• ne konuda olursa olsun bahsettiği, hangi zamanda ve nerede geçerse geçsin, ister roman, öykü, ister deneme kaleme alsın, asla sarsılmaması ve daima güven vermesiyle dünya edebiyatında çok farklı bir yeri olan yazardır. okuyucusu, inanmadığı ve içine sinmediği bir şeyi asla yazmayacağını bilir ve o da okuyucusunu ne pahasına olursa olsun hiçbir zaman aldatmaz. dünya edebiyat tarihinde, okuyucusuyla, eşine az rastlanan böylesi bir bağ kurmuştur ursula k le guin.
  • ingilizce 101 dersinde ve bizlere gerçekten çok değerli yazarları okutan hocamız sayesinde ilk defa the ones who walk away from omelas öyküsünü okuyup hayran kaldığım yazar. kendisini farklı kılan çok tartışılabilecek konuları bir açıdan çok etkileyici bir şekilde yorumlaması ve insanların fikirlerini tamamen değiştirebilmesi aslında. ben kendisini okumadan önce çok farklı fikirlere sahipken, okuduktan sonra düşüncelerinden oldukça etkilenerek farklı açılardan düşünme imkanı buldum. ayrıca yazarken hiç sıkmaz insanı okuması oldukça keyiflidir.
  • eşsiz hayal gücüne sahip yazar. son kitabı güçler kitapçılardadır.
  • (bkz: güçler)
  • "amerikalılar ejderhalardan neden korkarlar" başlıklı makalesinde şöyle güzel bir lafı olan yazar.

çocukların elinden hayal güçlerini alırsanız, büyüyünce birer patates olurlar.
  • son yazdığı güçler isimli romanıyla 2008 nebula ödülünü bir kez daha kazanmıştır. leguin'in kazandığı nebula ödüllerinin yekünü şu şekilde:

1969 - karanlığın sol eli (roman)
    1974 - mülksüzler (roman)
    1974 - devrimden önceki gün (kısa öykü)
    1990 - tehanu (roman)
    1995 - yalnızlık (uzun öykü ?!*)
    2003 - yaşam boyu başarı ödülü
    2008 - güçler (roman)

bence çok uzun zamandır nobel'i hakediyor.
  • kendisiyle tamda olması gerektiği zamanlarda, en ihtiyaç duyduğum anlarda tekrar ve tekrar tanıştım aynı kitaplarındaki akışın üzerindeki kahramanların rastgele bağlanışları ve özgürleşmeleri gibi. tamda olması gerektiği zaman, tabiki herhangi bir zaman da olabilirdi anlattıklarına ne zaman sırt çevirebilirim ki. bu kadının büyüsü de sandığım kadarıyla bu
  • lavinia adındaki son kitabının vitrinlerdeki yerini alması an meselesidir, tabii yine metis yayınlarından.
  • okudukca hem benim de yazmam lazım diye gaza geliyorum hemde hiç bu kadar güzel yazamıcam ki ben diye vazgeçiyorum. lavinia sı mükemmel olmuş, benim sadece ucundan düşünebildiğim şeyleri ursula teze yaşatmış, ilerletmiş. bi on yıl daha yaşasa, yazsa ne ala.
  • "bir hırsız yaratmak istiyorsanız sahip yaratın.
    suç yaratmak istiyorsanız yasalar koyun"

mülksüzler, ursula k. le guin
hesabın var mı? giriş yap