şükela:  tümü | bugün soru sor
  • sıkça karşılaşıyorum bütün erkekler şöyledir, bütün kadınlar böyledir, karadenizliler şöyledir, doğulular böyledir minvalinde genellemelerle ve anlam veremiyorum hayatı boyunca toplam 10 karadenizli tanımış şahsın karadenizliler şöyledir diye çıkarımda bulunması bana aşırı mantıksız geliyor kaç kişi tanıdın da bunu bütün bölgeye mal edebiliyorsun. ya da oğlak burcu erkeği x olur y olur aman uzak dur. ne biliyorsun hepsiyle konuşup araştırma mı yaptın? son olarak (bkz: bu da dahil bütün genellemeler yanlıştır)
  • ıletisim çağı ile birlikte çok fazla kavram ve alt kavram, ve bunları ifade eden şekil ve disa vurum ortaya çıktı. bebekler ilk dogduklarinda etrafında gördükleri ebe, anne, baba gibi kişilerin yüzlerini en ınce ayrıntısına kadar ezberlerlermis. zaman içinde hafızaya kaydedebileceginden daha fazla veri girdikçe bu sefer beyin görmüş olduğu yuzlerdeki ortak noktaları birleştirip bir nevi "rar" dosyalarinda olduğu gibi sıkıştırma işlemine girermis. ışın sonu atıyorum tüm çinlileri birbiri ile aynı görmeye kadar gidiyor. yani nitelik ve nicelik ters oranli ilerliyor. fikirler ya da düşünceler konusunda da böyle bir mekanizmanin var olduğunu düşünüyorum. zaten evrimsel psikoloji gereği toplulugumuzu tanımlamak için ne olmadığımızı diğer topluluklar üzerinden öğrenmeye egilimimiz var. bu durumda genelleme davranışını destekleyen bir konu zannımca.

    not: telefondan hızlı yazdım. akşam evde yazım hatalarını duzeltecegim.
  • tüm kurumların sürekli özelleştirilmesine karşı bir duruş olabilir.
  • genellemelerde bir doğru yoktur. herkes kendi bildiği doğruları yazar/konuşur. genelleme yapmak işin kolayıdır.
  • katılıyorum, genelleyenlerin hepsi aynı.
  • başlığı açan arkadaşın tüm ülkeyi genelleme içerisine sokarak genelleme yapması ironi midir?
  • hayatlarimizdan örnekler verirken, sadece etrafımızda olup bitendenmiş gibi söylememizden dolayı genelleme yapılmaktadır. bunların çoğu da problem, negatiflik kaynaklı durumlardan oluşmaktadır. bunu unutmamak için de hayatın sadece sizin etrafınızda yaşanmadığını bilmeniz gerek.