şükela:  tümü | bugün
 • bill gates'in bir yazisinda "e-postanizin konu kisminda bu kelime geciyorsa hemen silin" $eklinde bir uyarisi vardir. ancak ayni yazida enlarge icin bir $ey yoktur.
 • bir müddet internette sörf yapan bir kişinin anlamını sorgulayacağı, duyduğunda veya gördüğünde "peki karşılığında ne istiyorsun?" diyerek bakacağı kelime.
 • bir günlüğüne otobüslerin ücretsiz oldugunu öğrenip, sevinçten nede olsa bedava deyip yanlış otobüse bindiğim, sonrada yagmurda 15 dakka yüremek zorunda kaldıgım olay :(. bedava bizim neyimizeee...
 • (bkz: beleş)
 • babasinin hayrina
 • argoda, beleş.

  bedava mallar ya da ürünler için kullanılan bir sıfat.
 • karşılığında bir bedel istenmeyen şeyler için kullanılan ancak günümüzde sadece kandırmak amaçlı kullanılan kelime.

  ücret sadece nakit para olarak kabul görüyor gibi davranılır. bu durumda sanki para alınmasa da farklı bedel alan şeyler, kendini ücretsiz gibi lanse ederek prim yapmaya çalışır.

  örneğin:
  - ücretsiz bla bla hizmetimizden yararlanın diyerekten yapılan ve karşılığında email vs istenen, olmadı üyelik gerektiren siteler bunlara en güzel örnektir.

  - ücretsiz kredi kartınızı kapınıza teslim ediyoruz diyerek kimlik bilgilerinizi sizden izinli veya izinsiz alarak size hesap açan bankalar, sonrasında hatta kart olarak değilde başka isimler altında ücret kesenler daha bir yüzsüzlük abidesi olarak örnek olabilir

  - mağazaların ücretsiz servislerinin mağazadan alışveriş yapılmasını beklemesi bir diğer örnek. gerçi bunlar biraz daha insaflılar, en azından mağaza müsterilerimize ücretsiz diye not kullanabiliyorlar.

  - camilerin, halk tuvaletlerinin önünde bağış adı altında alınan paralar, bir bla bla alana diğeri ücretsiz demeler vs bu kategoriye girer. yani ücretsiz değil, şartlı hizmet.

  - bir de ücretsizken coşup ilk verdiği hizmeti/malı değiştirenler vardır ki, ibretliktir. ilk reklam üzerinden primi yapıp sonrasında aynı reklamdan farklı şeyler verirler. bunlarda aynı kandırmacanın ürünleridir. bu tarz hizmet/mal verenler genellikle, ama biz onları reklam paketinde kastetmemiştik, onlar diğer paketlerin ürünleriydi diye su yüzüne çıkmaya çalışırlar. daha beteri için süreli ücretsiz şeyi size sormadan süresi dolunca faturalamak vardır ki evlerden uzak.

  - sosyal/medyada ücret almadan ortamda görünenlerinde bir farkı yok, onlarda reklam vermek yerine reklamlarının verilmesini sağlayarak kazanç alıyorlar. yani reklam yapılması karşılığında hizmetlerini vermiş oluyorlar.

  - ücretsiz yol/çeşme vs yapılmasına ne demeli peki. bunlarda aslında önden veya kullanımdan ücret alınmayan ancak bankaların yaptığı mantıkla aynı paralelde, arkadan farklı isimlerle alınan hizmetlerden bir diğeri. kimi zaman o alanı kişiselleştirmiş olmak, kendi varlığına katmak veya herkesin payı olan yere ortak malmış gibi kendi fikirlerinden oluşan bir şey ekleyip sonrasında kendine mal etmek bir bedel oluyor sonuçta.

  örnekler çoğaltılabilir tecrübe veya yaşantıda karşılaşılan durumlara göre. kısaca vermek zorunda değilsiniz ama vermezseniz yararlanamazsınız yani bu durumda bir ücreti var demek oluyor. aslında tüketiciyi kandırma yollarından en eskisi bu kelimeyi kullanarak ihya olmak olabilir.

  ücret; bir emek, bilgi, para, zaman, hak vs herhangi bir şeyi kapsar. ücretsiz demek, o şey ortaya bırakıldığında isteyen elini kolunu sallayarak alabilir, orada atılmış olarak, sahipsiz, yokmuş gibi davranılabilir demektir.

  kimsenin kelimelerin içlerini boşaltarak kullanmayla kandırmaca yapmalarına izin vermeyin.
 • eğer bir ürüne para ödemiyorsanız orada gerçek ürün sizsiniz demektir.
hesabın var mı? giriş yap