şükela:  tümü | bugün
36315 entry daha
  • tarihimizin en kolay şampiyonluğu resmen zora girdi, kasımpaşa'yla başakşehir'le çekişiyoruz. şu takıma adam akıllı bir stoper, eli yüzü düzgün bir santrfor alamadınız amk. oyuncu satma işini becerebilen bir yönetimi yıllardır görmedim bu kulüpte. bakalım devre arası kim gidecek kim gelecek.

fatih terim olmasa kasımpaşa mı başakşehir mi şampiyon olur diye tartışılacak bir ortamdayız.
  • 18-19 sezonunda süper ligde 9. haftayı da lider kapatan takımım. önceki senelere kıyasla 19 gibi nispeten düşük bir puan toplamasına karşın ezeli rakipler de kötü bir performans sergilediği için hala liderdir.

şu cengiz yönetimi sırf ultraslan'dakiler istiyor diye fenerbahçe'yle kim daha uzağa işeyecek yarışına girip emre akbaba'ya dört milyon euro bonservis harcamak yerine o parayı bölüştürüp acil ihtiyacımız olan mevkilere, yani bir forvete ve bir stopere harcamış olsaydı şimdi en az 24 puanımız olurdu.

beşiktaş ve fenerbahçe sıkıntılı bir süreçten geçiyorken alabileceğimiz en rahat şampiyonluğu riske attik. o da yetmedi en kolay şampiyonlar ligi grubundan bile çıkmamız artık sıkıntı.

cengiz yönetimi yatsın kalksın çapsızlıklarını örtmeye çalışan fatih terim'e şükretsin. galatasaray taraftarı bugün huzurla uyuyorsa fatih hocamız var diye uyuyor.

iyi niyetli olmak, ruh taşımak kulüp yönetmek için gerekli meziyetler değil maalesef. bugün galatasaray başkanının elle tutulur tek vasfı dursun özbek olmamaksa orada durup ciddi ciddi düşünmek lazım bir nasıl bir seçim yaptık diye. uefa'dan men cezası almamızı engelleyen savunmayı hazırlayan kişiler bile cengiz'i yeterli bulamayıp ikinci seçime başka bir başkan adayının* listesinden girdi. diyecek bir şey yok. kendi ayağımıza sıktık.
  • ligteki gerizekalı rakipleri sayesinde daha çok şampiyonluk yaşayacak olan canım takımım, aşkım. o yüzden sokmuşum ligine bizim yerimiz avrupa. türkiye ligi’ni fatih terim götüyle oynatsa kazanır.

not : başlığına gelip ağlayan tek hücreli troller de kendi takımları mağlup olunca böyle hesabı kapatıp kaçar işte. bir kaç gün rahatız. *

(bkz: sticky)
  • taraftarına kendini galatasaraylı gibi gösteren, aç karnını sosyal medyada trollük yaparak doyuran haysiyetsiz trollerin dolduruşuna gelmemesini salık verdiğim futbol kulübü.

kulüp forvet alamadı, allah allah neden acaba, yönetim kasada âtıl duran 1 milyar sterlini neden transfer piyasasında değerlendirmedi çok merak ettim, yoksa kasada para olmasını bırakın eksi bir milyar lira bakiye mi vardı acaba?

kulübün tepesinde demokles’in kılıcı gibi sallanan bir financial fair play baskısı mı vardı da kulüp gıdım gıdım harcama yapabildi transfer döneminde? öyle ya koskoca galatasaray emre akbaba’yı niye çıkarıp şak diye masaüstü bir 5 milyon kulübe, 3 milyon euro’dan 5 yıl garanti para da oyuncuya(tarık örneğindeki gibi) veremedi? neden elindeki iyi kötü işini görmeye muktedir gomis’i zaten 4 milyon euro civarı para kazanırken 8 milyon euro maaş veren araplara kaptırdı, yok muydu yani kulübün gomis’i ateşleyecek ekstra bir 4 milyon eurosu? verseydik istediği zammı kulübü babasının at çiftliği gibi sömürseydi?

