• uzun hali "yaptığınız şeyler için pişmanlık zamanla geçer, ne var ki, yapmadığınız şeylere pişmanlığın çaresi yoktur." (debe'de gördüm, buraya geldim. çünkü itirazım var.)

bu laf çok doğru ve önemliymiş, bir şeyleri çözmüş, açıklığa kavuşturmuş bi laf gibi gözüküyor ama değil. hatta çok düşünülmüş ama sonunda x=x bulunmuş gibi bir yapısı var.

"çok istiyor ama yapmıyorsanız allah taksiratınızı affetsin, fırsatı kaçırdınız, işte şimdi hep aklınızda kalacak, daha iflah olmazsınız" dese %100 katılırdım.

bu lafta ise tüm eyleme geçmelere bir övgü, tüm imtinalara bir yergi var. orda da içime sinmeyen şu durum ortaya çıkıyor: çok basit bir mesela "sinemaya gitsem mi (eyleme geçme) gitmesem mi (imtina)" kararsızlığında gitmeyi (eylemi) tercih ettiğimizde aynı anda "evde otursam mı (eyleme geçme) oturmasam mı (imtina)" ikileminde de oturmamayı (imtinayı) tercih etmiş oluyorsunuz. e noldu? bir eylemi seçerken yansımasında imtinayı da seçmiş oldum.

yani her eylem bir imtina, her imtina da bir eylem içerdiğinden laf sarpa sarıyor. doğru olduğunu hissettiğim bir kısmı var aslında lafın ama doğru ifade edilmemiş. nasıl desek tam ifade ederdi ben biraz düşüneceğim, siz takılın.
  • nefs in kılıfı
  • diyerekten hayatim sikildi.
  • doğru olandır.

yaptığın bir şey için pişman olmak bir ihtimaldir, sonucu ne olursa olsun bilirsin. iyi olur kötü olur ama bilirsin.

ama isteyip yapmadığın bir şey için, yapmadığın her gün pişman olursun. sonucunu hep merak edersin, fakat hiç bir zaman bilemezsin. bunun pişmanlığı hep içini sızlatır. bilinmezliğin bin türlü ihtimali vardır, ve sen her birini düşünerek pişman olursun.

yaparsan belki bir kere ama yapmazsan bin kere pişman olursun.
  • uzaktan bakmak yerine tadına varmak, kokusunu duymak, dokunmak... kısacası yaşamak...
  • dedemin deyimiyle içinde kalıp gaz olacağına, dışarı çıkar bok olsundur. zira gaz sancısı kıvrandırır boku temizlemesi daha kolaydır .
  • olmayacak bir ilişkinin gercektende olmayacagini teyit etmek, onaylamak.
  • yapmayıp pişman olmak içinizi kemiren bir kurt gibidir; yapıp pişman olmak ise kıçınızı ısıran bir köpek gibidir. kıçınız bir şekilde iyileşir gider ama her üstüne oturduğunuzda da sızlayıp size hatalarınızı hatırlatarak sizi aynı hataları yapmaktan alıkoyar. o içinizdeki kurt ise siz ölene kadar içinizde yaşar ve sizi içten içe yer de yer.
  • içinizdeki keşke duygusunun yok oluşudur.aman en azından yaptım da,gördüm de,böyleymiş diye maruzatlarınız da hazırdır sonucunda.mutlak suretle pişman olma duygusu varsa,neden yaşanılmasın ki derim.yaşadıklarınızın kar olma durumu da vardır elbet.
  • sonuçta pişman olmak yapmaktan dolayı yada yapmamaktan dolayı pek farketmez
hesabın var mı? giriş yap