şükela:  tümü | bugün
  • yaptığım ince hesapların güvenilir sonuçlarına bakılırsa ağustos sonuna kadar gerçekleşecek hadise. aynı süreçte euro'nun da 2,75 tl'yi zorlayacağını tahmin ediyorum.
  • kaçınılmaz bir şekilde cok yakında olacaktır. ancak bu durumun amerikalı ihracatcıları cok zor duruma düşüreceği de bir gerçektir.
  • doların yeni rayına oturup bi' 2 sene böyle gitmesi hadisesi.
  • cari açığı hayvani boyuta ulaşan bir ekonomi için olumlu gelişme. enflasyonist etkisi bir dönem gözükecek olmakla beraber ihracat ithalat dengesine olumlu yansıyacağı için dış ticaret dengesine yardımcı olacaktır. elbette ki ihracatın büyük kısmı euro ithalatın büyük kısmı dolar olan türkiye için doların değerlenirken euro'nun da aynı oranda değerlenmeyip paritenin düşmesi bizim açımızdan olumsuz. özetle doların yükselmesi ekonominin global ve lokal ekonomik verilere piyasanın cevabıdır. hemen kriz tellallığının lüzumu yok.
  • eğer olursa, ihracatcıların gerçekçeşen hayali olur.
  • dolar iki lira olunca ithal olan ürünlerin fiyatı otomatik artar , ihracat artacağı için yerli mal stoğu azalır bu sefer yerli malın fiyatı artar. olan eninde sonunda halka olur.
  • cari açık hayvani boyutlarda olsa da ekonomiye zararı daha çoktur. kriz göstergesi olmasa da şöyle bir sorun yaratmaktadır. türkiye yapısı itibari ile büyümek zorunda olan bir ülkedir. yani avrupa gibi 2 yıl %1 ve 1'in altında bir büyüme bizim ebemize atlar. bu nedenle ara mal ve yatırım malları ithalatında meydana gelecek daralmalar ciddi boyutlara ulaşabilecektir. olumlu etkileri olacağı da göz ardı edilmemekle beraber buzlanmış yolda yürümekle eş değerdir. iyi kayabilirseniz sizi hedefinize daha hızlı ulaştırır. yok beceremezseniz kıçı başı yamultursunuz.
  • (bkz: #25596215)
  • gündem değiştirecek önemli bir olay değildir.

- efendim dolar 1.600 oldu.
    + teğet geçer inşallah.
    - efendim dolar 1.750 oldu.
    + filistine gemi göndereceğiz, suriye, kardeşlerimiz!
    - efendim dolar 1.900 !
    + israilin atom bombası var!
    - efendim dolar 2.000 !
    + ibne obamaya kafam girsin! (el ve beden hareketleri ile destekleyip tempolu söyleyerek)