hadi gomis’i sattınız, niye alamadınız bir forvet değil mi ama, insan almaz mı şöyle bir orta-üst kalite genç yırtıcı bir forvet? nerede bu paralar ey mustafa cengiz?

yoksa durum farklı mı ya, belki ben yanlış biliyorumdur kulübün donuna kadar satıp, satacak bir lokma yer bırakmayıp, gelmesi muhtemel gelirleri bile temlik ettirip üzerine factoring şirketlerinden %30 faizlerle(ki o zaman faizler 10-12 iken) borçlandırıp bir de üzerine milyar liralık borç ve neredeyse gelmesi kesin olan avrupadan men cezasını cengiz yönetimine bırakan başka biri ya da birileri mi var?

evet sayın bilmem neresini ne yaptıklarım böyle birileri var, götünüzün bokuyla adamı yaptığı ve yapamadığı transferlerden vuruyorsunuz, bit kadar aklınızla sosyal medyada ne idüğü belirsiz kimselerin trollüğünü yapıyorsunuz, galatasaray taraftarını mal zannediyorsunuz, değiliz koçum, malın dik âlâsını gözünden tanırız ama o ayrı, nitekim bu trollerin hesaplarına girip yazdıkları entryler hafif kurcalanınca ne mal oldukları kabak gibi ortaya dökülüyor.

cimbomun en tartışmasız, en sevilen, en üzerine tek laf edilemeyen adamı kim? iyi bildiniz fatih terim, fatih terim’in nasıl büyük hoca olduğunu(ki sizin onayınıza kalmadı zaten binlerce kez ispatladı adam bunu), yönetimin sayesinde ayakta durduğunu söyleyip taraftara şirin görünerek yanınıza destek çekmeyi umuyorsunuz, iyi de benim koçum sen zannediyor musun fatih terim cengiz yönetiminden başka bir yönetimle çalışacak?

hadi başkanın başını yediniz*, sonra fatih hoca ile siz devam edeceksiniz öyle mi? bi’ açın da bakın bakalım fatih hoca sözleşmeyi hangi şartlarla yapmış? bingo, iyi bildin bak cengiz yönetiminin bu dönemki süresi artı bir dönem daha seçilirlerse aktif olmak kaydıyla 3 yıl(bir cengiz yönetimi süresi tesâdüfe bakın) daha....

hocanın elinde drogba’lı sneijder’li kadroda vardı, hani forvetse forvetin tanımı elindeydi fakat tepesindeki yönetim adama gram hareket alanı bırakmıyordu, nitekim rezil bir biçimde hocayı kovdular. şimdi elinde forvet yok, gomis’i sattın niye forvet almadın diyorsunuz adamlara(iyi ki de almamışlar bu şartlarda bile uefa ensemizde boza pişiriyor bir de forvet mâliyeti eklense bilançoya kapıdan kovarlardı muhtemelen) sanki ellerinde ffp’ye takılmadan harcayacak bir para varmış da adamlar zevkine(real madrid mesela zevkine almadı adamlar) almamışlar gibi...

bakın koçum, yan hesaplarınız var belli ki, birinden şamarı vurduk öbürüne geçtiniz oradan yardırıyorsunuz ama olmayacak, o iş olmayacak, mustafa cengiz’i de, abdürrahim albayrak’ı da biz gerçek galatasaray taraftarları ve gerçek sahipleri olarak bağrımıza basıyoruz, siz avam bulun sorun değil, otobüsçü diye dalga geçin mesela abdürrahim albayrak ile(sanki varsa arabanızı satsanız o otobüse bir takım lastik almaya yetecek parayı denkleştirebilecekmişsiniz gibi*) sorun değil, biz inan ettik o kendini kulübün sahibi zanneden dedelere ne bu takımı, ne bu hocayı ne de bu yönetimi ye-dir-me-ye-ce-ğiz!

