• eğer gerçekten devam ederlerse yerinde karardır.

ne yani yapılan anlaşmaları bir anda hiçe saymak mantıksız. hem bu sayede belki aklımız başına gelir de bir şekilde üretmeye tekrar başlarız.

kendi şekerimizi, buğdayımızı, mercimeğimizi üretmeye başlarız kim bilir.
  • bu neyin özgüveni anlamıyorum. gören diyecek amerika bize bağımlı.
  • götleri sıkışınca çark ettiklerini çok gördük, inanmayın aq.

adamlar sana iltimas geçtiğinde kalkıp reza pezevengiyle kara para akladınız, ticaret yapıyoruz ayağına..

bu sefer vietnamdan beter edecekler bizi, durumlar onu göstertiyor..
  • kisasa kisas demeye calismistir.

kimse bosuna duyar kasmasin.
    daha bu hafta arabulucu olarak yardimcisi abd'ye gitti.
    bugun erdogan ile putin gorustu, simdi de boyle bir deklarasyon geldi.

sonuç olarak boomerang topuna donduk ; bu ne yigitliktir, ne de cesarettir, sadece acizliktir.
  • gayet yerinde bir karardır. yanıbaşımızda yeraltı kaynakları bakımından zengin bir ülke ile (ki enerji üretimimizin %30’u bu kaynaklardan sağlanıyor) nasıl ve neden ticaret yapmayacağız?
    sen onbin km öteden emredeceksin ve ben komşumla selamı sabahı keseceğim öyle mi?

bu trump denen çomar dünyanın başına gelmiş en kötü şeylerden biri. her geçen gün bunu biraz daha fazla hissettiriyor dünyaya.
  • doğru karardır. bölgede iran, türkiye, suriye birbirini abd'ye karşı kollamalıdır ki hayatta kalabilsin. bugün bu coğrafyadaki devletlerin en büyük düşmanı emperyalizmdir ve onun da bayrakçısı abd'dir.

şimdi yazacaklar ama dolar artacak, zam gelecek vs.. doğru, gelecek. ama bu işin başka bir boyutu. ülkeyi yönetenlerin sağlam bir ekonomi inşa etmemiş olması elbette sonuna kadar eleştirilmeli.

ama meseleleri birbirine karıştırmayın. dün afganistan, ırak, suriyede ne olduysa sırada biz varız. türkiye sünni kanadın, iran da şii kanadın en büyük temsilcisi olarak bu noktada dert ortağıdır. ortadoğudaki dinamizm engellenemezse uzun vadede kendi reformunu gerçekleştirecek ve batıyı tehdit edecek. bu biliniyor. üstelik islam devrimi rönesans ve reform hareketlerinden çok daha kısa sürede tamamlanacak çünkü hem önümüzde bunun yapılmış örneği var (avrupa) hem de bilgiye ulaşmak çok daha kolay.

şimdi, hem tuncel kurtiz gibi "katil amerika" diyeceğiz hem de "amerika"nın projelerine çanak tutacağız öyle mi ! buradaki arkadaşların çoğu solculuk ile akp muhalifliğini birbirine karıştırıyor. ben buna kalıpçı düşünme diyorum. bu düşünce tarzı bizi problemlere sevk eder. gri tonlarda düşünmeyi öğrenmemiz gerek.
  • iran'a ambargonun başarılı olması için türkiye'nin desteği şart . elimizdeki kozu oynuyoruz . beklenilmediği ölçüde işe yarayabilir.
  • yaklaşık 400 senedir barış içinde yaşadığımız komşumuzu arkadan vurmamızı isteyen orospu çocuklarına güzel bir cevap olmuştur.
  • şaka maka derken 2 kutlulukta yol alıyor dünya.

`3. dünya savaşının bir kasımpaşalı tarafından başlatılması` goygoyları gerçek olabilme ihtimali taşıyor.

korkuyorum sözlük.

incirlikte kapanır mı dersin?
hesabın var mı? giriş yap