• yazın uzun süreli ziyaret etmeyi planlıyorsanız, berkeley'deki öğrenci evlerinde kalınmasını tafsiye ettiğim şehir.

bart ile şehre ulaşım mümkün, öğrenci çevresi ile güzel dostluklar kurabilirsiniz.benim craiglist'e falan bakın downtown çok pahalı kalınmaz.
  • genentech'in güney san francisco'da kurulmasından dolayı biyoteknolojinin doğum yeri olarak da anılan şehir.
  • haftasonu gezmeye geldim ve bir gun icinde kaldirimlarinda 4 kere muayene eldivenine rastladim. necip san franscisco halki artik ne yapiyorsa kopek bokundan bile cok eldiven var yerlerde.

sozlukte bilen birisi, yerlisi falan varsa isin sirrini bi aciklasa keske...

edit: bu sefer de bir cift muayene eldiveni gordum kaldirimda.
  • sanırım yukarıdaki yazar (bkz: folsom street fair) sonrasında o bölgeden geçmiş. bu seneki festivalin 24 eylül'e denk gelmiş olması her şeyi açıklıyor.
  • san francisco'da yasayan bir blogger'in gozunden sehir hakkinda biinmesi gerekenler.
    san francisco gercekleri
  • http://sincapfirin.com/san-francisco-gercekleri/ linkinde bu sehir hakkinda yazilmis ve "gercek" oldugu iddia edilen bazi yanlislar.

3. san francisco amerika’nın en sisli bölgesi, bu yüzden yazın bile yanınızda ceket taşımanız şart, güneş battıktan sonra dondurucu bir soğuk çöküyor şehre.

yanlis. san francisco, abd'nin en sisli bolgesi degil. hatta ilk 10'da bile degil. yazin ceket tasimaniz gerekir cumlesi de yazin tamamina uygulanamaz bir oneri. ozellikle agustos ayinda gunduz dahi ciddi soguk olabilirken ornegin dun ve onceki gece saat 10:00pm civari san francisco downtown'da sicaklik 23c - 24c idi.

4. san francisco, ünlü golden gate köprüsü ile turistlerin gözde mekanlarından birisi olmasının yanında sokaklarında yaşayan sayısız evsiz insanın da favori şehri.

yanlis. san francisco homeless sayisinda 6. sirada. ılk siradaki ny un neredeyse 1/10 u sayida homeless yasiyor.

https://www.forbes.com/…p-infographic/#aaf9c74dde46

5. giysilerimde bir türlü uyumu yakalayamıyorum diyenlerdenseniz dert etmenize hiç gerek yok, birkaç dakikalık yürüyüşten sonra aklınızın alamayacağı şekilde uyumsuz giyinmiş biriyle karşılaşmanız işten bile değil.

abd'nin cogu metropolune uygulayabileceginiz bir gozlem. sf'ya has degil.

7. belirleyemediğiniz bir yerden gelen güçlü bir kokuya maruz kalırsanız bunun marihuana olma ihtimal çok yüksek. kullanımı yasal olduğu için kokudan kaçmak oldukça zor. (bir de berkeley’i görün)

yine san francisco (ve sf bay area) ya has degil. california'nin tamaminda yasal oldugu gibi, abd'nin baska eyaletlerinde de durum farkli degil.

8. en tehlikeli sokaklarından biri turk sokağı. neden bu isim verildiğine dair hiçbir fikrim yok ama gündüz bile yürümek insana ürperti vermeye yetiyor.

san francisco'nun gunumuzde en tehlikeli sayilabilecek yerli tenderloin [ki 10 sene oncesine gore kat kat normal bir yer haline gelmis durumda] ve turk street 7 blok boyunca tenderloin'den geciyor. dolayisi ile caddenin o kismina tehlikeli diyebiliriz fakat turk street'in tamami oyle degil.

ek olarak san francisco'daki tum caddelerin isimlerinin kaynagini su adreste gorebilirsiniz. https://en.wikipedia.org/…sco_placename_etymologies

14. san francisco çin dışında en fazla sayıda çinli nüfusuna sahip şehir

yanlis. degil dunyada, abd de bile en cok sayida cinli sf da yasamiyor. ny ve los angeles'da daha buyuk bir cinli nufus var.

ps: off arkadas biriniz de yanlisinizi kabul edin, "ha oyle mi, duzelteyim, arastirayim" deyin ya. hem "san francisco hakkında bilmeniz gereken 15 gerçek" gibi "kesinlik" ifade eden bir cumle ile ahkam keseceksiniz, hem de yanlisiniz gosterilince "bu bilimsel makale degil, gereksiz olmus" diyeceksiniz. ne guzel memleket.
  • san francisco dedin ve şimdi guru gelec... gelmiş bile.

guru for mayor of san francisco!

tanım: bilişim teknolojileri endüstrisi merkezli yapılanması sayesinde ırzına geçilmiş, yazılım mühendisi veya üst düzey yönetici değilseniz hayat pahalılığından yaşanmaz hale gelmiş yerdir.

artık bu bölgede yaşamadığım için inanılmaz mutluyum.
  • boş yerdir giden gitmesin
  • yarından itibaren bir hafta bana ev sahipliği yapacak şehir. aynı sıralarda şehri ziyaret olacak olup travel buddy arayan veya sf yerlisi olup birlikte takılmak isteyenler yeşillendirebilir :)
  • 60'lı yıllardaki hali insanın içinde nostaljiye yenik bir kıskançlık yaratır.
hesabın var mı? giriş yap