takımın en ufak bir puan kaybını bekliyorsunuz, hemen saklandığınız fare deliklerinden burnunuzu çıkarıyor “yönötöm bözö förvöt ölmödöööö” “ bö yönötömle ölmöz” şu bu saçma sapan argümanlarla saldırıya geçiyor ortalığı velveleye vermeye çalışıyorsunuz, devam edin, vazife ettim kendime, siz kudurdukça gelip ensenize bir tokat daha atacağım, adam edene kadar*, durmadan dinlenmeden bu kulübe iyilik edenle kötülük edeni ayırt edeceğim...
  • son derece talihsiz bir haftayı az hasarla kapatmıştır. japonya'dan, uruguay'a kadar dünyanın dört bir yanına gönderdiği futbolcuları yarım yamalak cuma günkü maça yetişmeye çalıştılar ve çoğu doğru düzgün yenileme çalışması bile yapamadan kendini maç kadrosunda buldu. rakibi oyuncu bile değiştiremeden kendi oyuncu değişikliği hakları sakatlık sebebiyle bitti ve penaltıdan gol yiyerek yenik duruma düştü. yine de beraberlik alıp kıl payı ile liderliği korudu.

ama önümüzdeki süreç, bursaspor maçının son 60 dakikasından daha zorlu olacak. elindeki en iyi oyunculardan ikisi, serdar ve fernando, grubun en kritik 2 maçı olan schalke maçlarında olmayacak. bu maçlar bence kimin tur atlayacağını belirleyecek maçlar. bu iki maçta diğerinden fazla puan alan taraf gruptan porto ile beraber çıkar diye tahmin ediyorum. işte bu süreçte şans bulacak futbolculara çok büyük görev düşüyor.*

ama asıl büyük görev taraftara düşüyor. sadece fernando ve serdar değil, feghouli, onyekuru, emre akbaba da sakat. selçuk ve donk tam hazır değil. yunus ve ozan kabak'ın bu maçlarda görev alması olası. ozan'ın neredeyse kesin gibi hatta. geçen maçta yapılan saçmalık gibi bu futbolcuların konsantrasyonunu bozacak olumsuzluklara girmemesi gerek taraftarın.

diyelim ki en kötüsü oldu. schalke'den puan alamadık, bir anda kendimizi avrupa ligi bileti için yarışırken bulduk. o bileti almak için yine ihtiyacımız var onlara. chelsea maçından sonra o günün taraftarı o futbolcuları yuhalasaydı bugün uefa kupamız olmazdı.

uefa'nın bize nasıl davrandığını görüyorsunuz. adamlar kendi imzaladıkları anlaşmaya bile şüpheyle yaklaşıyorlar bizim para konusundaki geçmiş savrukluğumuz yüzünden. hal böyleyken bu futbolculardan daha iyisini almanın tek yolu, bu futbolcuları parlatıp satmaktır. daha kendi taraftarına kendini kabul ettirememiş adamı ise kimse almaz. kendi taraftarınca yuhalanan futbolcuyu satamazsınız, mis gibi 4-5 tane tarık çamdal'ımız olur.

üstüne üstlük, terim bile "ben bu adamlardan memnunum, bizim maç içinde konsantrasyonumuzu bozacak tepkilerden kaçınmalı taraftar" diye uyardı sizi... hani şu 7 defa takımı şampiyon yapmış adam. ondan da iyi biliyorsanız futbolu, gidin bi' prolisans alın, kurtarın ülke futbolunu! yok bilmiyorsanız, destek olmak da istemiyorsanız, paranızı ve zamanınızı maç izleyerek boşa harcamayın. illa bir aitlik hissetmek istiyorsanız ios vs android kavgası yapın az ötede. takım tutarak aidiyet duygusunu tatmin etmek isteyene tutacak takım çok bu devirde.

