• 2010 kore yapımı casusluk-dram-biraz aksiyon-bir miktar gerilim-üstüne hafifçene komedi filmi. yönetmeni ve senaristi yeong-hwa-neun yeong-hwa-da(rough cut) filminden hatırlanabilecek jang hun. başrollerde büyük aktör kang ho song ve dong won kang var.

filmimiz kuzey koreli bir casus(dong) ile gölge takma adlı taşaklı bir suikastçinin güneye iltica etmiş kuzeyli bir yazara suikast girişimiyle başlıyor. güney kore ajanı lee(kang) ise suikasti engelleme ve gölgeyi yakalamakla görevli. asıl film, bu hadisenin 6 yıl sonrasında başlıyor. spoilersız buraya kadar...

genel olarak izlenebilir bir yapım. en çok sevdiğim tarafı, amerikan filmlerinden alıştığımız yenilmez kanun adamı tiplemesine hiç itibar etmemesi. kovalama ve kavga sahneleri oldukça gerçekçiydi. komedisi dozundaydı. finali ise romantik film gibiydi. o nedenle çok eğreti duruyor. zaten yer yer bir olmamışlık seziyorsun izlerken. yine de izlersen bir şey kaybetmezsin. yönetmen kuzey-güney çekişmesi, vatan hainliği, göçmen sorunu, aile meseleleri gibi konulara karınca kararınca eğilmeye çalışmış. işin aksiyon kısmını ise iyi kotarmış. diğer taraflarda sıkıntı var. oyunculardan kang abi yine vasatın üstünde fakat kendi vasatında bir performans sergiliyor. dong won kang'ı tanımıyorum ama oyunculuğunu beğendim.
  • tadında tuzunda, derli toplu bir film. aksiyonu, komedisi, dramı yerli yerinde. kuzey kore' yi olaya dahil etmesine rağmen politikaya bulaşmadan karakterleri üzerine yönelen ve dengeyi iyi tutan bir çalışma olmuş. kang ho song ve dong won kang iyi bir ikili olmuşlar ve birbirlerini uyumlu şekilde dengelemişler. yanlarına da üçüncü olarak çete lideri karakteriyle koh chang-seok'' u almışlar. bana kalırsa jang hun bu filmle de iyi bir iş çıkarmış.
  • genellikle pek başarılı olmayan kore filmlerinin içinde vasatın üstünde diye izlenebilecek filmdir.
hesabın var mı? giriş yap