şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • biraz das experiment filmini andıran fakat sonu saçma sapan olan filmdir. gelelim deneyin amacına;

  --- spoiler ---

  dikkat ettiyseniz ana karakter hiçbir şey yemeden yaşamayı öğrendi bir ay boyunca, aslında o sofra ile aşağı inmek zorunda değildi, fakat bunu yaptı çünkü içinde bir sosyalist bir lider, öncü vardı. bu lider sayesinde bir gün kimse aç kalmadı. (aşağıda ölenler hariç tabi)

  deneyin amacı da buydu aslında; öyle bir toplum ki üst tabakadaki insanlar her şeye erişebiliyordu, alt tabakadaki insanlar ise üst tabakadaki insanların aç gözlüğünden dolayı açlıktan birbirlerini yiyordu ve ölüyordu. halbuki herkes ihtiyacı kadar yese, kimse aç kalmayabilirdi, ana karakterin amacı da buydu aslında...

  mesajın anlamı bile bu olabilir. öyle bir düzen yarattık ki bir aşağıda, artık herkes aç kalmıyor, statüden bağımsız herkes bir şeyler elde edebiliyor. bakın en alt kattaki çocuğu bile size yolladık, sonuna kadar aşağı indik. demek istemiş olabilirler mesajda...

  --- spoiler ---
 • the cube filmini hatırlatan filmdir,fakat işlediği konular biraz farklı.

  neden sosyalizm, neden eşitlik?

  --- spoiler ---

  filmde ; oraya giren her kişiye ısrarla en sevdiği yemek soruluyor. ve o büyük sofraya herkesin en sevdiği yemek içinde tek bir saç teli bile düşmeyecek şekilde temiz , ve en lezzetli şekilde yapılıyor.

  aslında sana her gün en sevdiğin yemek pişiyor, pasta da var gerçi katlı katlı, birde kremalı puding var.

  filmde tam olarak bu noktada başlıyor, isteseler hücreleri ayrı tutup herkesin en sevdiği yemeği tabak tabak dağıtabilirler, fakat biri diğerinin hakkını yediği dünyadaki sistem gibi en üst sınıfa herkesin sevdiği yemekler sunuluyor. aç gözlü üst taraftakiler fazla fazla yediği için zaten en alttakine hiç bir zaman bir şey kalmıyor.

  oysaki herkes sevdiği yemeği yiyip diğerlerine dokunmasa ya da sevdiği yemeğini paylaşıp aynı oranda diğer yemeklerle değiş - tokuş yapsa herkes her gün tol olacak.

  filmde sessiz ve binbir mücadele ile her ay aşağıya katlara yolculuk eden asyalı kadın son kattaki kızı doyuruyor* çünkü küçük kızın sevdiği kremalı pudingi hiç ona bırakmıyorlar.. ya da asyalı kadın ona götürüyor. bu kadın sessiz sedasız mücadele edip çocuğunu doyuran kadını temsil ediyor belkide.

  don kişot okumak isteyip, sigarayı bırakmak isteyen ana karakter ise, üst tabaklardan yardım dilenip en yukarıya çıkmak isteyen siyahi ile 6. katı bırakıp tamda asyalı kadının öldüğü sırada küçük kıza kremalı pudingi götürüp onu 0. kata yolluyor.

  yani adaleti sağlayacak olanın bu noktada paylaşım olduğunu, yaptığımız her aç gözlüğünün insanların hayatına mal olduğunu görüyoruz.

  --- spoiler --- .
 • sonu haric idare eder film izlenebilir. benim puanim 5.5 dan 6.
 • çok etkileyici.

  --- spoiler ---

  gücü eline aldığında aşağıdakileri düşünmeyecek kadar lanet aşağılık bir varlık olan insanoğlunu ve aslında buna müsaade etmemek gerektiğini işliyor. yardımsever kahramanımıza 'sen komünist misin?' diye sorulması bütün filmi özetliyor.
  --- spoiler ---

  çare sosyalizm!
 • denis villeneuve ün next floor adlı kısa filminden esinlenilmiş olabileceğini düşünüyorum.
  sanat böyledir işte; bir kıvılcım sıçrar başka bir yerde ateş olur.

  edit: yönetmenin adını başlığa uydurmaca
 • bunu izleyenlerin, mutlaka, 11 dakika süren next floor adlı yapımı da izlemelerini önerdiğim film. senaryoda, ciddi anlamda esinlenildiğini düşüneceksiniz muhtemelen siz de.

  next floor
 • aklıma takılan bir konunun filme olan konsantrasyonuma bayağı bir etkisi oldu.
  olum bu platform aşağı nasıl inip çıkıyor? lift yok, ayak yok hava yok mıknatıs falan da yok. baştan sona kadar kafama takıldı.
 • ispanyol sinemasını bir kez daha sevdirmiş filmdir.

  başıydı, sonuydu takılmayacağım. verdiği ana fikirler gayet yerindeydi. en önemlisi film boyunca sıkıldığım tek bir an olmadı. abartılan işlerin yanında kaliteli zaman geçirmemi sağlamıştır.
 • sonu boş olan film
 • harika başlayıp bir yere bağlayamayan film. inceleyen, tanı koyan ama çözüm önermeyen filmlerden bu da.

  çok güzel bir konuyu heba etmişler gibi geldi bana. ara ara snowpiercer filmini de animsatmadi degil ama.

  tok karnına izlenebilir bir film.