özetle: taraftarı köstek olmazsa bu zor zamanlarından güçlenerek çıkacak ve türk futbolunda çıtayı yeniden yükseltecek kulüptür.
  • cengiz yönetiminin fedaileri ekşi sözlüğe gelmişler, hoş gelmişler; başkanlık seçiminin bitmesi üzerinden 3-4 ay geçmesine rağmen her fırsatta twitter üzerinde ozan korkut ve ali fatinoğlu'na nefret kusan ve onları hainlikle suçlayan kaynağı belirsiz anonim kişileri sanıyorum artık bu platformda bol bol göreceğiz.* bir de bu adamlar başkalarını falan trollükle suçluyor, güler misin ağlar mısın?

ultraslan'ın başkanı istedi diye hiçbir aciliyeti olmayan ve oynatabileceğimiz sayıca çok oyuncumuzun olduğu orta saha mevkisine emre akbaba transferi gerçekleştirildi. emre akbaba transferi için diğer kulüplerde devredeydi. bu transfer galatasaray'a 4 milyon euro'ya patladı. bu transfer bizim için hayati bir önem taşıyor muydu? hayır. maşallah ultraslan'ın başkanı istedi diye apar topar transfer yapan yönetim, alternatif konusunda sıkıntı yaşadığımız forvet ve stoper bölgesi konu olunca bir anda uefa ve ffp konularına sığınmaya başladı. bir de çıkıp iki forvet alacağız gibi bir açıklama yapıp işi iyice ellerini yüzlerine bulaştırmalarına diyecek bir şey yok.

uefa mı dedi tüm parayı emre akbaba'ya gömün diye? mantıklı bir yönetim tüm transfer bütçesini ultraslan şov yapacak diye, "galatasaray fenerbahçe'den daha uzağa işer, işte ispatı emre akbaba'yı aldık" diye harcar mıydı? sezonun başında alınacak bir forvet bir stoper önümüzü açacak, rakiplerimizin sıkıntılı olduğu sezonda belki şampiyonluk serilerinin önünü açacaktı. kimse ffp dışında iş yapılsın demiyor. ffp koşullarında acil ihtiyaçlarımız giderilebilecekken giderilmedi diyor. beşiktaş ve fenerbahçe kötü diye sevinemiyoruz, onlar bitiyor kendi yönetimimiz bize rakip oluyor.

albayrak ya da mustafa cengiz'i çok seviyor olabilirsin, bu kişilerle gerçek hayatta bir tanışıklığınız duygusal bağınız olabilir ama kör olmaya gerek yok be arkadaşım. bunlara iki koyun versen kaybedecek adamlar, sen galatasaray'ı emanet edip yönetmelerini bekliyorsun. galatasaray genel kurul üyeleri çok yaşlı deyip 70 yaşındaki adama inan edin başkanım diye ilanı aşk ediyorsun. en ufak bir samimiyetiniz yok. bugün fatih terim'i kendi istemediği sürece hiçbir güç gönderemez. göndermeye kalkan olursa da ondan önce kendi gider. galatasaray taraftarını da olası yeni başkan adaylarını fatih terim'in önünü kesecek diye korkutmak son taktik mi oldu? bütün başkanların birlikte çalışmak için önünde eğilip sıraya gireceği isimdir fatih terim.

gerçek galatasaray taraftarı cengiz'i bağrına basıyormuş. kim bu gerçek galatasaray taraftarı? olmak için nereye başvuruyoruz?* ultraslan mı gerçek galatasaray taraftarı? bu ultraslan gerçek taraftarsa onlar değil miydi sucuk ekmek partisinde dursun özbek için büyük başkan çok yaşa diyen? o zaman dursun özbek'i sevenler mi gerçek taraftardı? geçiniz bu işleri. taraftarla ilgili söyleyeceğim, bizim taraftarın ozan kabak'ı yuhalamak yerine niye 18 yaşındaki stoperden başka bir stoper oyuncumuz yok ya da ömer bayram orta açınca yuh çekmek yerine bu adamın çektiği ortaya vuracak adam nerede diye sorması gerekiyor, ben bunu bilir bunu söylerim. *

futbol dışındaki diğer branşlarda da nal topluyoruz. su topu takımını ve engelsiz aslanlar'ı avrupa'ya maliyet yüzünden gönderemedik, kadın ve erkek basketbol takımlarının da hali içler acısı. futbol ayakta duruyorsa tek sebebi fatih terim'dir. kulüp şu koşullar altındaysa yönetimin artık biz beceremedik deyip çekilme ve seçim kararı alma vakti gelmiştir.
  • futbol için konuşacak olursak, kısıtlı kadro imkanlarının üzerine bir de can sıkıcı sakatlıklar eklendi.

