şükela:  tümü | bugün soru sor
  • uzun düşünme sürecinden sonra numaramı değiştirmeye karar verdim. fakat türkcell den bıkmış biri olarak tonlarca para vermek istemiyorum artık şu iletişim kısmına hayatımın. fiyattan dolayı türk telekom diyorum vodafonenun hediyeleri bir yandan aklımı bulandırıyor gerçekten zor bir karar.

tanım: türkiye de hizmet veren üç büyük gsm operatörünün versusudur.

şu adresten bir halk oylaması yapılabilir.
  • halk oylaması falan çok umrumda değil ama somut olarak yapılması gereken bir karşılaştırma.

örneğin, 4.5g mantığında yok mu arkadaş şunların kıyaslamasını yapacak bir baba yiğit?

hangisinin ne farkı var, fiyat olarak, hizmet olarak ne konumdalar bunlar önemli.
  • turkcell: yüksek fiyat, iyi hizmet.
    vodafone: ortalama fiyat, ortalama hizmet.
    türk telekom: düşük fiyat, ortalama hizmet.

türk telekom' un diğerlerine göre daha fazla müşterisi vardır. içlerinde en sempatiği vodafone' dur.

turkcell=fenerbahçe
    vodafone=galatasaray
    türk telekom= beşiktaş

(sponsor olarak değil de operatörler takım olsaydı hangi operatör hangi takım olurdu? o açıdan)
  • vodafone geç bak rahatlığına. turkcell kadar iyi hizmet turk telekom kadar kötü hizmet almazsın, orta sınıftır hizmeti ama turkcell kadar çok para vermezsin turk telekomla aynı parayı verirsin bi tık iyi kalitesi de cebine kalır.
  • fiyat = türk telekom
    performans = türkcell
    fiyat/performans = vodafone
  • turkcell: kalite
    turk telekom: fiyat/performans
    vodafone: eğer bir sorunla karşılaşmayacak kadar şanslıysanız kalite + fiyat/performans. fakat eğer karşılaşırsanız ikisi de yok (bkz: boş küme). müşteri hizmetleri çok felaket çünkü. hatta direkt olarak müşteri hizmetleri yokmuş gibi varsayabilirsiniz.
  • son 3 yıldır 3 operatörü de denedim.

vodafone: ben hayatımda bu kadar kötü yönetilen, bu kadar çözümsüz operatör görmedim. tamamem sinir harbi yaşatıyorlar.

turkcell: ne ödediğimin benim için önemi yok, sadece sorunsuzluk istiyorum diyorsanız buyrun.

telekom: çözümsüzlük burada da var. ancak en azından gazınızı alıyorlar. kürek kürek internet veriyorlar. rakiplerinin 1/2 fiyatına.
  • vodafone bana bi yamuk yapana kadar tüm versusları handikaplı alır. turkcell eskiden turkcelldi be !
  • son 1-2 yıl içinde hepsini kullanmış biri olarak yapmak istediğim kıyaslamadır.

** türk telekom: interneti yavaştır ve 4g'si şehir içinde bile pek çekmez. kapsama alanı bana sorarsanız herkesin bu denli kötülediği kadar kötü değildir (köylerde falan denemedim hiç, şehir içinden bahsediyorum). tamam belki bazı yerlerde telefon az çeker ve interneti yavaştır ama iş görür yinede. kapsama alanı konusunda hiç sorun yaşamadım bu operatörde. müşteri hizmetleri fena sayılmaz, en azından gazınızı alırlar. mobil uygulaması çalışmaz ayrıca bunların, oturum açamazsınız. fiyatları indirim dönemine denk gelirseniz ucuzdur (29 liraya 10 gb almak gibi). ayrıca bazen mobil veriyi açarsınız ama internete bağlanmaz, öyle internetsiz kalakalırsınız. bunu günde birkaç kez yaptığı da olur. gözlemlediğim kadarıyla şebekelerde yoğunluk olduğu saatlerde böyle yapıyor.

