden yere vurmuş ama haklı gibi.

''türkiye uluslararası ilişkiler akademisyenlerinin uluslararası ilişkiler teorisine yeterince ilgi göstermemesinin ve çalışmalarının ve yayınlarının çok büyük bir kesiminin ampirik konular üzerine yapılıyor olmasının nedenleri kabaca şudur''

ankara üniversitesi siyasal bilgiler fakültesi (mülkiye)’nin klasik (diplomasi ve olay merkezli) eğitim-öğretim geleneği,

türkiye’deki ilk nesil uluslararası ilişkiler akademisyenlerinin uluslar- arası ilişkiler teorisine uzak durmaları,

türkiye’de eğitim sisteminde felsefe başta olmak üzere soyut düşünme ve sorgulama geleneğinin yetersiz olması ya da entelektüel eksiklik sorunu,

ampirik, örnek olay gibi akademik çalışmaların nispeten daha kolay ve hızlı yapılabilmesi,

türkiye ve türk dış politikası uzmanlığına olan büyük ilgi

akademide hızlı yükselme ve bunun için hızlı yayın yapma çabası,

teorik çalışmaların maddi getirisinin ve medya popülaritesinin düşük olması,

uluslararası ilişkiler alanında ampirik veya sorun çözümüne dönük proje yapmanın maddi ve pratik çıkar elde etme cazibesi,

uluslararası ilişkiler disiplinine disiplin dışından katılan ve teorik altyapısı olmayan akademisyenler,

özellikle tarihçi, askeriye, güvenlikçi ve bürokrat kökenli uluslararası ilişkiler akademisyenlerinin sayısının artışı,

uluslararası ilişkiler yüksek lisans, doktora ve doçentlik programlarında ve sınavlarında uluslararası ilişkiler teorilerine gereğince yer verilmemesi, hatta bunun gereksiz bir şey olduğu yönündeki yanlış anlayış,

bu arada, türkiye’deki birçok uluslararası ilişkiler bölümünün yönetim ve hatta akademik kadrosunun uluslararası ilişkiler disiplinine hâkim olmayan ve teori bilmeyen akademisyenlerden oluşması,

uluslararası ilişkiler teorilerini okuyacak düzeyde ingilizce bilgisine sahip olunmaması,

yeterli sayıda ve kalitede türkçe uluslararası ilişkiler teorisi kitaplarının bulunamayışı,

birçok uluslararası ilişkiler bölümünde uluslararası ilişkiler teorileri dersinin ya hiç verilmemesi ya da seçmeli verilmesi; bu dersi veren akademisyenlerin ve öğrencilerin yeterli ve nitelikli türkçe kaynak sıkıntısı çekmesi.
  • virüse yakalanip hastalığı atlatan hoca.
    --- spoiler ---

bir süredir tedavi görmekte olduğum covıd-19 rahatsızlığımdan, şimdi aldığım son test sonucumun nihayet negatif çıkmasıyla iyileşmiş görünüyorum,doğrusu iyiyim. o kadar titizliğime rağmen hiç ummadığım 1yakınımdan kaptığım coronavirus gerçekten perişan ediyor; eş-dost ayırmıyor!
    --- spoiler ---

tweeter
  • twitter'dan beni engelledi "saldırgan sözlerim" için; kendisi yazdığı cümlenin anlamını kestiremiyor sanıyorum; zira beni engelledikten sonraki tornistanına bakarsak; bizim bütün kavgamız benim "sokak köpeklerini" savunmam üzerineymiş gibi bir de benim cevap hakkımı elimden alarak sallamış durmuş. konuşmanın ilk kısmı şöyle görsel, göreceğiniz gibi kendisinin ifadelerinin hiç birinde sokak köpeği falan yazmıyor; ben inatla sahipli köpeklerden bahsediyorum; o da bunu düzeltmiyor.

beni engelledikten sonra yazdığı ilk şey ise sokak köpekleri hakkında.

öyle de etik bir tartışma kültürü var.

twitter üzerinden cevap hakkımı elimden aldığı için buraya yazıyorum:

tekrar söylüyorum, yukarıdaki ve aşağıdaki resimlerde de göreceğiniz gibi, ne o "sokak köpeği" dedi; ne de ben köpekler sokaklarda başıboş dolansın dedim. sokaklarda köpeklerin başıboş dolaşmaması gerektiğini zaten düşünen ve bu pitbull ve rottweiler sahipleriyle de sürekli sorun yaşayan bir köpek sahibiyim ben. köpeğimi de tasmalı şekilde ve mümkünse de her zaman insanlardan olabildiğince sakınarak dolaştırıyorum, ama ergen triplerindeki hocamıza göre ben canavarım.

bir de yarı meslektaşız anasını satayım ya, şu adamlarla aynı akademik alanda çalışmaya niyet ettim ben, akademinin halini varın siz düşünün.

görsel
    görsel
hesabın var mı? giriş yap