857 entry daha
  • dayak yemeyeceksem eğer, sıradan bir kullanıcı olarak beğendiğim işletim sistemidir.

öncelikle, boot'da bariz bir hız farkı kendini gösteriyor, bunu söyleyebilirim.

start menu adam akıllı hale gelmiş, tüm o kullanılmayan widget'lar veya yanar döner şeyler yok edilmiş.

taskbar'ı macos gibi yapmışlar, ki çok macos kullanmayı seven biri değilimdir, ama olmuş, uymuş.

notification kısmı, wifi/bluetooth/airplane mode filan gibi şeylerin açılıp kapandığı quick settings bölgesi filan aşırı sadeleştirilmiş, bu da çok iyi olmuş.

fakat en ama en sevdiğim değişiklik, "settings" kısmının windows 8'den beridir süregelen o iğrenç, kullanışsız, neyin nerede olduğunu bulamayıp insanı sadece zorlayan ve kaybolmaya iten, "bunu yapmak için buraya tıklayınız" filan şeklindeki cümlelerle insanları aptal yerine koyup navigasyona iten halini almışlar, müthiş bir gui ile servis etmişler.

böyle giderse neredeyse control panel'a hakkaten ihtiyaç duyulmayacak, ve zaman içerisinde yok olacak. control panel'da yapılan ama settings'de yapılamayan bazı advanced özellikleri de settings'e taşıdılar mı, control panel sadece "ne ayar çekmem gerektiğini biliyorum, eskiye alıştım ama, kaybolurum ben şimdi ," diyenlerin açacağı bir app'e dönüşmüşe benziyor.

start menu'ye de sağ tıklayınca computer management, disk management gibi şeylere rahatça ulaşılabiliyor. eskiden de bilene rahattı, ama bu kadar rahat değildi.

sağ tık menüleri de temizlenmiş gözüküyor, eski halini "show more" diye aşağıya gizlemişler, gerekli şeyler var sadece.

bir tek halen daha anlamakta güçlük çektiğim şey her yere zorla kendini yapıştırmış olan one drive entegrasyonu ve zorla herşeyi update etme saçmalığı. google drive kullanan biri olarak (ki yeni sürümüyle o da virtual partition filan açıyor, bazı saçmalıkları var) pek anlam veremiyorum. one drive'daki desktop ile benim desktop'um aynı mı şimdi, anlamadım, anlamıyorum, anlamamaya devam edicem.

kısacası, beğendim. legacy olarak gelen bazı sinir olduğum şeyler var, ama genel olarak beğendim.

son olarak not da, taskbar'a sürükle-bırak yapma özelliğini (ki niye kaldırılmış bu basit feature anlamadım) geri gelecekmiş.

guiciler ve user experience departmanı çalışmış microsoft'ta.
1008 entry daha
hesabın var mı? giriş yap