• yıl 2011 hala bu albümü dinleyenler var.
    (bkz: ben)
    kurban olam pena tutan ellere.
    hastasıyım.
  • aradan 10 sene gecmis, donup tekrar dinledim bugun. bu album gercekten buyuk bir takdiri hakediyor.
  • turkiye'de muzik adi altinda yapilmi$ en guzel i$lerden biri. yurtdi$inda bir cok ele$tirmenden bol bol ovgu almi$ bir album olmasina ragmen yine de bu durum albumun, ulkemiz anayasasinin "emek verip ortaya guzel bir $ey cikarana bok atilmalidir." maddesini a$masina yetmemi$tir.
    yiyip icip sicmaktan ba$ka bir $ey yapmayip boktan ba$ka bir $ey uretemeyenler tarafindan "sictiklari boktan kotu" olarak degerlendirilmesini de normal kar$iliyorum.
  • bir cok yabanci elestirmen tarafindan tam puan verilmis bir album. bir turk band hakkinda bu kadar olumlu konusuldugunu hatirlamiyorum. istenirse anadolu motifleriyle, kendi kulturumuzu kaybetmeden, taklit etmeden de basarili olunabileceginin de bir gosterdesi benim gozumde bu album.

ha eksikleri yok mu? var muhakkak.
  • bazı albümler vardır, bütündür. şarkı ayırt etmezsin. çünkü albümün bir ağırlığı, havası vardır. zaten sıradan şarkılar da o albümün harika konseptinde kendince güzelleşir. güzel şarkılarsa iyice şahlanır. bir de gitar riff'i olsun, sözleri olsun, her şey olması gerektiği gibidir. ne eksik ne fazla. unspoken benim için böyle bir albümdür ve üzerinden geçen onca yıla karşın hala dinlenen eski albümler kategorisindedir. aha şu an bile dinliyorum. playlist'e bir baksana abi?!

we come from nowhere
    in esîr like an eagle
    unspoken
    lions in a cage
    for the one unchanging
    mezarkabul [instrumental]
    take my time
    pain
    puratu
    this too will pass
    for those who died alone

bu albümdeki her şarkının sözlerinde derin bir felsefe yatar ki benim için bu albümü en değerli kılan şey budur. ezgi olarak da türk müziği metal riff'leri arasında yaşatılır. rock/metal müzik tarihinin kesinlikle en kıymetli eserlerinden biridir.
  • sadece pentagram'ın değil, türkiye'de rock/heavy metal türünde bugüne dek yapılmış en iyi albümdür. besteler, albümün dark havası, enstrümanlar ve elbette murat ilkan'ın vokalleri muazzamdır. daha iyi bir albüm çok zor gelir.

öyle ki, kanımca pentagram tarihinin en iyi 9-10 şarkısından dördü bu albümdedir:

(bkz: in esir like an eagle)
    (bkz: unspoken)
    (bkz: lions in a cage)
    (bkz: for the one unchanging)
  • biz eskiden internet falanda yokken pentagram’ın kasetlerini dinler, daha iyi gruplar illa vardır da bizim haberimiz yoktur derdik.
    meğer zaten en iyisini dinliyormuşuz…
  • bu topraklarda üretilmiş, muhteşem bir heavy metal albümü
  • türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi albümlerinden. "anadolu rock" muhabbetine girmeden mükemmel dozda folk metal sunan şaheser albüm.
  • içerisinde bildiğiniz zurna solosu barındıran pentagram albümü.
hesabın var mı? giriş yap