• ısengard'a saldırırken, taşan suya yanmakta olan dallarını cıs diye daldırıp söndüren ent sahnesiyle beni gülmelere gark eden müthiş serinin ikinci filmi.
  • http://www.youtube.com/watch?v=z6xicbbn1l4 bu sahnede duygulanıp gözleri yaşaran bi ben mi varım, doğruyu söyleyin.
  • aragorn'un miğferdibine muhalefet etmesinin nedeni theoden'in miğferdibine saklanmak yerine kalıp ordusunu toplamasını istemesi olabilir. nitekim 3. kitapta rohirrim'i topluyor ve gondor'a yürüyorlar.
    kitapta gelen elf ordusu falan yok ayrıca. eomer de askerleri ile birlikte en başından beri miğferdibinde savaşıyor. atlı askerlerden oluşan bir orduyu bir kaleye çekmeyi yanlış buluyor da olabilir. savaş kaybedilirse dağ ile düşman ordusu arasında sıkışıp tamamen imha edilecek olmak da cabası. nitekim gandalf ağaçlarla birlikte yardıma gelmeseydi aragorn haklı da çıkacaktı.
    kitapta düşüncesini bir nedene bağlıyor muydu onu hatırlayamadım. belki anlatıyor olabilir.
  • aragorn'un miğferdibi fikrine karşı olmasının nedeni rohan halkının kesin olarak yok edileceği öngörüsüydü, theoden'in kalıp rohirrim'i toplayabileceğine inanıyordu zaten gondor'a giderken ne kadar hızlı toplandıklarını görüyoruz.
  • bu filmde gandalf, eomer ve ordusunun tepeden aşağı inerken uzaktan çekilen görüntüsünü görünce içi kıpır kıpır olmayan, tüyleri diken diken olmayan bizden değildir.
  • sinema salonundakilerin neredeyse tamamının kitabı okumuş kimseler olmasından dolayı, filmi izlerken ortamda oluşan sinerjiyle hep bir ağızdan aynı tepkileri verdiğimiz film. izleyen herkes konuya hakim olduğundan gördüğümüz sahnelere verdiğimiz reaksiyonlar bilinçli ve heyecan doluydu. filmi lotr'a hakim bir güruhla izlemek seyir zevkimi katbekat arttırmıştı.
  • bilmem kaçıncı kez yine oturup izlediğim film.
    yıllardır izliyorum insanın heyecanı hiç mi azalmaz, hiç mı sıkılmaz anlamıyorum. şu an millet uyurken miğfer dibi savaşını izleyen tek deli benim sanırım.
  • an itibari ile kanal 7 de yayınlanan şaheser.
    ancak ben mi fazla önyargılıyım,televizyondan mı kaynaklanıyor yoksa yayında mı bir sorun var bilemiyorum ama hastası olduğum bir filmi değil de 5. sınıf amerikan filmini izliyormuş gibi hissediyorum.
  • şu anda kanal 7 tarafından parliament pazar gecesi sineması tadında verilen film.

içim gidiyor sözlük. korsan cd den mi izletiyorlar ne yapıyorlar anlayamadım. görselerdi theoden'in haldir'in kemikleri sızlardı kesin *
  • daha önce fark etmediğim bir şey buldum, başkası yazmış ama ben kendim bulunca sevindirik oldum.

miğferdibi savaşında legolas zırhtan kaykayla merdivenden inerken çalan müzik; marty'nin back to the future da tren peşinde hoverboard kullanırkenki müzikle aynı.

gerçek dünya o kadar adaletsiz ki, o dünyada en sevdiğim 2 filmde bu şekilde ufak bir bağlantı olması bile mutlu ediyor insanı.
hesabın var mı? giriş yap