ssg

  • 49218
  • 42
  • 18
  • 3
  • dün

necmettin erbakan

kendisi hakkındaki 412,000 favoriyle ve 120 milyar şükelayla debe'ye giren övgüler dikkatimi çekti:

"almanya'da teknik üniversite'de kürsüsü olan"

- yok böyle bir şey. sadece aachen üniversitesinde "motorlar kürsüsü"nde asistanlık yapmış. kürsüyle alakalı konu bu.

"devrim arabasının mucidi"

- devrim arabasının mucidi olamaz. çünkü devrim arabası bir icat değil. olsa olsa devrim arabasını tasarlayan 24 mühendisten biridir kendisi. onu da teyid etmekle uğraşmadım.

"leopar tankın yakıt bölümünün mucidi"

- leopar tankın yakıt bölümü de bir icat değil. erbakan aachen üniversitesinde okurken tank parçalarından bazılarıın tasarımına yardım etmiş. burada erbakan'dan özel olarak ricada mı bulundular yoksa tüm öğrencileri seferber mi ettiler kısmı bile net değil.

"gümüş ve pancar motorun fikir babası"

- gümüş ve pancar motor deyince aklıma garip bir motor tasarımı geldi. meğerse bu ikisi türkiye'de kurulan motor şirketleriymiş. erbakan'ı da böyle şirketler kurmasıyla değil, bu şirketlerin kurulmasına dair fikir vermesiyle onore etmişiz.

ben erbakan'ı iyi tanımıyorum ancak kendisinin siyasi görüşlerinin ciddiye alınıp alınmamasını teknik başarısıyla bağdaştırmayı da aptalca buluyorum. somut fikirler kimin söylediğinden bağımsız değerlendirilebilirler. yani erbakan mühendislik dalında nobel ödülü almış olsaydı bile bu onun siyasi görüşlerini daha kale alınır kılmazdı.

ama esas önemlisi "ekşi sözlük" okuyan, oy butonuna, fav'a tıklayacak kadar el becerisi ve zekaya sahip insanların bu tarz övgüleri körü körüne doğru kabul etmesi. bilgileri teyid etmeyi geçtim, sadece ifade şeklinden bile yanlışlığına dair kolayca şüpheye düşüren 3-5 cümlelik metne eleştirel bakmaktan aciz olması.

o yüzden bu tarz trollemelere de kızamıyorum. çünkü cehaleti gizlendiği kapalı kapılar ardından kabak gibi ortaya çıkarıyor. ay gibi parıl parıl cehaletimizi debe'de bayrak direğine çekip gururla izliyoruz. bu gurur hepimizin.

devamını okuyayım »
15.06.2015 11:49