• halkların kardeşlakjdjd

ben başka bir türk ile de kardeş değilim. türk'ü de eleştiririm. kürt birini eleştiriyorsun, kürt olduğu için değil eşeğe tecavüz ettiği için. siz ırkçısınız, insan de(y)ilsiniz, faşistsiniz demeye başlıyorlar.

bir akp iki hedape. mağduriyetleri hiç bitmiyor. kabataş'ta türbanlı bacımın üstüne işerken laikler; orada kürt kardeşimiz de vardı, kürt olduğu için onun adı ağza alınmadı...

ne mutlu türk'üm diyene demek ırkçılık ama biji apo diye bağırmak özgürlük mesela.
    pkk cenazesinden çıkmayan hdp; "bizimle onları aynı kefeye koyamazsınız. " diyor.

bizim aklımızla dalga geçmeyi seviyor olabilirsiniz fakat aptal değil kimse. her fırsatta bayrağımızı yakan, atatürk'e küfreden, sınırları bölmek isteyen bir kesime "ay cnm ya bu kadar mağduriyete alın ülkenin yarısı sizin olsun." diyemem.
  • ben türküm ve arkadaşlarım içinde en açık görüşlü, dürüst ve içten pazarlıklı olmayanları genelde kürtlerdi. türklerde bir pintilik, ota boka trip atma, körü körüne sorgusuz sualsiz bir şeyleri kabullenme. tabiki türkler diye genellemek de en az kürtleri genellemek kadar yanlış. birazcık ezilmeseler de ezilmişlik psikolojisinde takılanları var, o da böyle bir ülkede normal diye düşünüyorum.
  • kardeş'tir.

türk kürt ayrımının bir anlamı yoktur.
    iyi insan ve kötü insan vardır.
  • kürt olmasıyla bir ilgisi yok ama...

kahpe içeriden olunca, kapı kilit tutmaz!

her şeyi affediniz, vatanınıza ihanet edeni asla affetmeyiniz!

hak isteyenin hakkını verin, baş kaldıranın başını kesin!

bu anlamı polonyada türk olduğu için boğazı kesilen kardeşimizin ailesine sormak lazım!
  • türk ve kürt arasındaki problemlerin temelini iç göç dalgaları oluşturuyor. dünyanın hiç ama hiçbir yerinde göçmenler sevilmez uyum sağlayıp yerlileşmediği müddetçe.

irlandalı boksörün nakavt ettiği yere gidiyorum kemer almak isteyen arkadaşımla beraber; sarışınım, tipimden belli türk olduğum. kemer satan eleman suratıma baka baka öcalan'a övgü düzen pkk şarkıları söylüyor benim de kürtçe anlamadığımı zannederek. sözlü tepki göstersem irlandalı boksöre yaptıkları gibi 15 kişiyi bir ıslıkla toplayıp linç edecek. bakın bütün kürtler böyledir demiyorum ama göz önünde olan; kürt imajını oluşturan tipler bunlar, tıpkı avrupa'da türk imajını oluşturanların disko-bar çıkışlarında insanlara salça olan tipler olması gibi. burada bile bütün gurbetçileri görgüsüz, medeniyetsiz ilan edenler var, genellemenin boyutunu görebiliyorsunuz.

kendi hâlinde yaşayan medeni kişiler sadece kendi küçük çevresini etkiler. çok klişe olacak ama kürt arkadaşlarım var. hepsi de istanbul'a entegre olmuş, sürü psikolojisi değil birey psikolojisiyle yetişmiş normal birer insan, her şeyden önce birey. böyle olmasaydılar arkadaş da olamazdık sanırım. zaten sürü psikolojisi içindeki kürtler onları da dışlıyor. istanbul'da doğup büyümüş diyarbakırlı bir arkadaşım 1 yıl diyarbakır'da lise okumuş. kürtçe de biliyor ama sırf istanbul ağzıyla konuşuyor, diyarbakır aksanı taşımıyor diye "p.çsin sen, türkleşmiş kürt'sün" diye hakaretlere uğradığını, dışlandığını anlatırdı.

