7206 entry daha
  • şehir dışına çıkın. olabildiğince uzaklaşmak iyidir.
  • bin defa yazılmıştır ama yine de yazayım. kötü üniversite, iyi bölüm yerine iyi üniversite kötü bölüm yazın. mesela konya'da selçuk hukuk okuyacaginiza bounda ybs okuyun.
    ve dil öğreniminizi aksatmayın anadil hariç en az 2 dil bilerek mezun olun.

ayrıca galatasaray üniversitesi hakkında bilgi almak için yeşillendirebilirsiniz.

edit: @bouzouki'nin uyarısı ile entry'mdeki kötü bölüm ifadesini, geleceği az buz olan bi kötü bölüm olarak düzeltiyorum üstteki ifademi görüp gidip de odtüde petrol mühendisliği okutmak istemem sizi :)
  • muğla yazacak olan varsa 2 kere düşünsün derim. çünkü kiralar ulaşım her şey aşşırı pahalı. kampüse çıkılır çünkü o yokuş var ya o yokuş... bir de kampüs denize yakın değil arkadaşlar haritadan bakıp kayıt için parmak arası terlik ve havluyla gelen var yapmayın. kampüs dağın tepesinde ama arabayla 20 dakikada akyaka ya gidebilirsiniz. hatta otostop kültürü baya gelişmiştir. hafta sonu marmaris bodrum datça vs gezebilirsiniz. büyükşehir’den gelecek olanlar şehri gördükten sonra köye gelmiş gibi hissedebilir ama okul bittikten sonra bir çok öğrenci memlekete gitmekten vazgeçip muğla’da kalmak için çabalar.
    dip not: yağmur sevmeyen de gelmesin. lakin rize’den sonra en çok yağış alan şehir muğla’dır.
  • yks sonuçları açıklandı. hacı bayram velide okuyan varsa düşüncelerini merak etmekteyim.
  • ya yönetim ya da yazılıma yönelin. işletme, endüstri mühendisliği, yazılım.

inşaatmış, makineymiş bu alanlara çok girmeyin. boşuna kendinizi üzmeyin.

not: makine müh.
  • mkü den uzak durun
  • tek tavsiyem var bölümden ziyade üniversite tercihi yapın. örneğin mühendisliklerin hepsi temelde aynı. mümkünse tercihinizi iyi üniversitelerin az tercih edilen bölümlerinden yana kullanın.
  • sinema okumak isteyen arkadaşlar. hedefiniz gerçekten sinema ise istanbul dışı bir şehri yazarak yıllarınızı heba etmeyin. bir açığa yazılıp istanbul'da bu iş üzerine koşturun. başka şehirde 4 yılda kazanacağınız tecrübeyi emin olun istanbul'da sıkı bir çalışma ile 6 ayda kazanıp 4 yılda müthiş bir ilerleme katedersiniz. istanbul'u kazanırsanız sorun yok zaten hele mimar'ı kazanırsanız başka bir şey istemeyin. derslerinize uğur içbak girecek bi kere. benden söylemesi eger bu hataya düşerseniz benim gibi yanan 4 yılınıza üzülür bol bol istanbul'da okuyanları kıskanırsınız.
  • lise ortalamanız yüksekse yurtdışına başvurun
  • ilk derste muhtemelen 4 yıl boyunca derslere birlikte gireceğiniz insanların ne halde olduklarını göreceksiniz. keşke daha fazla çalışsaydım da bu aptallarla aynı yerde olmasaydım pişmanlığı işe yaramayacak o kapıdan girdiğinizde. bu yüzden okulu iyi seçin, bölümü iyi seçin ve öğrenci potansiyeli iyi olsun aksi halde 4 yılda bilinen tüm reçeteli anksiyete ilaçlarını en az bir defa kullanırsınız.
    ek olarak; çukurova 'nin o muazzam kampüsüne kanmayın hiçbir şey eskisi kadar muazzam değil artık.
2388 entry daha
hesabın var mı? giriş yap