• merakla beklediğim iniş. umarım bir terslik olmaz. yayın saatleri verilen link de burada. keşke derste olmasaydım, canlı canlı izleyebilseydim.

http://www.nasa.gov/…on-comet-landing/#.vgiwor9darv
  • deep impact görevi sayesinde tempel 1 isimli kuyruklu yıldızın üzerindeki diske ismini yazdırmış şahsiyetlerden biri olarak başarılı olmasını beklediğim iniş. hoş, inişten sonra üzerindeki bilgisayarlarda yaşanan sorunlar nedeniyle sonda ile irtibat kesilmişti diye hatırlıyoruma ama sonuç olarak diğer 625.000 kişi ile birlikte bizim isimlerin bulunduğu disk şu an o kuyruklu yıldızın üzerinde güneş sistemini dolaşıyor. ehe! bu ilk değil yani, raat olun genşler.
  • insan için küçük, insanlık için büyük bir iniştir.
  • yanlış anlamadıysam;
    rosetta uydusu (ya da ne deniyorsa) şu anda dünyadan 500 milyon km uzaktaki 67p kuyrukluyıldızına yarın philae adlı robotu (ya da herneyse) indirecekmiş.
    inişin sorunsuz gerçekleşme ihtimali %70miş.
    aletin 65 saatlik pil ömrü varmış. fakat kendini şarj ederek 3 ay kadar çalışabilecekmiş.
    verilerini dünyaya yarım saatte, fotoğrafları da 1 saatten biraz daha fazla bir sürede ulaştıracakmış.
    67p güneşe çok yaklaşacağı için philae zaten çalışamaz hale gelecekmiş. miş de miş. biz de burda malak gibi yaşayıp gidiyoruz.
    vay emenike...
  • philae liderliğinde 67p deslasmanına çıkacak uzayın aslanlarının puan veya puanlarla döneceğine inandığım mücadeleli iniş. vurduğun yörüngeye otursun.
  • ben hep 720p izlediğimden beni etkilemeyen durum.
  • başarı dilediğim operasyon.

iniş kolay değil ve başarısız olma ihtimali yüksek. bu durum, avrupa uzay ajansı'nın bir ön kabulü, adamlar inkar etmiyorlar. öte yandan, başarısızlık halinde görüntü akışının sansürlenmesinden endişe edenler olmuş. türkiye'de ak partisi'nin zehirli atmosferi beynimizi öyle kötü hasta etmiş ki bir bilim deneyinin, bir teknik operasyonun başarısızlığını halkın duymaması gereken bir sır olarak algılamaya başlamışız, farketmeden. kafamızı kuma gömme refleksine iyi alıştırdılar bizi. dünyadan kopuşumuzun bir emaresidir bu.

nöt. bu millet, geçmişte* türkiye'nin kendi uydusunu* yörüngeye fırlatırken havada infilak etmesini canlı yayında izledi. kimseciklerin aklına bu olayı sansürlemek, yayını kesmek gelmemişti. ama bugün geliyor. eyvah diyoruz, birileri çok öfkelenebilir diyoruz.

.
hesabın var mı? giriş yap