• uzmanı olmadığım bir konu olmasına karşılık aracın ürettiği torka bakıldığında kullanım amacına ve bölgeye göre mantıklı olabilecek bir seçimdir.

1.4 benzinli 2015 model bir araç 250nm tork üretiyorken 1.0 hacimli bir araç son teknoloji 3 silindirli motor ile 200nm tork üretebiliyor (2000-3000 devir dakika için). tork nedir, motorun o aracın tekerleklerini döndürme kuvvetir. şimdi sen diyorsan ki bu araba bizi şurdan şuraya götürsün, arabam ani hızlanmasa da olur, çok hız meraklısı da değilim, yokuş dolu bir şehirde de yaşamıyorum, vergiye eşek yüküyle para bayılıp da bir model düşük araba almak istemiyorum. o zaman 1.0 motor araç al arkadaşım, hem benzin 6tl'yi geçmiş, hem de vergiler almış başını gitmiş.

bu ülkede yaşayıp da 1.0 motor araç alanla dalga geçenin osuruk kadar beyni yoktur, net!
  • turbo sayesinde sürülebilir hale gelen motorlardır. eğer avrupanın düz bölgelerinde yaşıyorsanız alınabilecek ama türkiye'de konya dışında kullanılmayacak arabalardır. biri de çıkıp demiyor ki bu kadar parayı niye veriyoruz aga diye. yahu 1.0 motora ne paralar veriliyor inanılır gibi değil.
  • uzun yolda 4.4 litreye kadar dusurebildigim bir yakıt tüketimine sahip olmaktır. vergi avantajı vardır. bakımları düzgün ve yeni teknolojiyse sizi asla üzmeyecektir.
    test sürüşü için beynim e selamlar.
    hız olarak performansi da yeterlidir ralliye falan çıkmıyorsaniz.

1.0 ne ya gitmez bu diyen kesinlikle cahildir.
  • ötv-kdv- ve yıllık vergi oranından dolayı tercih sebebi olacak araçlardır
  • rampada bayılır o benden söylemesi. sollama bile yapamazsın. bi de klima açıksa sakata gelirsin valla.
  • vergi avantajı ve acemiler için istese de hızlı gidememe özelliği haricinde bir avantajı yoktur.

türkiye'de en bilinen 1.0 motorlu araçlar hyundai i10, skoda fabia ve volkswagen polo.

bu 3 araç da 95 nm tork üretiyor. yani 1.0 motorla 200 nm tork konusu türkiye için henüz erişilebilir değil.

yakıt tüketimleri de fabrika verilerine göre şehir içi ortalama 6 lt ancak bu motorla klima kullanımında bu değerin 7-8 litreyi bulacağı çok açık.
  • eğer aşırı beslemeli bir araç ise; kullanımı sorun olmaz.
    dün 1.0 tgdı 7dct ile izmit-bayrampaşa/istanbul-izmit rotasında yolculuk yaptım. klima açıktı, araçta 2 kişi vardı. ne yokuşlarda ne de düzlükte sorun yaşamadım.
    rahatlıkla konforlu bir sürüş sağlayabiliyor. ortalama tüketim yolculuk sonunda 6.1 litreydi...
  • 1.0 tsı 115 bg golf efsanedir. 1.5, 1.6 dizellerin tozunu attırır. teşekkürler.
  • geçtiğimiz yıllarda volkswagen'in emisyon skandalının ardından üretilmeye karar verdiği motor seçeneğidir. ilk olarak golf ve polo'da kullanılan 1.0, düz yolda gayet ekonomiktir. 120 km'yi gördüğünüzde ise muhtemelen 4 bin devirlerde seyredeceği için biraz ekonomik olmaktan çıkacaktır. ancak ülkemizde vergi/yakıt fiyatlarına baktığımızda gayet düşünülebilir.
hesabın var mı? giriş yap