** vodafone: eğer herhangi bir sorunla karşılaşmazsanız gül gibi geçinip gideceğiniz bir operatör. fakat bir sorunla karşılaşırsanız eğer türk telekom'u bile mumla aratır bu adamlar. müşteri hizmetleri asla ama asla sorununuzu çözmez, çözmekle de uğraşmaz. ben bu adamların ev internetine abone olmayı başaramadım. evet, yanlış okumadınız, baya ciddi ciddi abone olmayı başaramadım. hayatımda ilk ve tek vodafone'da başıma geldi. hatta afyon gibi bir şehirde bile türk telekom'un 85 mbps internet altyapısı olacak kadar merkezi bir yerde 3g ve 4g şebekesi çekmiyor bunların. üstelik, sorunu çözmekle dahi uğraşmıyor beyefendiler. bkz: tecrübe #1 tecrübe #2. ayrıca bunların geliştirdiği vodafone yanımda isimli uygulama kullanıcı dosyalarını okumak istiyor ve izin vermediğiniz taktirde açılmıyor. ayrıca ne hikmettir çözemedim, sadece kalan kullanımlarınızı göstermeye yarayan bu uygulama 70 mb boyutunda*. içimdeki bir ses kullanıcı verilerini komple okuyor ve analiz ediyor diyor fakat bilemeyeceğim. kullanıcı sözleşmesini okumak lazım. mesela turkcell'in uygulamaları ile karşılaştırırsak eğer, turkcell kullanıcı verilerini okuyabileceğini alenen belirtmiş ama telefonun ayarlar kısmından turkcell uygulamalarının permission'larını kapatınca uygulama hala daha çalışmaya devam ediyor fakat vodafone yanımda uygulamasında böyle bir şey de yok. storage permission'ını kapattığında açılmıyor uygulama. bu açıdan kıllandırıyor beni. ayrıca millet yandaş operatörlere tepki olarak bu adamlara geçseler de bunlar da az yandaş değiller. o sebeple sırf yandaş olanı kullanmayayım diye bu operatöre geçip kendinizi öptürmeyin derim, hepsi aynı bokun laciverti çünkü.

** turkcell: gelelim bu ensar sponsorlarına. hizmet kalitesi iyi hoş ama son yıllarda yaşanan olaylar sebebiyle hiç ısınamadım ben bu adamlara. gerçi ülkede şerefsiz olmayan bir operatör olmayınca bunların yandaşlığını çok dert etmiyorum. neyse, geçen hafta güzel bir kampanya vardı, ben de geçeyim bari bunlara dedim ve sanırım 10 yıllık aradan sonra bir kez daha turkcell'i oldum. öncelikle interneti gerçekten çok hızlı. turk telekom ile 10 mbps, vodafone ile 25 mbps aldığım yerde 70 mbps alabiliyorum. fakat ilginçtir ki kapsama alanı konusunda aradığımı bulamadım. mesela benim üniversitenin kampüsünde* bazı noktalarda 4g çekiyor fakat 3g çekmiyor, bazı noklarda hem 3g hemde 4g çekmiyor. bazen bakıyorum, yalnızca 2g çekiyor sonra bakıyorum aynı yerde 4g çekmeye başlamış. açıkçası operatörün bu kadar kararsız davranacağını hiç beklemiyordum. türk telekom bile bu kadar kararsız değildi. acayip. sonuç olarak şanş işi bunlar. neyse bide bunların bip diye uygulamaları var (bkz: turkcell bip), tamamen kullanıcı verilerini okumak adına yapılmış bir paravan. adamlara kullanıcılardan aldıkları paralar yetmiyor, bide bilgi topluyorlar. açın gizlilik sözleşmesini okuyun. buna ek olarak, yukarıda belirttiğim üzere vodafone'daki gibi uygulamayı kullanabilmek için uygulamaya illa permission vermeniz gerekmiyor, o açıdan iyi en azından.

** sonuç:
    çok paranız varsa eğer » turkcell > turk telekom > vodafone
    çok paranız yoksa eğer » turk telekom > vodafone > turkcell
    ben çok şanslıyım bir problem yaşayacağımı sanmıyorum derseniz » vodafone > turk telekom > turkcell

yanlışım varsa düzeltin.
  • turkcell mi

ensar mı?

ne hemen unuttunuz lan?