şükela:  tümü | bugün sorunsallar (4)
13260 entry daha
  • bırakalı çok zaman oldu ama başkaları içince beynime batıyor sigara kokusu. sigaraya başlamadan önce bu kadar rahatsız olmazdım ama şu anda biri sigara yakınca ne gerek vardı ortalığı bok gibi kokutmana diyesim geliyor. içmeyin şunu vallahi çok pis kokuyor.
  • tam şu saatte bırakışımın 10. gününe girmiş oluyorum. üstteki arkadaşın yazdığına şöyle bir şey söyleyeyim, 5. günümden itibaren sigaranın kokusunun hakikaten boktan olduğunu fark etmiştim. vücudunuz sizin iradenizden daha güçlü. yıllardır bırakamadığınız şeyin kokusuna 5 günde yabancılık çekecek vaziyete getiriyor.
  • üniversitedeyken üç arkadaş aynı evde kalıyorduk. aramızdan sadece bir kişi sigara içiyordu. zaman geçtikçe ailelerle de tanıştığımız için, sigara içen arkadaşın ailesinin bu durumdan çok dertli olduğunu gördük. çocuklarına çeşitli vaatlerde bulunuyorlardı sigarayı bırakması için fakat tabi ki etkili olmuyordu.
    sanırım yine 101 oynayarak sabahladığımız bir günde biz de arkadaşımıza çeşitli vaatlerde bulunduk sigarayı bırakması karşılığında. o da birçok sigara içen insanın vereceği şekilde tepki verdi; 'söylemesi kolay, siz bağımlı değilsiniz bırakmak kolay zannediyorsunuz'
    sonra başladık pazarlığa. ben 365 gün boyunca her gün bir paket sigara içecek ve 366. gün sigarayı bırakacaktım. eğer başarırsam o da sigara içmeyecekti artık. nihayetinde ben sözümü tuttum ama o tutmadı.
    iradenize ve kendinize güvenin arkadaşlar, insan vücudunun başaramayacağı şey yoktur. 'bağımlıyım' bahanesi ardına saklanmayın. 30-35 yıldır sigara içen ve ailesinin yalvarmalarına sırt çeviren bir akrabam korona illeti baş gösterince korkusundan bir günde bıraktı bu illeti. ya da için ama 'ben bırakamam' diyerek kendinize hakaret etmeyin
  • bırakacağım sigarayı ama tam o sırada aklıma sadece bıraktıktan sonraki güzel zamanlar değil, zorlu geçecek ilk saatler ve günlerin yaşatacağı acılı saatler geliyor. tam da bu sebepten bırakmaktan çok korkuyorum. süreci en hafif sıkıntıyla atlatabilmek için elimden gelse aralıksız 3 gün uyurum. böyle düşününce motivasyonumu tam bulamamışım sanırım diyorum kendi kendime.
  • bugün gece 12 itibariye bıraktım. 4 saat oldu hafif yokluyor. 16 sene içtim ve bir gün bile bırakmadım. uyku harici diyenler olmuş, uykumdan uyanıp çooooook içtim. allahım nolur bana güç ver