• kişinin whatsapp dahil, hiçbir sosyal medya uygulamasına 1 gün boyunca girmemesi durumdur. akabinde telefonu ardı ardına çalacak, insanlar sonu merak edecek ve başına bir şey mi geldi diye kapısını çalacaktır. çünkü bütün hayatımızı, elimizdeki o parlak ekrana endeksledik. çünkü mutluluğumuzu, elimizdeki o parlak ekranın sağ üst köşesindeki şarj yüzdesine endeksledik. çünkü bütün hayatımızın alt üst olması, 2 saatlik elektrik kesintisine bakıyor. çünkü o kadar aciz bir hale geldik ki elimizdeki alet sayesinde uzaktaki insanlara daha yakınlaşıyor, yakınımızdaki insanlara daha çok uzaklaşıyoruz. bunu mandıra filozofu edasıyla yazmadım, bunu sadece aslında ne kadar aciz varlıklar olduğumuzu bir kez daha hatırlamamız için yazdım.
  • game of thrones yayınlanmasının ertesi günü işten gelip yeni bölümü izleyene kadar yapılması gereken eylemdir, zira "the internet is dark, and full of spoilers"

bunun haricinde; değil 1 gün, 1 ay bile girmesem tek bir allahın kulu sormayacağı için beni ilgilendirmeyen hadisedir.
  • hergün yaptığım şey. ne kadar gereksiz şeylerle ilgileniyormuşuz. göğe veya yeşil ağaçlara bakarak derin nefes alırsanız sosyal medya zihninizden temizlemiyor. deneyiniz. toplasam günde en fazla 1 saat bakıyorum artık.
  • çırılçıplak kalmak gibi bir his. ay ben dayanamam ki.
  • deneyeyim
  • keşke komple kapansa da eskiden olduğu gibi dostluklar baki kalsa.

(bkz: internet olmadan önce insanlar nasıl yaşıyordu)
  • game of thrones spoiler'i yememek için, başta sözlük olmak üzere, hiçbir sosyal medya hesabıma girmedim.

ilk bölüm başardım, kalanı diğer bölümlere
  • sözlük hariç hiçbir sosyal medya hesabım yok
    bir gün değil dört yıldır girmiyorum kullanmıyorum. bir yerim eksilmedi çok şükür. çok memnunum. banane kim kiminle nerede ne yemiş ne içmiş. bana lâzım olanlar zaten telefonumdan 7/24 ulaşabiliyor. ilkokul arkadaşım da olmayıversin hayatımda. üst komşunun kızının saçma selfielerini de görmeyivereyim. sosyal medya özentiden başka birşey değil kanımca. hastalık gibi birşey. saçma sapan bir bağımlılık.
  • neredeyse 6 aydır ne facebook ne de instagrama girmiyorum ve boşluğa düşmedim, telefonumun şarjı 2 gün gidiyor, fotoğraf çekinmek istersem artık gerçekten anı için çekinip telefonumun galerisinde saklıyorum ve şöyle bir düşündüm de insanlar benim gittiğim yeri, yediğim yemeği, ailem ile olan fotoğrafları neden görmek zorunda veya ben bunları neden paylaşmak zorundayım dedim çok saçma geldi gerçekten neden var ki bu sosyal medya diye düşündürmeye başladı. eğer bir gün tekrar açarsam da çok sık fotoğraf payşamam artık.
hesabın var mı? giriş yap