• 4 kasımda yayınlanacak olan netflix belgeseli.
    belgesel ukraynalı ss muhafızı john demjanjuk'ın gerçek hikayesine odaklanıyor.
  • (bkz: when they see us) ile beraber netflixte yayınlanan en çarpıcı içerik. kgb, naziler, toplama kampı, israil, mahkeme, toplama kampından kurtulanların ifadeleri, büyük süprizler, tanıklar, tarih arayacağınız her şey var. burda spoiler verip anlatmak istemiyorum çünkü anlatmaya başlarsam hepsini anlatırım. kısaca 2. dünya savaşından sonra abd’ye göç etmiş john demjanjuk isimli ukraynalı bir adamın, treblinka toplama kampında 800.000-1.000.000 arası yahudinin katili olan ivan grozny olup olmadığını konu alan mahkeme görüntüleri üzerinden yürüyen bir mini dizi. mutlaka izleyin.
  • benim onerim once bbc yapimi auschwitz the nazis and the final solution ile konuya girip sonrasinda bunu izlemek.

bu arada bir taraftan da insanın anlam arayışı adlı kitabi okursaniz uzerinizde cok ciddi etkileri olacagini dusunuyorum.

cerezlik dizi/belgesel demis yukardaki bir yazar, hayretler icerisindeyim.
  • harika bir belgesel seri.

olaya dair bir fikriniz yoksa çok daha entresan oluyor izlemek, etkileyici olduğunu söyleyebilirim.
  • gereksiz ayrıntılarla sıkmayan, 5 bölümlük, hikayeyi bilmeyenler için süpriz sayılabilecek bir sonla biten, keyifli bi' belgesel/araştırma.
  • uyutmayan netflix belgeseli. an itibariyle bitirdim ve dava hakkında önceden bir bilgim olmadığından uzun zamandır izlediğim en heyecan dolu yapımdı. bir de o dönemler canlı tanıklık edenler neler hissediyordu kim bilir.

ayrıca bunu beğenenleriniz ted bundy ve oj simpson yapımlarından da aynı heyecanı alacaktır. özellikle ted bundy en heyecanlısı ve korkuncudur kanımca.
  • yönetmenliğini yossi bloch ve daniel sivan isimli pek tanınmayan (en azından benim tanımadığım) iki şahsın yapmış olduğu belgesel tadında mini dizi.

yapım, cleveland'da yaşayan john demjanjuk isimli şahsın, ikinci dünya savaşı sırasında ağır suçlar işlemiş korkunç ivan olup olmadığı hakkında yürütülen davaları konu alıyor.
    sürükleyiciliği ile prison break'e kafa tutma potansiyeline sahip bir yapım. (allah belamı versin abartmıyorum)

mutlaka izleyiniz.
    not:yoram sheftelspor
  • nazi almanya'sı hakkındaki belgeseller her zaman ilgimi çekmiştir, şu ana kadar izlediklerim içerisinde en fazla çelişkili olan bu oldu.

--- spoiler ---

baştan uyarayım sonunda net bir sonuca varamayacaksınız. acaba suçlu mu değil mi arasında sürekli gidip geleceksiniz.
    --- spoiler ---

sonuç olarak beğendim mi? evet. önerir miyim? tabiiki.
  • 5 bolumluk bir mini dizi. belgesel olmasina ragmen hikayenin akiciligi ve olay siralamasi hic kaybedilmemis. insana inanilmaz sorgulama yaptirtiyor. cogu zaman izlerken kendinizi caresiz bir avukat gibi hissedebilirsiniz.

benim yasananlar hakkindaki fikrime gelirsek:

--- spoiler ---
    bence john demjanjuk israil'deyken asilmaliydi.
    --- spoiler ---

tartismak isteyenle uzun uzun tartisabilirim.
  • efendim, öncelikle biri dizi değil, belgeseldir.

ikincisi; çerezlik değil, ibretliktir. yazık böyle talihsiz beyanlarda bulunarak zeka yaşınızı ortaya koyuyorsunuz. oysa ki ne gerek var; susun da en azından adam sansınlar.

belgesele gelirsek;
    hem tarihi hem de hukuki olarak son derece önemli bir davadır bu efendim.

tarihi olarak adolf eichmann'dan sonra israil için ikinci ve son kez bir nazi suçlusunu yargılama fırsatı geçmiştir ellerine. ve bu dava hem demjanjuk için hem de yahudiler için bir sınav olacaktır. demjanjuk korkunç ivan mıdır ve, yahudiler duygusal olmadan adil bir yargılama gerçekleştirmeyi başarabilecekler midir?..

hukuki olarak ise; bu dava daha sonra bir takım başka nazi subaylarının yargılanma yolunu açacak bir emsal teşkil edecekti.

yaşananlar gerçekten ibretliktir. öyle anlar olacak ki siz de neye inanacağınızı şaşıracaksınız. ama şunu söyleyebilirim ki demjanjuk'un yahudi avukatı her ne kadar küstah ve kibirli bir tip olsa da, tüm israil'i karşısına alma pahasına demjanjuk'un avukatı olmayı kabul etmesi ve onu gerçekten savunma çabası tam bir hukuk dersidir.

bu belgeselin arkasından "auschwitz'in muhasebeci"ni izlemenizi tavsiye ederim.

ayrıca amerikanın ne kadar pislik ve iki yüzlü olduğunu bir kez daha gösterir bu belgesel bize. belgeselin sonlarında anlatılanları dikkatle izleyin lütfen.
hesabın var mı? giriş yap