şükela:  tümü | bugün
  • yaşanılan ülkede, içinde bulunulan toplumu yadırgama, benimseyememe hâli. güzide yurdumda cemiyete de cemaate de uzak olmaktan ötürü vuku bulur.
    kişi bu durumu analiz ederken duruma dilediği pencereden bakabilir; kapitalist çalışma düzenini suçlayıp bireyin yaptığı işe yabancılaşmasını, "işçi" şeklinde iş üzerinden tanımlanan bireyin kendine ve yaşadığı topluma yabancılaşmasının takip etmesi şeklinde süregelen bir zincir olarak yapılan değerlendirme de şüphesiz ki yersiz olmayacaktır. bununla beraber beat kuşağı sempatizanları ise durumu, bireyin özgürlüğünün ve duygusal bütünlüğünün toplum tarafından sınırlandırılması olarak yorumlayabilir; topluma yabancılaşan bireyin en nihayetinde toplum yüzünden bu hale geldiğini belirtebilirler.
  • gülümsetir bazen.
  • insan yabancılaştığı toplumda kendini sürekli seyirci olarak hisseder.
  • uzun zamandır önünü alamadığım durum. bir şeyler öğrendikçe, düşündükçe kendimi daha yabancı hissediyorum. eskiden "tamam onlara katılmıyorum ama her ortamda onlardan biriymiş gibi davranıp yer edinebiliyorum" derdim artık o da yok. o kadar uzak hissediyorum ki son bir yıldır tanıştığım hiç bir insan beni şaşırtmadı, ilgimi çekmedi. ben uzaklaştıkça (bu ileriye doğru da olabilir geriye doğru da ama uzak olduğu kesin, (kibirli bir iddia ortaya atmak istemiyorum ki zaten kibirli bir düşüncem de yok)) insanlara karşı daha zor maske takıyorum ve git gide toplumda hayatta kalmayı, mutlu olmayı zorlaştırıyor bu durum. konular hakkında hiç bir şey okumadan yorum yapan, dedikodu yapan, ve her konuda fikri olan insanlardan çok sıkıldım ve farklısı ile de karşılaşamıyorum. eskiden aradan bir iki tane "aynı dili" konuştuğum insan çıkardı, artık onlar da öbürlerinden daha yakın olsa da uzaktalar ve git gide uzaklaşıyorlar, umarım böyle devam etmez.

    son olarak; bazı düşünürlerin 1000 yıl önce düşündüğü ve anlattığı şeylerin toplumlar tarafından daha yeni yeni anlaşılması ve güncel konular haline gelmesi durumu beni çok sıkıyor.
  • benim yasadiğım durum! o denli ayrı şeyler ilgimi cekiyor ve o denli azınlık hissedigorum ki.. bazen uzaylı gibi algılandığımı hissediyorum. ama ben homo sapiens, güya sosyal bir canli olduğum için, ne kadar bundan koparsam yalnızlığı seçmem o kadar kolay oluyor. işin yani ülkemdeki çoğu siktiriboktan adama ben marslı, onlar da bana plutonlu olarak geliyor..