555 entry daha
  • ilk üç filmin ekmeğini suyuna bandıra bandıra yemeye çalışmış ama becerememiş olan filmdir. star wars serisi içindeki en kötü filmdir. umarım bundan sonrakiler böyle olmaz.
  • star wars serisinin son filmi. bu sefer olmuş vallahi film içine aldı beni. yedinci filmden çok daha iyi. ekşi sözlük hiçbir şeyi beğenmeme timi yine soluğu star wars başlığında almış.
    film gerçekten güzel arkadaşlar.
  • --- spoiler ---

luke’un güçle bir olması...*

--- spoiler ---
  • gerçekten berbat olmuş film. serinin bir önceki filmi de çok kötüydü, bu da çok kötü oldu.

buradan ekşisözlük okuyan film yapımcılarına ve lucasfilm çalışanlarına sesleniyorum, keşke tadında bıraksaydınız.

--- spoiler ---

ya öncelikle şu ergen güldüren ufak şirinlikleri bırakın. neymiş bb-8 silah kontrol ederek ortaya çıkıyormuş da, bizim iki aşığımız savaş ortasında birbirine 2 saniyelik bakış atıyormuş. ortaya çıkan garip durumda bizim gülmemizi bekliyorlar. millet de gülüyor, hoşuna gidiyor.

vay efendim ufak kuşlar böcekler ekrana üzgün bakıyorlar falan. komiklikler şakalar. bunları genel olarak tüm filmlerden bir zahmet çıkarın, "ehe ehe saçma bir vaziyet oluştu ehe" saçmalığı yakışmıyor büyük filmlere.

asıl olaya gelirsek, koskoca sith lordu, güçteki dalgalanmayı ıvırı zıvırı hissedebiliyor, milleti galaksilerarası kontrol edebiliyor ama severus snape çakması yeni lord vader'in güç kullanmasını sezemiyor. yanındaki ışın kılıcını hissedemiyor. hadi ordan arkadaş geçin bunları, içine etmişsiniz resmen koca serinin.

adam telepati ile iki kişinin sohbet etmesine imkan tanıyor, yağan yağmuru bile deneyimliyorsun ama yanındaki kılıcı hesaba katmıyorsun.

yalnız filmde güzel bir nokta var, gözü çekik kız ile eski stormtrooper arkadaş görevlerinde başarılı olamıyorlar. şaşırdım, genelde klişe olarak yapılmak istenen plan yapılırdı.

ne diyeyim 9'u çıksın yine izleriz ama kurgusu ve mantık hataları bu kadar fazla olmaya devam ederse, eski fanlarını da kaybeder bu film.

--- spoiler ---
  • bir önceki filmin hatalarından iyi ders çıkarılmış ve gerçekten çok iyi bir film olmuş. gerçi 7. si de yoklukta iyi gelmişti ama bu gerçekten çok iyi bir film. özellikle final sahnesinin etkisi bende uzun süre devam edecek gibi. beğenmeyenlere diyecek bir şey bulamıyorum. yapılması gereken her şey yapılmış. mutlaka seyredilmesi gerek.
  • filmle ilgili bir maruzatım olacak ama spoiler barındırdığı için izlemeyenler atlasın geri gitsin ne bileyim.

--- spoiler ---

filmi izlemediysen ve hala okumaya devam ediyorsan burada bırak.

benden günah gitti ahan da spoiler;

filmin sonlarına doğru hani fo kara kuvvetleri sülalecek luke 'un üzerine ateş açtıktan sonra luke ayağa kalkıp "sen bi aşağı in bi amınakodumun evladı" hareketi yaptığı sahne vardı ya hani hah o sahnedeki dövüş kareografisi biraz daha çalışılsa biraz daha uzun tutulsa ve en önemlisi arkada duel of the fates girseydi eğer bu film 7 ise 8, 8 ise 9, 9 ise 10 puan alırdı. olum nasıl kaçar lan öyle fırsat. luke skywalkerın gölgesi bile bence giderayak kylo ren zibidisini duel of the fates eşliğinde tokatlamalıydı.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---
    gerçekten güce doyduk. güçle, luke ile olan ve eski seriye göndermelerin olduğu sahneler harikaydı. çok özlemiştik luke'u olayların içinde görmeyi, yoda'yı!! luke'un force ghost olarak büyük üstatların yanına katıldığı sahne seride unutulmaz noktalardan biri olarak hatırlanacak bence. ancak bazı noktalar var ki bir çok yazarda buna değinmiş fazla bir olmamışlık var ve serinin harika bir filmi olabilecekken ortada bırakıyor. bir kere a force awakens boyunca rey'in ailesi ile ilgili gizem yapıp bu filmde sıradan bir ailenin kızı olduğunu söylüyorlar. snoke'u en azından yüzeysel bile anlatmadan geldiği gibi çıkardılar senaryodan. hele ki filmin sonu bu kadar mı özgün olmaz. film sona erdiği anda empire strikes back aklıma düştü. sanki filme bir son bulamamışlar da farklı gezegende geçen bir versiyonu oluversin demişler.
    --- spoiler ---
    spoiler'i okuyanlara da bir sorumda var. star wars evrenine hakim olanlar (kitaplar, oyunlar) hatırladığım kadarıyla star war jedi knight serisinde luke yavin-4 da jedi temple'ı kuruyor ve oyunlar boyunca first order benzeri oluşumlar ile savaşıyoruz. e sorum şu bu filmde olanlardan sonra ne olacak? paralel evrenler teoremine mi geçiyoruz?...
  • may the force be with us forever and ever dedirtmeye devam eden episode . ben sevdim izle sen de seversin.
  • gercek star wars hayranlari bu filmi gormezse daha mutlu bir hayat yasarlar eminim

filmde ne bir duygu ne bir ideoloji ne de tatmin edici baska birsey var, bastan asagi bir kosturmaca icinde geciyor ve hicbir sahne tatmin edici sekilde sonuca baglanmiyor.

gercekten yazik, turkiyede olsa akp hukumetinin icini bosalttigi bir olgu daha derdim oyle dusunun
  • kisaca gelmis gecmis en iyi star wars filmidir.

-------spoiler free yorumlarim------

haters gonna hate. onceki filmler ile ( tum seriler) yaratilan hype gercek sekilde karsilamistir.

filmi turkiye yildiz savaslari derneklerinden biriyle ozel gosterim izledim, o cosku ve mutluluk herkesin yuzunde vardi. filmi begenmeyenler icin ayri bir seans (!) vardi sanirim.

bastan sona tuyler diken, kalp ritmi tavan, gozleri dolduran sahneler ustune kahkaha attirabilen baska hangi film var da bu kadar elestirdiler.

ınsanlar degisime kapali sekilde izledikleri icin episode 7 den beri cikan filmleri begenmeyeceklerdir, tekrar tekrar dile getirmeleride gercekten sasirtici.

star wars efsanesi degisiyor, daha da degisecek, deal with it.

(bkz: çok iyi oldu çok da güzel iyi oldu tamam mı?)

rian reyis, adamsin.
622 entry daha
hesabın var mı? giriş yap