şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: vejetaryenlik)
  • ayni diyaloglari tekrar ve tekrar yasamaniza neden olan beslenme bicimidir. nedense "bamya yemiyorum" diyince "eyvallah abi" diyen kitle, "et yemiyorum" diyince adami bombardimana tutar.

daima sorulan sey "tavuk ta mi yemiyosun, ya balik?"tir. eger garson degilse ve bunu soyleyecek kadar zamani varsa arkasindan mutlaka "balik hayvan sayilmaz, salak zaten" gelir.

hemen akabinde aslinda gayet dogal olan cok sey kaciriyorsun lafi edilir ve de "ne zamandan beri" ve "neden" sorulari sorulur. eger henuz "kucukkene kurban gormus, bi daha da yememisim et" (ki dogrudur) diyememissem entel dantel muhabbeti ya da bu da yeni moda sozlerine veya o manada bakislara maruz kalinir, bazen dense de kalinir. dogal olmayan kismi bundan sonra baslar.

o masum neden sorusu aslinda "savunmaya gec, savasa geliyorum" demekmis, ben bunu ogrendim. sanki hepsi sozlesmis gibi ayni laflarla sizi bu olumcul hatadan geri cevirmeye calisir.

bir kismisi "bak allah onlari biz yiyelim diye yaratti" diye baslayan dini savunma/saldiriya gecerler ki muhabbet hep ayni sekilde devam eder ve ayni sekilde biter. diger bir kismi da sebepleri, dusunceleri vs iyice inceleyip mantik hatalari bulmaya calisir, bak bitkilerin de cani var ama onlari yiyosun laflari edilir. kucuk bi kismi araya hatir-gonul koyup rica minnet et yedirmeye calisir, hani iyilik ediyor ya aklisira, sizi hak yoluna getiriyor, yemeyince de kuser. arada bunun gizli politik taraflarini, misyonerleri gozler onune seren cesur arkadaslar cikar, is mutlaka hayvan haklarina, `kurban bayramina karsi cikan entel vejeteryan dernekleri`ne (var mi ki oyle bi sey, ben duymadim hic), onlarin neden boga guresine karsi cikmadigina falan gelir.

su muhabbetler buna harcayacak bir yarim saati olanlar icinde farkli cinsiyet, yas, meslek ve irktan yuzlerce insanla yasandi, ve sadece 3-5 istisna cikti: kendisi de vejeteryan olan hintli bir bayan ve saygi duymak teriminin bukemedigim bilegi operimden farkli bi sey oldugunu idrak etmis akli basinda bi kac arkadas karsiladi sukunetle.

ayrica (bkz: her turk elestirmen dogar)
  • herkesin kendine yakışanı yeme eylemi hali.
  • ara ara telaffuzda zorluk yaratan sey
    orn:
    "yemege et koymayin, prion ablam jenerator"
  • sordugunuz soruya neredeyse asla dogru cevap alamadiginiz guzel ulkemizde secme zorluklari yasatan hayat bicimidir.

deri giymiyorsaniz da benzerdir durum. girersiniz ayakkabiciya, bi ayakkabi begenirsiniz, 'deri mi?' diye sorarsiniz. aldiginiz cevap kuvvetle muhtemel 'tabi abla, halis fismekan derisi'dir. hmmm, ben o zaman su bez ayakkabilara bakiyim diyince ayakkabicidan 'yok abla, deri olsa o fiyata verir miyim ben onu'yu duymak kuvvetli baska bi ihtimaldir

bi de garson diyaloglari vardir ki akillara zarar. misal, ankuvada girmistim bi gun bi lokantaya

p: merhaba, domates corbasinda et suyu var mi acaba?
    g: var
    p: hadi ya (surat eksi)
    g: yok
    p: var mi yok mu?
    g: var gibi, yok gibi
    p: nasi yani
    g: iste var ama birazcik var, o kadardan bi sey olmaz
    p: of yarabbim of *
  • ömür boyu atkins diyeti yapılamayacağının müjdecisidir.
  • her ne biçimde olursa olsun ölü hayvan etini yemeyi reddetmektir.
  • sokaklarda acikinca ve arkadaslarla biryere gidilince menu konusunda ciddi sıkıntılar yasamak*
  • (bkz: bosa yasamak)

(bkz: biftek) (bkz: kaburga dolmasi) (bkz: kuyu kebabi) (bkz: burger) (bkz: pastirma) (bkz: sucuk) (bkz: beyin salatasi) (bkz: kelle paca) (bkz: kokorec) (bkz: allah ne verdiyse)...
  • ekosistemi bozup, doğa ananın bizden intikam almasına neden olcak durum.bütün bu depemleerin, tusunamilerin sebebi aslında bu insanlardır. bir de bunların marjinalleri vardırki bunlar artık hayvandan elde edilen hiç birşeyi yememektedir ki bu insanlar olayın bokunu çıkarmaktadır.