• on üç bölümlük harika netflix dizisi. çok sürükleyici ayrıca iyi kurgulanmış bir dizi olmuş. casting başarılı, jon bernthal hakkını vermenin ötesinde. karakter ile özdeşleşmiş.
  • nihayet ilk sezonunu bitirdiğim dizi.

başlıktaki entry'lerin gidişatı diziyi özetlemiş aslında. dizi için yazılan ilk entry'lerde insanlar orgazm çığlıkları atarken başlığın sonlarına doğru homurdanmalar başlamış. zira özellikle ilk 3 bölüm itibariyle çok başarılıyken gittikçe boka sarmış. ana senaryo inatla sündürüleceğine yan karakterler biraz daha detaylı işlenebilirdi.

keşke mini series formatında 6 bölümlük bir şey yapsalarmış. fragmanda vaat edileni verememiş ama yine de fena olmayan bir dizi olarak ekşi sözlük kayıtlarına geçsin.
  • boka falan sarmamış hayvan gibi olmuş dizidir. bu kadar sınavın arasında bana kendini zorla izlettirmiştir. 50 dakika 13 bölüm adam milleti tarasın isteyen yazarları okuyup hevesiniz kaçmasın. fakat özellikle ilk 3 ve son 3-4 bölüm efsane ötesiydi. bence en iyi marvel dizisi daredevil'ı da sollayarak punisher olmuş.
  • agir işliyor sarmayan dizi
  • netflix'in neden 13 bölümde direttiğini bir anlayabilsem... neden yani? önceki bazı marvel dizilerinin (jessica jones, luke cage vs) batmasının ilk nedeni bu 13 bölüm şeysiydi. niye ders çıkarmıyor ki netflix önceki marvel dizilerinden? daredevil'ı izlemediğimden dışarıda bırakıyorum, kalanların -jessy dahil- alayı dandikti. kalite zaten ya vasat ya da vasat altı. asıl sıkıntıysa 6 bölüm sürse izlenebilecek dizileri 13 bölüme yayarak izleyiciyi verem etmeleri. 8 bölüm ver, senaristler de bizim yerli senaristler gibi 13 bölüme yaymak için gereksiz diyaloglar ve yan öyküler kasmasınlar, öykü daha heyecanlı ve sürükleyici hale gelsin, sen de 5 bölüme daha para harcamaktan kurtul. ne kadar meraklılarmış 5 bölüm daha para harcamaya. hayır, tv kanalı olsa diyeceğim ki 5 hafta daha ekrana bağlamak istiyorlar ama aynı gün yayınlıyorsun bölümleri, ha 8 ha 13. niye 13'te diretiyorsun ki ey netflix? vallahi adam olmazsınız.

dönelim the punisher'a. jessica, luke vs gibi ömür törpüsü değil. diğer tüm netflix-marvel dizilerinden, hatta diğer kanalların da dizilerinden (legion hariç) daha sürükleyici ve kaliteli. ama... ama'sı var tabii ki. kaliteli dediysek bir legion değil tabii. ortalamayı aşamadığını rahatlıkla söyleyebilirim. peki bu ortalamaysa diğerleri ne? dediğim gibi bana göre diğerleri epey dandik diziler (halen jessy'nin neden sevildiğini bilemiyorum, o saçmalığa 8 bölüm dayanabilmiştim). neyse. the punisher'ı diğerlerinden daha izlenir kılan şey daha az dolgu sahnelerin olması, kötü karakterlerin bir nebze daha iyi yazılmış olması, daha az saçmalanması. punisher diğerlerinden daha sürükleyici. diğerleri 8 bölüme bile gelemeden öyküyü tüketirken punisher izleyiciyi fazla yormadan devam ettirebilmiş. lakin gereksiz karakterler ve diyaloglar yok mu? var. 13 bölüm istendiği için bazı diyalogları, bazı olayları gereksiz yere uzatarak sıkıyorlar. 8 bölüm olsa kalite bir nebze daha yükselebilirdi. daha gerilimli ve heyecanlı olurdu. olmamış, 13 bölüm nedeniyle ortalamayı aşamamış.

dizinin en büyük kozu jon bernthal. frank rolünde çok iyi. karakterin travmasını da, öfkesini de, üzüntüsünü de çok iyi yansıtmış. adamı izlemek keyifliydi. öte yandan gayet standart bir öyküsü var dizinin. pek çok amerikan filminde benzerlerini izledik. o yüzden netflix'in en iyisi olsa da öyle şahane bir dizi değil, zira netflix'in marvel dizilerindeki çıtası hep düşük. the punisher o çıtanın üstüne çıkabilmiş. umarım 2. sezonu da 13 bölüm olmaz. zira 13 bölümlü 2. sezon muhtemelen ilk sezonu aşamayacak.

