cahil prof

  • 3444
  • 21
  • 14
  • 3
  • bugün

öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler

(bkz: #54214721)
saç ile ilgili gerçekler diyerek bilgi paylaşılmış iki kelam edeyim dedim:

--- spoiler ---

kendi doğal bölgelerinde sahip oldukları yeteneklerin ve becerilerin gizemli bir şekilde yok olduğu görüldü, bu askerler başarısız olmaya devam ettiler.

--- spoiler ---

özet şu:
deneye göre saçları kesilen kızılderililer, doğada başarısız oluyor. saçlar sinir sisteminin uzantısı ve anten olarak işlev görüyormuş.

bilim adamlarının gerizekalı aksiyomlara sürüklenmesini anlamıyorum. istediği sonucu elde etmek için amacından sapıyorlar.

uzun tüylü köpekleri bile tüylerini kırpma işleminden sonra kısaca kelaynak kuşu gibi sokağa çıkarınca hayvanın özgüveni düşüyor utangaç davranmaya başlıyor. nedeni ise basit:
köpek, önceki tüylü halinde kendini güvende hissediyordu. bu haliyle daha savunmasız ve daha alaya konu olabileceğini düşünüyor. ayrıca bir başka köpeğe saldıracakken bile bedenine güveniyordu. şimdi ise başka bir bedende gibi hissediyor ve kısaca vücuduna yabancı kalıyor.

kısaca olayın nedeni psikolojik!

sen adamı yıllar boyu uzun saçıyla dağda bayırda dolaştır. doğada keşif yaparken, düşmanlarına karşı savaşırken, bedenini tanırken o haliyle bırak. sonra upuzun saçlarını kısacık kestir. vay efendim bu adam askerlikte neden başarısız!

olay sadece kıl kesme değil. özellikle de fiziksel olarak başarılı birinin vücudunda ciddi estetiksel değişimler yaparsan bu sefer de ciddi başarısızlıklar elde edersin. yazıdaki salak psikolog da bunu kıla bağlamış.

o zaman şu tahayyül ile sizi paradoksa hapsediyorum:
saçları ya da kıllı bacakları olan birini kılsız yaparsan, kılsız kalan deri- kısaca oradaki sinir uçları- daha da hassaslaşıp hissiyatını kuvvetlendirmez mi? böylece daha fazla beyinsel etkileşim yaşanmaz mı?

zaten bilgiler birbirleriyle çelişiyor. sonra da denilmiş ki, saç olayı moda değil kızılderililerde olay başkadır denilmeye getiriliyor.

deney zaten 1990'lı yıllarda yapılmış ve 25 senede sorgulanmadan günümüzde de kabul edilmesi muazzam bir tehlike.

devamını okuyayım »