18454 entry daha
  • bilen bilir, yağmur yağmadan az evvel hava acayip nemli olur hani. nefes alırken o nemi hissedersiniz. işte öyle havalarda açık havada olsanız dâhi burnunuza sigara dumanı geldiğinde dikkat edin, lağım gibi kokar. evet evet bildiğiniz bok çukuru! hah işte şimdi o havada o sigarayı içip, o dumanı içine çekenin ciğerinin nasıl koktuğunu hayal edin.

ciğer kanser olmasın da ne olsun?
  • yok mu bunun bir yolu yahu. denemediğim şey kalmadı 15 yıldır kölesi oldum bu pisliğin..
  • bıraktım ve 6 gündür hiç içmedim. yaşadığım onca kötü hissettiren şeylerde bile bozmadım. artık hayatımda sigara yok.
  • çok kolay değil. elli yıl önce gizli saklı içe içe tıryaki olmuşum. bazen bir yıl, iki yıl hiç elimi vurmamış olamama rağmen tekrar dönüş yapmışım. hala bırakıp bırakıp başlıyorum. yaşım sebebiyle epey hırpaladığımın farkındayım. genel olarak iyi teselli veren külfetli bir dosta benziyor. bırakıp bir daha hiç yaklaşmayan insanlar tanıyorum ama ben bunu yapamadım, beceremedim. hala günde üç beş dal tüttürdüğüm oluyor. bazen bir iki ay ara verip tekrar karşılaşıyoruz keratayla...

bizi artık teneşir ayırır sanıyorum..
    .
  • denediğim ama bir türlü başaramadığım eylem. bırakabilene gerçekten helal olsun.
  • 3 kere bıraktım, sırasıyla 1 yıl, 6 ay ve 1 ay sürdüler.
    vardığım sonuç; gerek yok kasmaya alışmış bünye yokluğunda bünyemde oluşan değişim ömrümden gidecek üç beş yıldan daha yorucu.
  • meşakkatli yolculuktur.

ses tellerim için düzenli olarak kontrole gidiyorum ve bugün bir kez daha şahidim ki sigara, sahip olduğumuz en kıymetli hazinelerimizden sesimiz için de azılı düşman.

işim yoktu ve verilen saatten de önce gittim doktoruma, dolayısıyla geleni gideni daha çok gözlemledim. konuşmak için yeni delinmiş gırtlağındaki bölgeyi önce parmağıyla kapatması gerektiğine hâlâ alışamamış amcadan derdini yanındakilere elindeki not defterine yazarak anlatan hanımefendiye kadar pek çok hasta vardı ki hepsinin tek pişmanlığı sigaraydı.

bugün daha da çok tablo gördüm, onları da yazıp tadınızı kaçırmak istemem ama sizler de ileriki yıllarda tadınız kaçsın istemiyorsanız lütfen bırakın şu boku.
  • 23 yıllık bağımlılığın ardından 14 yıl bitti.
    yani çok şey etmeyin. ilk 3 gün zorlayabilir. sonra da ilk 1 yıl ara ara hafif sıkıntı verebilir. sonrası yokuş aşağı.
  • en büyük hedefim.
hesabın var mı? giriş yap