şükela:  tümü | bugün
 • the art of choosing isimli kitabında farklı kültürlerin seçme konusunu nasıl algıladıklarını, nasıl daha iyi seçimler yapılabileceğini anlatmaya çalışan columbia üniversitesi işletme profesörü. gözlerinin görmüyor olması seçim yapma konusundaki savunduklarını doğrular nitelikte. mesela şöyle diyor; "beğenimize göre seçim yapılmaz fikrinin en büyük savunucusuyum. bugün makyaj yapabilirim ve bir kişi beni donuk bulabilir, bir başkası sahte göründüğünü söyleyebilir ve bir diğeri bana gerçekten ne kadar doğal olduğumu söyleyebilir. herkes kendi fikrinin doğru olduğuna ikna olmuş. işte ben buna karşı savaşıyorum. ancak herkes savaş vermiyor mu zaten? benim yaptığım uzlaşmayı hedeflemek. bu benim seçim kuralım."

  hayli ilginç bölümler içeren "seçim sanatı" isimli sunusu için http://www.ted.com/…gar_on_the_art_of_choosing.html
 • (bkz: #67343511)

  yaptığı konuşmanın en can alıcı kısmının, bitkisel hayatta olan bebeklerinin bağlı oldukları cihazdan -yaşam ünitesi- ne zaman çekilmeleri kararını doktorların aldığı fransızlar ile bu kararı kendileri veren amerikalı ailelerin kıyaslanması.

  kararı kendi alan amerikalıların bu olaydan daha negatif etkilendiğini ortaya koyuyor araştırma. aynı amerikalılara şu soru da sorulmuş: bu kararı doktora bırakmak ister misiniz? işin enteresan kısmı da burası: buna da hayır diyor amerikalılar. yani hem kararı kendileri almalarından rahatsızlar ama bu seçimi başkasına da bırakamıyorlar.

  bunun sebebi olarak ise yapılan açıklamada aklımda kaldığı kadarıyla amerikalıların seçim özgürlüğü ile kendi kimliklerini inşa etmeleri diyebiliriz. özgürlükler ülkesi amerika...

  yalnız bu anlayışını bütün dünyaya yaymaya çalışan a.b.d. bu konuda başarılı değil. farklı kültürler bu geçişe direniyor. yani sayısız seçim olanağı gerçekten özgürlük müdür?

  bu bağlamda demokrasinin bir türlü salınıp gelişemediği toplumlar için ne demeliyiz? işte bu derin bir soru olur.
 • hint asili ve gorme engelli oldukca basarili bir profesor ve konusmaci. engelli olmanin secimlerini yarattigini soylemisti.