şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
7506 entry daha
  • iki yıldır ara ara denedim. şu an 22 ağustostan beri içmiyorum. sevgilimle beraber tatilde bıraktık. son sigaralarımızı beraber içip paketlerimizi çöpe attık. o da hala içmiyor.

ilk bırakmamda on bir yıl aralıksız, zaman zaman günde üç pakete varan miktarda içtikten sonra bir gece son sigaramı içip yattım. ertesi günü tamamen sigarasız geçirdim. ikinci günün sabahında kendimi muhteşem hissetmiştim. beyin ve vücut ilk günden itibaren kendini onarmaya başlıyor. on günün sonunda sol akciğerimin aslında yapışık olduğunu ve yavaş yavaş açıldığını hissettim. bir de açık söyleyeyim, boşalmam üstündeki kontrolüm artmıştı. çok sigara içiyorsanız ve erken boşalıyorsanız ya da erken boşalmasanız bile yeterince kontrolünüz olmadığını düşünüyorsanız sebebi yüksek ihtimalle sigaradır arkadaşlar, üzgünüm.

bir kere o düzelme hissiyatını aldıktan sonra ilk seferinde başarılı olmasa bile insan illa bir daha deniyor. ben de birkaç defa daha denedim ama benim için gerekli motivasyon sevgilimle beraber bırakmakmış.

bu konuda tavsiye verecek kadar bırakıp başladım sanırım. elimden geldiğince yazayım, belki bir faydası olur.

1) alan carr izleyin. sigarayı bırakmak için gerekli psikolojiye girmenize yardımcı olur. fakat "izledim, sigarayı kesin bıraktım" gibi bir durum yok. her şey sizin iradenize bağlı.

2) öncelikli hedefiniz ilk bir günü sigarasız geçirmek olsun. onu başarırsanız ertesi gün gözleyeceğiniz değişim sizi motive eder zaten.

3) "bir taneden bir şey olmaz" demeyin. oluyor. rakı masasında bir tane, kahvaltıdan sonra bir tane derken yine başlanıyor. sadece sigara da değil, "sigara içmem, puro içerim" ya da "ara sıra nargile içerim" derseniz o da olmuyor; yine başlanıyor. o bir taneyi içmemek marifet. hayatınıza tütün veya tütün ürünü sokmamalısınız.

4) azaltarak bırakmak çok zor. günde 2-3 taneye kadar düşüyor. sonra bir arkadaş ortamı, sıkıcı bir otobüs yolculuğu ya da iş ortamında stresli bir zamanda tekrar arttırılıyor. bir daha günde 2-3 sigara seviyesine düşmesi de zaman alıyor.

5) bırakacağınız vakit kafanız rahat olsun. ilk birkaç gün bol bol sevişecek veya mastürbasyon yapacak ortamınız olsun. sigarayı bırakmanın cinsel isteği ve gücü arttırıcı bir etkisi var. hatta ben ilk bırakmamdan birkaç gün önce de doktor kontrolünde antidepresanı bırakmıştım. onun da öyle bir etkisi oldu. sigarayı da bırakınca ilk bir hafta sokakta yürürken bile erekte olup kaldırıma oturmak zorunda kalıyordum. eğlenceli zamanlardı.
  • sanırım bu sefer oldu 6 gündür içmiyorum ve hiç canım istemiyor. allen carr sigarayı bırakmanın kolay yolu kitabını okudum ve bıraktım.kitap sigara içme nedenlerimizin birer yanılsama olduğunu anlatarak nedenleri ortadan kaldırıyor.içmek için neden kalmayınca bırakıyorsunuz.şiddetle tavsiye ederim kitabı bırakmak isteyenlere.
  • ara vermektir. başlama potansiyeli olup, eli kulağındadır.

sabrın sınırlarının zorlandığı kokulu dumanlı bir alışkanlık türünü, sigara böreği gibi kışkırtıcıların, hatırlatıcıların olduğu memlekette bırakmak!