• best of erdoğan'ı başa koyalım ki konu daha iyi anlaşılsın

--- spoiler ---
    cumhurbaşkanı erdoğan: "bankada, yastık altında, kasasında parası, özellikle dövizi bulunan herkesi yeni ekonomi politikamızın getirdiği fırsatları değerlendirmeye davet ediyorum."
    --- spoiler ---

reis 5-6 sene önce bu çağrıyı ilk yaptığında dolar 2 buçuk lira civarındaydı
    dolara sümkürenleri hatırlayacaksınız
    danışmanı yiğit bulut dolar 3 lirayı geçerse yüzüme tükürün diye trt'de bir yerlerini yırtıyordu
    damat dolar 10 lira 15 lira olacak, çok beklersiniz diye şive yapıyordu
    dolar 14 lira civarında gezinip duruyor
    merkez bankası müdahale etmese dolar 14'ü çok rahat geçip gidecek
    velhasıl kelam kim elindeki dolar ve euro'dan vazgeçer böyle bir ortamda
    erdoğan'ın hiçbir işe yaramayacak boş çağrılarından biridir..
    hamaset goygoyu yaparak bu günlere kadar geldiler
    sonuç ucuz ekmek için yağmur altında halk ekmek kuyruğunda saatlerce bekleyenler
    son sözüm damat berat paşa'dan gelsin
    "allah sonumuzu hayretsin"

bu da bonus
  • doları 3.6'ya düşürsün elimdekileri zararına bozdurmaya razıyım.

boş laftır.
  • banka hesabımdaki 120 dolarla ne gibi bir fırsat değerlendirebilirim lan? asgari ücret 200 küsür dolar, ne gibi bir fırsat değerlendirebilir bu insanlar amk? bu kadar da insanlarla taşşşşşak geçilmez ya.
  • devlet dolarla, euro ile yaptığı tüm ihaleleri bu akşam türk lirası'na çevirip vatandaşa örnek olsun o zaman
  • 5-6 yaşlarındayken ablam da bana yapardı böyle. kavga etmişiz, bir güzel dayak yemiş, ağzım yüzüm şişmiş içli içli ağlarken odamın kapısına gelip “gel hadi gel, vallahi bir şey yapmayacağım, üzüldüm bak şimdi. çok mu acıdı?” diye gönlümü alırdı. ben mutlu mutlu yanına gidince de bir tur daha döverdi. çok küçük ve aptaldım, bir şekilde kanardım hep.

ama sayın cumhurbaşkanı kusura bakmasın aradan 25 yıl geçti. artık ne küçüğüm ne de aptalım.
  • bu adamın yüzünden kızgınlık dönemindeki kanişler gibi yastıklara halleniyorum evde. hay yastığı sikeyim ya.
  • yastık altını sisteme, bankaya çağırıyor anlaşılır da bankada parası olanı neden yatırım yapmaya çağırıyor, bankadaki mevduat kaynağı ile bankalar yatırım yapmak isteyen ihracatçıya, turizmciye kredi veriyor zaten.
  • binali de hollanda'daki milyar milyarları bozduracak mı?
  • dünya'nın en net usd/try long pozisyon sinyalidir..

ne rsi, ne macd, ne de psar bu kadar net sinyal vermez..

ekonomist, aralık 2016'da döviz bozdurun dediğinde usd/try: 3,50...

ekonomist, ağustos 2018'de döviz bozdurun dediğinde usd/try: 5,00...

9 aralık 2021 itibariyle usd/try : 13,67..

takdir türk halkının..
  • aslında kaç gündür aklımdaydı. "elimizdeki üç kuruş eriyor. dolar mı alsam? olmaz. adamı fişliyorlar. en iyisi altın alayım, hem dövize endeksli zaten, hem de niye alıyorsun? kimsin? ayakkabı numaran kaç? diye sormuyorlar" deyip altında karar kılmıştım ki ayçiçek yağı ve tuvalet kağıdı alınca yatırım yapacak para kalmadı. olsun hiç olmazsa emtiaya yatırım yapmış oldum.

yani para bitti. bursa belediyesi bu yatırım tavsiyesine uyar mı? yoksa önce olduğu gibi kafasına göre mi takılır bilmem. fatih altaylı iki gün önce "cüzdan lider dinlemez" diye çok güzel bir yazı yazmıştı. daha güzel yazılmazdı:

"cüzdan lider dinlemez
    cumhurbaşkanı erdoğan’ı tartışılmaz lider ve büyük önder gibi görüp bunu söyleyenler bile aslında hiç de öyle düşünmüyorlar.

en azından belirli meselelerde.

bunlardan biri “dolar meselesi” diyebileceğimiz “dövize yatırım” konusu.

ak parti lideri en azından son 5 yıldır “milletine” dövizden uzak durmalarını, yastık altındaki veya banka kasalarındaki dolarlarını satmalarını, türk lirasına güvenmelerini söylüyor.

ancak liderlerinin “dış güçlerle büyük bir savaş” verdiğine inananlar ve o söyledi diye kendini tank altına atmaktan bile çekinmeyenler söz konusu “dolar” olunca liderlerini belli ki pek de dinlemiyorlar.

çünkü erdoğan’ın tüm söylemlerine rağmen, o bunları söylemeye başladığından beri bırak yastık altındakini, bankalardaki dolar mevduatı düzenli olarak artış göstermiş ve son 10 yılda yüzde 27’den yüzde 61’e çıkmış.

nominal olarak da yüzde 100'e yakın artış göstermiş.

bunun en güzel örneği bursa büyükşehir belediyesi.

sayıştay denetiminin ortaya koyduğu tabloya göre, bursa büyükşehir belediyesi 2020 yılında elinde bulundurduğu dövizlerin değer kazanmasından ötürü 500 milyon tl’yi aşan bir “kur farkı” geliri elde etmiş.

yani vatandaşa “elinizdeki dövizleri satın, kurtuluş savaşına katkıda bulunun” diyen ak parti’nin yönettiği bir belediye tam da bu çağrıların yapıldığı dönemde dövize yatırım yaparak 525 milyon tl gelir elde etmiş.

iktidar partisi ele vermiş talkını, belediyesi ise yutmuş salkımı.

peki bu suç mu?

tabii ki, değil.

belediye kendisi için doğru olanı yapmış, parasını değerlendirmiş.

suç değil ama iktidarın ekonomi politikasına kendisinin bile güvenmediğinin göstergesi.

vatandaşa döviz sattırmak isteyen bir iktidarın belediyesi bile iktidarı dinlemiyor.

bu kadar basit."

link: https://www.haberturk.com/…68-cuzdan-lider-dinlemez

millete sat deyip, kendileri alıyorlar. bir tiyatro oynanıyor ama bakalım sonunda ne olacak?
hesabın var mı? giriş yap