başta ne demiştik, entegrasyon problemi yaşayan herkes dışlanır. en küçüğünden en büyüğüne tüm yerleşkelerde durum böyledir. bir köyden komşu köye göçen kişi gittiği köye adapte olamazsa dışlanır; bir ülkeden başka ülkeye göçen kişi adapte olamazsa dışlanır. kürtlerin durumu tam olarak bu. göçtükleri şehirlerde uyum sağlamak yerine kırsaldaki feodal kültürü şehre taşıyıp küçük feodal adacıklar oluşturdukları için nefret odağı oluyorlar. siyaseti gözardı edersek sözlükte en çok kin duyulan iki bölge göreceksiniz: kürtlerin yaşadığı bölgeler ve karadeniz. ikisinin de arka planında mafya yatar, ikisine karşı da nefreti büyüten mafya-çete mağduriyetleriyle ezilen insanların başlattığı şehir efsanelerinin bir şekilde tüm insanlara yayılıp işlenmesi yatar. kürtlerden en nefret edilmeyen izmir'de dahi son yıllarda artan kürt esnafıyla palazlanan kürt mafyaları yüzünden kürt nefreti büyümeye başladı.

tüm bunlara ek olarak işin içine terör ve terörle mücadele de girdiği için durum daha da kompleks bir vaziyet alıyor ve türk-kürt gerginliği, karşılıklı antipatisi içinden çıkılmaz bir hâl alıyor.

son olarak başlığa uygun bir tanımlama yapalım: sıradan bir türk için kürt kardeştir*

inşaat ya rasulallah zihniyetindeki müteahhitler içinse (ki bunların etnik kimliği kürt-türk vs. çeşitlilik gösteriyor) kürt demek ucuz iş gücü ve amele demekti, suriyeliler gelene kadar. mültecilerin geri gönderilmemesinin sebebi de zaten ucuz iş gücü*arayan bu sermaye sahipleri.

unutmadan; sorunlar nasıl çözülür diye soran olursa... bence iç ve dış göç dalgaları bitmeden hiçbir sorunu çözemeyiz. avrupa'ya bakın. sanayi devrimi sonrası yoğun göç dalgaları yüzünden tüm avrupa kentleri yüksek suç oranlarına teslim olmuştu. peki bugün avrupa kentlerinin suç oranları ne durumda? bence asıl etmen kırdan kente göçün bitmesi, toplumsal fayları artık yerine oturtabilmelerinde yatıyor.

son söz olarak kürtler ötelenmeye hep devam edecek, hatta 1-2 nesil önce göçüp yerlileşmiş kürtler de yeni gelen kürtleri ötelemeye başlayacak ama bu öteleme kürt oldukları için yapılmıyor. öteleyen kişi bile kürt olduğu için öteliyorum, kürtlerden nefret ettiğim için öteliyorum zannederken aslında sadece şehrine uyum sağlamadığı için, şehrinde farklı olarak uyumu bozduğu için öteliyor onu. tıpkı diyarbakır'da istanbul ağzıyla konuştuğu için küfürler yiyip dışlanan kürt arkadaşım gibi. ne zaman her bir şehrimiz iç uyumunu sağlar, her şehrin yabancı unsuru (göçmeni) şehre adapte olur; işte o zaman daha huzurlu şehirlerde yaşamaya başlarız.
  • iki insanın birbirinin kökenini anlamlandırma gayretini sorgulayan yazar serzenişi.

bu başlığı açan kafa gibi kafalar yüzünden millet fezada patates yetiştirirken biz bakanın şirketinden patates ithal ediyoruz.
  • bir kürt için önemli olmaması gerekendir. kürt şunu düşünmeli "türk" benim için ne ifade ediyor?
    eğer kürt için günümüz koşullarında "türk" kardeş anlamına geliyorsa siktirsin gitsin türk olsun. çünkü bir türk için kürt henüz tam olarak türk olamamış anlamına gelir.
    hac kafilesinde aralarında kürtçe konuşan hacılara "bari allahın evinde yapmayın" diyen insanların bulunduğu bir ırktır türk ırkı. hepimiz kardeşiz falan derken bunu bir düşünün.
  • bu aralar neden sürekli kürt başlıkları açılıyor anlamış değilim. ama illa merak ediyorsanız kürt=eski ermeniler benim için.
hesabın var mı? giriş yap