şükela:  tümü | bugün
  • thread safe olduğunu garanti eden hızlı sistem programlama dili.
  • mozilla geliştiricilerinden graydon hoare tarafından geliştirilen düşük seviye işlem yapma özelliği ile ortaya çıkan c implentasyonuna sahip programlama dili.

firefox quantum bununla kodlanmış, ne kadar başarılı olup olamayacağı bir nevi firefox'un ilerleyen günlerdeki başarısına bağlı.

c ve c++ için başbelası olan hafıza yönetimi hadiselerini güvenli bir şekilde sağladığını iddia ediyor. daha emekleme aşamasında olduğunu kabullenmek gerek. server ve android desteği gelmiş. umarım java'dan kurtulmamıza vesile olur diyecekken bir gülme geldi.

programlama dillerinde en nefret ettiğim konu parantezler. sırf bu yüzden en parantez ile en çok iş yapan python'a yöneldim. şu ara hafiften aramış soğuk olsa da düzeyli bir lişkimiz sürüyor. rust nedir, ne değildir derken örnek kodlamalara bir göz atayım dedim ki az kala gözlerim kanayacaktı.

görünen o ki c++ uzun yıllar daha kimse tahtından edemeyecek, fakat c++ biraz daha pythonlaşacağa benziyor.
  • rust, c/c++'a alternatif (daha modern fikirlerle tasarlanmış bir sistem programlama dili) olarak ortaya çıkmış bir dildir. java gibi çorba runtimelar, c#/vb.net gibi çorba .net dilleri ya da python gibi scripting dilleri ile alakası olmadığı gibi bunlara rakip de değildir.

sığ bir yaklaşımla olayı; kendi memory management'ini kendi yapan bir uygulama compile etmek denebilir. (böylece programcı, adeta bir script yazıyormuşcasına pervasızca kod yazabilir.)

fikir olarak hep düşündüğüm bir şeydi fakat içimden bir ses hep c der.. zira henüz c++11'i bile çorba olarak görüyorum.

(bkz: oop diye bir şey çıkardılar)