• tl'den 6 sıfır atıldığı için gözden kaçan gerçektir.

yani paramız algıladığımızdan yüz bin kez daha değersiz.

edit: yüz bin kezi söylemek daha kolay olduğu için yazdım. evet bir milyon kez.
  • o kadar degersiz ki, ne kadar degersiz oldugunu hesaplayamiyoruz bile, zira 3 x 100.000 = 300.000 oluyor.
  • hep sonradan gelir aklımız başımıza zamanında 7 sıfır atsaydık şu an dolar 0,350 tl olacaktı.
  • aslında 1 dolar 115,25 japon yeni yaptığını için önemli olanın parite olmadığını düşünüyorum. bundan bir kaç sene önce 1 euro 1.45 usd idi. euro tedavüle çıktığında 0.8 usd 1 euro idi. yani demem o ki para değeri düşer yükselir. önemli olan siz vatandaşınıza o paradan ne kadar verebiliyorsunuz. ne kadar refah sağlıyorsunuz. demokrasiniz ne kadar güclü. hukukunuz ne kadar sağlam ve güvenilir. ne üretiyorsunuz ne satıyorsunuz? önemli olan güvenilir olmak üretebilir olmak ve rekabet edebilmek. hükümet önce suriye politikası ile suriye kapısını kapattı. 8 milyar dolar a çıkan ticaret hacmini bitirdi. sonra 3 milyon göçmen aldı. bu belirsiz yapı turizm i etkiledi. sonra rus uçağı düşürüldü. hemen biz düşürdük iyi ettik. bida düşürürüz diye efelendiler. avrupa ile zaten limoniler. turist sayısı nerede ise yarı yarıya düştü. turist gelmedi petrol fiyatları düşünce ortadoğudan gelen petrodolarlar azaldı. üstüne fed in faiz artıtımı dalgalarının girişiminde tepe noktası gibi usd şişti. sanırım şu başkanlık işleri devam ederse giderek antidemokratik yaklaşımlar artarsa daha zor günler yaşayacağımızı düşünüyorum.
hesabın var mı? giriş yap