umduğumuzdan daha kötü bir durumda kritik haftalara giriyoruz.

her ne kadar, şampiyonlar liginin finansal getirisi üst düzey olsa da, takım eğer schalke maçlarında istenilen sonuç alınmazsa en azından avrupa ligine gitmeyi hedeflemek zorunda. herkesin göz ardı ettiği husus, avrupa liginde de alınan galibiyetler ve beraberlikler de şampiyonlar liginde alınanlar kadar uefa katsayı puanı kazandırıyor. ite kaka kalınabilecek bir uefa avrupa ligi son 16 ya da çeyrek final başarısı, uefa takım katsayıları açısından çok çok değerli olur.

hayırlara vesile olsun.

not: ne dediğimi anlamayan arkadaşların internette uefa club coefficients diye aratarak bakmalarını rica edeceğim.
  • hazır başlığında yönetim tartışmaları dönüyorken bir iki cümle de ben söyleyeyim.

yukarıda bir arkadaş diğerini mustafa cengiz fedaisi olmakla suçlamış. fedai ilan edilen arkadaşın yazısını ben de beğendiğim için üstüme alındım.

galatasaray taraftarı bir kere o saydığın, tehdit ediliyor, hain ilan ediliyor dediğin isimlerin hiçbirini tanımaz. ben de tanımıyorum. biz genelde kişi başkan olduktan sonra kendisinden haberdar oluruz. mustafa cengiz ve ekibini de şu ana kadar yapmış oldukları işleri beğendiğimiz için destekliyoruz. dursun özbek’i de beğenmediğimiz için istemiyorduk mesela, gönderdik falan filan. gün gelir cengiz’e de tamam artık deriz. ama sizin derdiniz galatasaray değil işte. söz mü verdiler sana seni de yönetime alacağız diye? çıkarın ne alakasız alakasız günlerde gelip buraya seçim kaybeden başkan adayların için ağıt yakıyorsun? girsinler seçimi kazansınlar, iyi işler yaptıklarına inanırsak onları da destekleriz.

kim ulan o saydığın isimler? kimler tehdit ediyor bu insanları? sana kimler para veriyor bunları gel buraya yaz diye? işin gücün yok 10 paragraf entry girmişsin, kimin adamısınız abisi?

bizi bu ffp kıskacından minimum cezayla çıkaran yönetim en azından görev süresi boyunca yerinde kalmayı haketmiştir. sizin istediğiniz isimler başkan olamıyor diye ayda bir kez seçime falan gidemeyiz ( ha ceza gelirse mesela şu saatten sonra ya da ne bileyim verilen sözler tutulmaz ve bu alışkanlık haline gelirse göndermesini de biliriz, yapmadığımız şey değil )

şampiyonlar ligi maçımız var iki gün sonra. sikko sikko işlerle uğraşmayın. burası fener ya da bejeke değil. birilerinin adamı olmayı bırakın.
  • valla ne halt yerseniz yiyin, kimi başkan yaparsanız yapın ama başkan yapacağınız adamın hedefi fatih terim'i nasıl harcarız olmasın.... derdi fatih terim olmasın. galatasaray olsun.

kısacası fatih terim'mi mi rahatsız etmeyin ve huzurunu kaçırmayın... onun dışında ne halt yerseniz yiyin... bi de şu adamcağızın istediği kadroyu kurun artık...

tudor'un çöpleriyle şampiyon yaptı takımı... bu sene yine tudor çöpleri ama kadroda gomis yok... daha önceki yönetim terim'e psikolojik eziyet vermişti ama bu yönetim iyi niyetli olmasına rağmen beceriksizlikleriyle eziyet veriyor...
  • şampiyonluk yolunda tek rakibi başakşehir olan takımım. nasıl olsa fenerbahçe ve beşiktaş kötü diyerek salarsak başakşehir sıkıntı çıkarabilir ilerde.
10 entry daha