• güzel bir konu,güzel bir işleyiş,filmin sonunu senaristlerin toparlayamaması sonucu sıçış ve kapanış.bu tarz ilgi çekici konulu filmlerin ortak özelliği.7/10 çalışır benden
  • sondaki cocugun umudu temsil ettigini dusunursek sonu da gayet guzel olan filmdir.
    “yonetim”in vicdani olduguna inanip o dogrultuda davranmasini bekleriz hep, bilirsiniz. beklemelere doyamayiz..
    filmde de yonetim cocugu gorunce vicdana gelecek gibi bi umut var olmeden once basrolumuzde bana kalirsa.
    cocuk, halusinasyon mu degil mi oradan emin olamadim ama neyse ezberledigimiz bir metafora degisik bir kurguyla yaklasilmis. 10/10 film
  • the cube filmini hatırlatan filmdir,fakat işlediği konular biraz farklı.

neden sosyalizm, neden eşitlik?

--- spoiler ---

filmde ; oraya giren her kişiye ısrarla en sevdiği yemek soruluyor. ve o büyük sofraya herkesin en sevdiği yemek içinde tek bir saç teli bile düşmeyecek şekilde temiz , ve en lezzetli şekilde yapılıyor.

aslında sana her gün en sevdiğin yemek pişiyor, pasta da var gerçi katlı katlı, birde kremalı puding var.

filmde tam olarak bu noktada başlıyor, isteseler hücreleri ayrı tutup herkesin en sevdiği yemeği tabak tabak dağıtabilirler, fakat biri diğerinin hakkını yediği dünyadaki sistem gibi en üst sınıfa herkesin sevdiği yemekler sunuluyor. aç gözlü üst taraftakiler fazla fazla yediği için zaten en alttakine hiç bir zaman bir şey kalmıyor.

oysaki herkes sevdiği yemeği yiyip diğerlerine dokunmasa ya da sevdiği yemeğini paylaşıp aynı oranda diğer yemeklerle değiş - tokuş yapsa herkes her gün tol olacak.

filmde sessiz ve binbir mücadele ile her ay aşağıya katlara yolculuk eden asyalı kadın son kattaki kızı doyuruyor* çünkü küçük kızın sevdiği kremalı pudingi hiç ona bırakmıyorlar.. ya da asyalı kadın ona götürüyor. bu kadın sessiz sedasız mücadele edip çocuğunu doyuran kadını temsil ediyor belkide.

don kişot okumak isteyip, sigarayı bırakmak isteyen ana karakter ise, üst tabaklardan yardım dilenip en yukarıya çıkmak isteyen siyahi ile 6. katı bırakıp tamda asyalı kadının öldüğü sırada küçük kıza kremalı pudingi götürüp onu 0. kata yolluyor.

yani adaleti sağlayacak olanın bu noktada paylaşım olduğunu, yaptığımız her aç gözlüğünün insanların hayatına mal olduğunu görüyoruz.

--- spoiler --- .
  • --- spoiler ---

0. kat tanrı, sınırsız nimetleri insanligin hizmetine sunuyor..

1. kattan itibaren; tanrıya en yakın olanlar ya da günümüzdeki gibi olduğunu iddia edenler.. tanrının nimetlerinden sonuna kadar faydalanıyorlar..

aşağı doğru indikçe, tanrıdan uzaklaşıyor ve şeytana doğru yaklaşıyorsun, tanrının nimetlerinin olmadığı alt katlarda seytanin gazabi var bolca, en basinda da aclik.. oyle bir aclik ki kendi türünü yiyecek hale geliyorsun..

sistemi degistirmeye kimsenin gücü yetmiyor, genel bir kabullenme durumu var, öğrenilmiş caresizlik..

en dibe inildiğinde karşına masum bir cocuk cikiyor, seytan meytan yok hepsi senin uydurman..

merakini giderdigin noktada, baskaca bir amacin kalmadigi için bedenen olmasa bile ruhen tanrıya gidiyorsun artik..
    --- spoiler ---

edit: ben ekonomi degil dinler acisindan bir bakis acisiyla izledim filmi..

elestirel edit: filmde birden fazla mantik hatasi olmasina ragmen; özgünlüğü ve alt metinlerinde sakli mesajlari bu hataları örtbas etmeye fazlasıyla yetiyor.

son edit: beğenmeyen güzel dostlar, hepinize saygi duymakla birlikte; her film herkes icin degildir, gidip recep ivedik falan izleyebilirsiniz..
  • sonu haric idare eder film izlenebilir. benim puanim 5.5 dan 6.
  • denis villeneuve ün next floor adlı kısa filminden esinlenilmiş olabileceğini düşünüyorum.
    sanat böyledir işte; bir kıvılcım sıçrar başka bir yerde ateş olur.

edit: yönetmenin adını başlığa uydurmaca
  • bunu izleyenlerin, mutlaka, 11 dakika süren next floor adlı yapımı da izlemelerini önerdiğim film. senaryoda, ciddi anlamda esinlenildiğini düşüneceksiniz muhtemelen siz de.

next floor
  • aklıma takılan bir konunun filme olan konsantrasyonuma bayağı bir etkisi oldu.
    olum bu platform aşağı nasıl inip çıkıyor? lift yok, ayak yok hava yok mıknatıs falan da yok. baştan sona kadar kafama takıldı.
  • ispanyol sinemasını bir kez daha sevdirmiş filmdir.

başıydı, sonuydu takılmayacağım. verdiği ana fikirler gayet yerindeydi. en önemlisi film boyunca sıkıldığım tek bir an olmadı. abartılan işlerin yanında kaliteli zaman geçirmemi sağlamıştır.
  • sonu boş olan film
hesabın var mı? giriş yap