spoiler

mesela frank'le david'in eşi... tanrım, o kadar çok sahne yazmışlar ki ikisine ve ilk iki sahnelerinden sonraki sahneler öyle sıkıcı ki... ya da david'in çocukları... frank'in peşindeki ajan da gayet sıkıcıydı. merkezdeki o sahnelerin tümünü ilerlete ilerlete izleseydim herhalde pek bir şey kaybetmezdim. ajanın billy'le ilişkisi? sıkıcı. peki savaş sonrası travmadan muzdarip genç? o da ömür törpüsüydü. terapi sahneleri? son derece gereksiz. oha yazmaya başlayınca aslında çok gereksiz sahne olduğunu fark ettim. anladık, dizi aksiyon dizisi olarak kurgulanmamış. ilk bölümlere yığmışlar aksiyonu, ortalarda bir iki aksiyonlu sahne, kalanı diyalog. anladık, savaş sonrası travmayı işliyor ama keşke sadece frank üzerinden işleselerdi, mesela o genci karıştırmasalardı. frank demişken... herif ilk üç bölümde kabus görüp durdu. üzgün, sefil, pişman ama 4 ve 5'ten sonra öfkesi de, üzüntüsü de geçiverdi sanki. halbuki baştaki frank'i izlemek daha keyifliydi.

spoiler
  • diğer netflix marvel dizilerine göre oldukça iyi, karanlık bir dizi olmuş. böyle projelerin devamı umarım gelir. karakter derinlikleri gayet yerindeydi. çok sıkıcı, ağlak diyebileceğimiz türk dizisi draması yoktu.

--- spoiler ---

araya bir kaç solo hikaye işlerler diye bekliyordum, olmadı. 2. sezon billy russo karakterinin iyice delirerek jigsaw oluşumunu göreceğiz. daha kanlı bir sezon bizi bekliyor.

--- spoiler ---
  • artık netflix'in marvel dizisi çekmeyeceğini ve tüm marvel dizilerinin disney tarafından kendi kanalında yayınlayacağını düşündüğümüzde izlediğimiz son eli yüzü düzgün, karanlık the punisher dizisi olabilir. o nedenle sindire sindire izliyorum, keyif almaya bakıyorum.

filmden zaten umudum yok.

ilk 4 bölümü izledim. gayet ayarında ilerliyor dizi. oyunculuklar çok iyi. kurgu yeteri kadar yavaş. umarım aynı şekilde devam eder.
  • bayılarak izlediğim bir ilk sezona sahip netflix dizisi. oyununu oynarken yaşadıklarımı yaşattı bazı anlar, bölümler. jon bernthal mükemmel oynuyor karakteri ve karakteri oynarken de büyük keyif aldığına eminim.

micro'nun karısını oynayan bayan arkadaşımız fazlasıyla güzel ve kendisini başka projelerde görmek isterim.

--- spoiler ---

dizinin kısa olması ile ilgili eleştirilere katılıyorum. her bölüm aksiyon olmamalı full ancak gereksiz bir karakter sebebiyle dizi uzatıldı resmen. lewis karakterinin tek esprisi bize billy'nin kötü olduğunu göstermek gibime geldi ve biz lewis karakterine 3 bölüm falan harcadık. 8-9 bölüm idealiymiş dizinin.

uzun zamandır bir dizi karakterine bu kadar küfretmedim. billy karakterinden bahsediyorum. katıksız bir onun bunun çocuğu. başına gelenler ile içimin yağları eridi. jigsaw'ın orijinini bize böyle göstermişler ve çok da güzel olmuş. karakterin yavşaklığının sonunu en iyi şekilde göstermişler.

son olarak ben medani karakterini beğenmedim. güçlü kadın karakterlere dizilerde ihtiyaç var ancak genel olarak kötü yazıldıklarını düşünüyorum bu karakterlerin. kasım kasım kasılan bir şekilde görüyoruz bu karakteri. son dönemde bu hatayı hem dizilerde hem de filmlerde görüyoruz. antipatik geliyor bana.
    --- spoiler ---

netflix evrenini sıralarsam:

1- daredevil season 1
    2- punisher
    3- daredevil season 2
    4- the defenders
    5- jessica jones
    6- luke cage
    7- iron fist
  • netflix'in en beğendiğim dizisi olmuştur. umarım devamı gelir.
  • frank ; huahhuah bum bum.
    marvel sadece karakter ismi ile varlık göstermiş. gerçi yaralandıktan sonra hızlı bir iyileşme periyodu var frank'in.
hesabın var mı? giriş yap