393 entry daha
  • muhteşem bir film, muhteşem bir hikaye. bana kalırsa bir başyapıt. özellikle sonunu çok beğendim. fakat beni filmde çok rahatsız eden, ve kendimi filmin doğallığından yer yer koparıp, akışın dışına iten hayatın akışına ters bazı noktalar vardı.

--- spoiler ---

- öncelikle eski kocanın takıldığı genç kız aşırı güzeldi. aşırı yaş farkını geçtim ama bu kadar ağır bir yaş farkına bir de aşırı güzellik dahil edilince biraz yapay olmuş. bana kalırsa yaşlı bir erkek için taze, fakat ortalama güzelliğe sahip bir kız seçilmeliydi. resmen manken gibi kız seçmişler. bu oyuncu seçimi bence çok yanlıştı. kızın olduğu her sahnede filmin gerçekçiliğinden koptum.

- filmde aşırı direkt siyasi mesaj var. siyasi mesaj olmasın demiyorum. tüm mesajlar da çok güzeldi. özellikle ırak'ta savaşan askerin tecavüzünün örtbas edilmesi girişimi çok dahice bir bağlamaydı bence. fakat bir süre sonra karşınızda bir tür propaganda filmi olduğunu düşündürtecek kadar yoğun ve somuttu mesajlar. mesajlar daha soft göndermelerle yapılabilirdi. bu şekliyle senaryoyu yoran bir şekilde sert lokmalar halinde diyaloglara yedirilmişti mesajlar.

- başrol kadının bir sürü suç işlemesine rağmen bir şekilde işin içinden sıyrılması bana holivud yapaylığını anımsattı. o an gerçekçi bir hikayeden 50 kişiye saldırıp hepsini öldüren süper kahramanların yapay hikayesine evrildi film gözümde. iş arkadaşı bile ot sardı diye bir süre hapiste kalırken doktorunun parmağına sivri alet saplayan, polise hakaret eden, polis amirine açık açık suç işleyeceğim mesajı verip 1-2 gün sonra karakolu yakmasına rağmen kadının başına hiçbir şey gelmedi. bu avrupa sineması gereçekçiliğinden amerikan sineması yapaylığına savuran bir detaydı benim için. bu nedenle filmi izlerken çok kez kopuş yaşadım.

üstteki nedenlerden ve daha bir çok benzeri detaydan dolayı filmin içine tam giremedim.

bu filmi çok sevdiyseniz, fakat eleştirilerim size gerçekçi gelmediyse size bir iran filmi tavsiye edeyim, onu izleyin, ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız: (bkz: codayi-i nadir ez simin)

--- spoiler ---

her şeye rağmen harika bir filmdi. son zamanlarda izlediğim en muhteşem filmlerden biriydi. 8+ her imdb puanını hak ediyor.
143 entry daha
hesabın var mı? giriş yap