• farz namazlardan sonra okuması gelenek haline gelmiş bir dua, salavat-ı şerife. bu orjinali:
    allahümme salli ala seyyidina muhammed. salaten tuncina biha min cemiil ahvali vel afat. ve takdılena biha cemiel hacat. ve tutahhiruna biha min cemiis seyyiat. ve terfe’una biha indeke aledderecat. ve tubelliğuna biha aksel gayat, min cemiil hayrati fil hayati ve ba’del memat, amin ya mucib ed da'vat. amin velhamdülillahi rabbil alemin.
    bu da tercümesi:
    allah'ım! efendimiz muhammed'e (sav) ve onun ehli beytine salat et. bu salavat o derece değerli olsun ki: onun hürmetine bizi bütün korku ve belalardan kurtarsın. bizim ihtiyaçlarımızı o salavat hürmetine yerine getirsin, bizi bütün günahlardan bu salavat hürmetine temizlersin, o salavat hürmetine bizi derecelerin en üstüne yüceltirsin, o salavat hürmetine hayatta ve öldükten sonra düşünülebilecek bütün hayırlar konusunda gayelerin en sonuna kadar ulaştırsın. amin, ey dualara icabet eden allah'ım. amin, hamd alemlerin rabbi olan allah'adır.
    (bkz: işim gücüm yok ukte dolduruyorum)
    (bkz: http://www.sorularlaislamiyet.com/…&keyword=tuncina)
  • "...biha min cemiil ahvali vel afat" denirken tam "afat" kelimesinde eller avuç içleri yeri gösterecek şekilde (dua konumunun tam tersi) ters çevrilir. kelime biter bitmez yeniden eski konumuna getirilir.

islam'da önemli dualardan biridir.
  • asıl ismi salat-ı münciye'dir. tüncina, duanın içinde geçen ve kurtarmak fiilinin "bizi kurtarırsın" manasındaki çekimi olan bir kelimedir. salat-ı münciye ise "kurtaran salât", "kurtarıcı salât" gibi bir anlama gelir.
  • neden sürekli bir ekleme ihtiyacı duyuluyor anlamıyorum.''ekleme hastalığı''tehlikeli bir hastalık. peygamber bile namaz kılarken bu duayı yapmazken müslümanlar neden yapsın.(ama din alimleri böyle diyor...) şimdi çıkar birisi dua etmek kötü mü der. dua et kardeşim duana bir şey diyen yok. fakat farzdan sonra bu duanın okunması gerek ne demek. böyle tehlikeli işlere girmeyin kardeşler.
  • bu duayı okurken genelde "afad" kısmında ellerini ters çevirirler, afet verme anlamında olduğu için.

yemin ederim allah olsam bana bu hareketi yapanı müebbed cehenneme atarım amk saygısızlıktan. allah'a 70 iq muamelesi yapmak nedir ya ahsyaga. belki duayı anlamaz diyip eli ters çevirmek nedir?
  • kaza ve âfetlerden tedirgin olduğumuzda başvurduğumuz kıymetli "münacat".

peygamber efendimize selam ve hürmet de içerdiği için, bünyeyi, kalbi manen ferahlatma, hafifletme etkisi olduğunu düşünür, özellikle içim sıkıldığında ya da herhangi bir konuda kaygıya kapıldığımda okumaya çalışırım. istanbul gibi bir yerde ve her çeşit kalabalığının ortasında yaşıyoruz, ne kadar önlem almaya çalışsak ve dikkatli olsak da kaygılanacak pek çok sebebimiz var, malum; o yüzden, böyle duaları duyduğumda, yalnız olmadığımı hissederek bir parçacık da olsa rahatlıyorum. eyüpsultan camii'nde namazlardan sonra genellikle okuyorlar (belki de her namazın ardından okuyorlardır ama ben ancak şahit olduklarımı biliyor olabilirim) ve ne zaman işitsem huzurla eşlik ediyorum.

duamız olmasa ne kıymetimiz var ki hem.
hesabın var mı? giriş yap