şükela:  tümü | bugün
 • soldan üçüncü piyon.
 • at

  hem taşların üstünden atlayarak, hemde eşsiz bir biçimde hamle yaparak planları alt üst eder.

  çoğu savaş stratejilerinde atlılar önden sürülür, savunmaya takılmadan düşman ordusunun kalbine doğru hareket eder.
 • bence de hepsidir, oyun akışına ve oyun tarzınıza göre. ben atları sevdiğim için kendimce ve benim oyun tarzıma göre at en kritik taştır benim için fakat gereksiz romantizm bu benim yaptığım hepsi en stratejik olabilir oyun akış ve oyunun girş gelişme ve sonuç bölümlerine göre
 • malzemeler ile strateji uygulanamaz.bunlar ancak statejiyi uygulayanlar olabilirler bence.

  oysa ki (bkz: piyon) öyle mi?

  kaliteli oyunların kaderini piyon belirler.kendini bilen adam,öyle hebele gübele taş kaptırmaz.siyah ve beyaz'ın kendine has stratejiler vardır ancak,piyon bir tek nirvanaya ulaşabilir.hatta sekiz ayrı kareden.
 • oyuncunun sevdiği stratejiye göre değişebilen taşlardır. tabi oyun esnasında uygulamanız gereken stratejiler değişebilir, diğer oyuncunun hamlelerinize karşı hangi tepkileri verdiği veya o an savunmada mı yoksa atak durumunda mı olduğunuza bağlı olarak. buna göre stratejik taşlar da değişir.

  yine de benim en keyif aldığım, at+fil ikilisiyle sıkıştırmaktır, hatta mat etmektir. bu ikilinin hamlelerini korumak için de genelde veziri kurban etmeniz gerekir. kurban edilen vezirin, karşı tarafta uyandırdığı cazibeden dolayı da bu durumdaki stratejik taş bence vezirdir.

  bir örneği için (bkz: legal matı)
 • 6-1 kapisi.
 • tartışmasız fildir.hatta ileri götürüp en önemli taş olduğunu söyleyebilirim.
  sebebine gelirsek:birinci sebebi eşsiz olmaları.sanılanın aksine 2 filimiz yoktur,bir beyaz birde siyah kareli filimiz vardır ve herhangi biri değişildiğinde kalan fil değişilenin yerini dolduramaz,bu sebeple değişimleri diğer taşların aksine dikkat gerektirir.
  ikinci sebebi ise,diğer tüm taş değişimlerinde ve tüm piyon sürüşlerinde,diğer taşlardan çok daha fazla filin rengine dikkat edilir,piyonu filin rengine sürmek istemezsiniz.fil çifti için (bkz: #82911589)
 • oyuna erken dahil olabilmesi ve tehditlerden kaçabilmesi açısından at diyorum.
 • kimseyle tartışamam son noktayı koyar giderim (bkz: piyon)

  edit: imla
 • pozisyona göre değişir.

  en stratejik taş diye bir taş yoktur. stratejik taş diye bir taş da yoktur.

  açık açılışlarda fil daha kıymetli iken, kapalı konumlarda bir at bir filden, hatta bir kaleden bile daha değerli olabilir. böyle konumlarda kalite fedalarına sıklıkla rastlanır.

  alet finalinde çift kanatta piyonlar varsa bir piyon çoğu zaman bir attan daha değerli olabilir.

  fil çifti çoğu zaman bir fil ve bir attan daha kıymetli iken, bir at ve bir vezir, bir fil ve bir vezirden daha işlevseldir çoğu zaman.

  piyonların bağlı geçer, ayrık veya duble olmaları değerlerini değiştirir.

  öyle bir oyun sonuna girersiniz ki şahı etkili bir saldırı figürü gibi kullanmanız gerekebilir.

  stratejik olan taşın kendisi değildir. nitekim taş stratejik bir şey değildir. konum ve şartlar onun değerini belirler.