• çok bilindiğine inandığım ama sanırım bir şekilde akıllardan çıkmış olan şehir efsanesi.

genellikle ortaöğretim kurumlarının çılgın atan* gençleri tarafından dillendirilir bu efsane. enerjik gencimizin enerjisi elbette bir noktada baskıcı öğretmenimizi rahatsız edecek, öğretmen de babadan kalma metoda başvurarak tokadı basacaktır.*

işte tam bu noktada üç saniye refleksi devreye girer. gencimiz tokadı yediği andan itibaren geçen üç saniyelik süre içerisinde öğretmene dilediği gibi karşılık vermekte serbesttir, o anda atacağı bir kontra yumruk ya da tokat üç saniye refleksi olarak kabul edilecektir. yani bu karşı darbe vücudun bir tepkisidir, gencimizin suçu yoktur, işte bu yüzden herhangi bir disiplin cezası almaz, olay normal karşılanır.

örnekleyecek olursak:

- tam tahtaya tükürüyorum, hoca içeri giriverdi. geldi yanıma, bir tokat attı. ben de hemen yumruğu yapıştırdım.
    - amma abarttın, okuldan atarlar adamı.
    - sen üç saniye refleksini bilmiyorsun galiba. gel anlatayım..

böyle bir şeydir üç saniye refleksi. inananı inanmayanından fazladır. öğrenildiğinde planlar yapılır, en uyuz olunan hocadan yenecek tokat ve verilecek karşılık planlanır, heyecanlıdır netekim.

o değil de, on seneye yakın bir süredir bilinçaltımda bir gerçek olarak yer etmiş bu kural, aklıma sıçayım.
  • basketbolda pota altında oynayan oyuncularda gelişen, bir süre sonra kendisi farkında olmadan boyalı alanda üç saniyeden fazla durmamasını sağlayan reflekstir aynı zamanda. refleks denir mi bilmem gerçi, ama vardır böyle bir şey, ondan eminim.*
  • 3 saniyelik zaman diliminin hayati yönünü anlatan bir kavram daha. ayrıca;
    (bkz: 3 saniye kuralı)
    (bkz: 3 saniye koridoru)
    (bkz: uyandıktan sonraki 3 saniye)
  • ortaokulda haylaz bir arkadaşım sayesinde öğrendiğim refleks türü. paşam her zamanki gibi en arka sırada tezgahı kurmuş ders esnasında beslenmektedir. hoca gelir, "oğlum napıyosun sen?" edasıyla. bizimki pişkin pişkin "bişey yapmıyorum hocam" der. tartışma büyür, olaylar gelişir, hoca elini kaldırır, bizimki de elini kaldırır hemen "bana vurursanız 3 saniye içinde ben de size vururum, 3 saniye refleksi diye bişey var bilmiyo musunuz?" diyerek hocayı ve tüm sınıfı dumura uğratır. ortaokul çocuğunun bunu söylemesi ayrı bi dumur konusudur. tepki terbiyesizce görünse de hoca bunu çoktan hak etmiştir, az bile kalmıştır.
  • ellerinden düşürdükleri gıda maddesine
    üç saniyede refleks gösteremeyenler için
    (bkz: beş saniye kuralı)
  • bizim zamanımızda da vardı bu geyik, lakin kimsede bunu eyleme dökebilecek göt göremedik öğrencilik hayatımızda. zira o yıllarda hocaya kalkacak el öğretmenler odasında ortak bir çalışma ile o öğrencinin götüne sokulurdu, sürahi gibi dolaşırdınız sonra ortalıkta. ah dostlarım ne yıllardı, eğitimde disiplin, disiplinde dayak esastı. haklıymış da adamlar, yıllar sonra anladık.
  • 3 saniyelik zamanı kimin tutacağını ve olayın 3 saniye içinde oluştuğunu nasıl kanıtlayacağını merak ettiğim hadise...
  • sözlükteki bazı yorumlarda da varlığı hissedilen durum...
  • orta anadolunun guzide bir sehrinde tokat atan bir hocayı 3 saniye icinde camdan atmak suretiyle tatbik edildigi anlatılagelen reflextir. sehir efsanesidir muhtemelen ama bunu dusunmek bile nasıl bir zihniyetin urunudur, bravo diyorum.*
hesabın var mı? giriş yap