şükela:  tümü | bugün
 • çok sakat bir sorudur. karşı taraf söylediği takdirde insan kasılır. çünkü aslında mutlaka söylemek istenen bir şey vardır. yoksa da, bu sorunun ardından bir şeyler çakar kafada, bir sürü şey söylenmek istenir. ama dedim ya;sakat bir soru, cavabı da sakattır kesin.
  siz sorduğunuzda ise yine rahatsız edicidir. karşı taraftan cevap beklenir. ya sakat bir cevap gelir, ya da "yok" der kişi; bu da kötü bir durumdur.
  ama kimse kimseyi kandırmasın..soruyu soranın da, işitenin de söylemek istediği bir çok şeyi vardır..
 • ilişkinin bittiğinin açıklandığı cümleden sonra da sorulması muhtemel soru..
 • genellikle dişi ile yapılan yüzyüze muhabbet esnasında ya da sonunda hatunun bir beklentisi olduğunu belirten ifadedir. bi de bu cümleyi kullanmak yerine "bişey diyon mu" sözünü sarfeden hatunlar da vardır ki akıllara zarardır.
 • - bana soylemek istedigin bir sey var mi ?
  - sana söylememi istediğin bir şey mi var ?
  - yok senin bana söyleyeceğin bir şey olabilir..
  - duymak istediğin bir şey mi var..
  - ben düşündüm de bu bana bişiy söyleyecek heralde dedim..
  - söyleyeceğimi zannetiğin şey nedir ?
  - senin bana söylemeyi düşündüğün şey olabilir mi ?
  - siktir git diyeyim ben o zaman..
  - hah biliyordum zaten böyle diyeceğini..
  - ?!?
 • senden duymak istediğim bişey var demek. ha gayret bi söylesen demek.
 • sorulmaması gereken bir sorudur, cevabı asla alınamayacak sorudur çünkü cevabı bilinen sorudur. bi insana bişeyi yap deyince nasıl yapacağı varsa da vazgeçer yapmaktan işte bu soru da aynı o etkiyi yaratır, söylenecek bişey varsa da artık yoktur bu sorudan sonra.
 • duruma, zamana göre cevabı değişen soru.
  şimdi mesela sorsa biri bunu bana cevap olarak derim ki.

  - dünyanın ta .mına koyım...

  o derece yani.
 • bazen bittiğini hissedersin. hissedersin de soramazsın. çağırmasın ayrılığı, dilimden çıkacak kötü kelimeler diyerek susarsın. ama oyun sona erer. işte oyunun, perde kapanmadan önceki son cümlesidir bu.

  "söylemek istediğin bir şey var mı?"
 • kullanmaktan da duymaktan da nefret ettiğim soru kalıbı.
 • herkes yokken o vardi, simdi herkes var o yok. keske boyle olmasaydim inandirabilseydim, konusabilseydim, aglaya aglaya anlatsaydim, onu on kez kirmasaydim bir kere o haric herkesi kirsaydim sadece. her seyi. herkesle her seyi. ona degil, beni asil dinlemesi gereken kisilere dokseydim icimi, sesimi her sey bitmeden. iyi olmadigimi gosterebilseydim. hata yapmasaydim daha fazla. oglum yapma deseydiniz ya bana. alsaydiniz beni dipten. elimi tutsaydiniz yine bebekken ellerimi tuttugunuz fotograflardaki gibi. simdi her sey icin gecken bilmiyorum ki hic. dusunmeden edemiyorum. tamir edecektim bozdugum her seyi. aglayacaktim yine yapamiyorum diyecektim ama bu sefer pes etmeyecektim. cok yaklasmistim her seyi cozmeye. her seyi halledebilirim derken onu tamir edememisim. daha da uzaklastirmisim kendimden. artik her seyi soylemiyordum hani. artik seni uzmemek icin her seyi anlatmiyordum. bunlari basariyorum diye goruyordum, yapabildigimi dusunuyordum. ama bunlar yasattiklarimin yaninda hicbir seymis. insan yoklugu yasayinca anliyomus. insan yasattigini yasamadan olmezmis. iliklerime kadar yasadim birisinin gitmesinin ne demek oldugunu iliklerime kadar yasadim. gitme diyemedim. o kadar sey soyledim. gitme diyemedim. her sacmaligi soyledim gitme diyemedim. canim bile yanmiyor ki artik. kucucuk igne deligine bant takan ben umrumda bile degil. keske son kez koklasaydim son kez baksaydim gozlerine. gidisini izlemek isterdim. gidisini canli canli gidisini gorseydim bari keske. yemin ederim incitmezdim. dokunmazdim. o zaman anlardim gittigini. olmuyo boyle sabah gunaydin bebegim yazacaksin gibi bekliyorum. hicbi sey istemiyorum, hicbi sey istemiyorum. yapabildigimi dusunmeye baslamistim. gururumu yok edecektim. ben uzuldugunde neden uzuluyorsun diyen insan olmayacaktim, kizmayacaktim sana. duzelecektim iste. kendimi dusunmeyecektim. sebeplerin olmayacaktim. bir adimina on adim gelecektim. kusmeyecektim bebek gibi sana ben. annem her kustugumde derdi seni soyleyecegim ona bu hep kusuyo haberin olsun kizim diye. ona bile sordum ben inanmadim ki. simdi o da iceride bittigime inanmiyor.