• anneler için de tuhaf duygular hissettiriyor.
    bugün doğum günü. kutlu olsun! yavrum artık yetişkin bir birey oldu.

e nabızımdan çıktı. artık görünmüyor. sabah bir sms ile müjdelendi. devamında pegasus'tan mesaj geldi. hesabınıza bağlı üye 18 yaşını doldurduğu için hesabınızdan çıkarıldı diye. artık seçmen listesinde de görünüyor. hafta içi bankadan da mesaj gelmişti. elbette bir rutin olarak, ehliyet kursu olacak sırada.

bu, aileler için de kesinlikle bir dönüm noktası. hem mutluyum, hem heyecanlıyım. karşımda genç bir hanımefendi. ben yaptım:) güzel ve donanımlı yetiştirdiğimizi düşünüyorum. seneye üniversite için sınava girecek ve kanatlanıp uçacak. değişik gerçekten.
    ve evet *
  • ekonomik olarak özgür değilse 15 yaşına girmekten hiçbir farkı yoktur.
  • 18 sene o an beklenir, mumlar üflenir, sihirli değnek felan yoktur. gözler sımsıkı kapatılır biraz sonra olacak diye beklenir, hiçbir şey olmaz.

birkaç hafta sonra farkına varılır;
    aslında sihirli değnek o zaman hareket ederek, hayatın sana girmesine vesile olmuştur.
  • tuhaf bir duygu. her şeyden önce 17 veya 19dan garip olduğu aşikar. kağıt üstünde aslında insanın hayatında bir şey değişmeyecekmiş gibi dursa da içten içe "ben artık büyüdüm" dediğiniz bir yaş. artık yurtdışına çıkmak için velinizin onayına ihtiyacınız yoktur, hoş gerçi artık veliniz yoktur, kendinize ait banka hesap numalaranız olabilir, oy kullanabilirsiniz, yıllar yılı girene kadar canınızın çıktığı barlara elinizi kolunuzu sallayarak girebilirsiniz(sırf bu yüzden kimliğimi boynuma asıp da al lan al artık 18iz noldu bok mu oldu demeyi düşündüm o kapıda duran izbandutlara), yasal olarak sevişebilirsiniz, çocuk haklarından muafsınızdır, babanızın 18ine gelene kadar la başlayan cümleleri geçerliliğini kaybetmiştir vs.
    ama yine de hala küçücüksünüzdür, güçsüzsünüzdür. insana öyle bir kuru gaz, boş doping verir 18 yaşına girmek o kadar...

edit: adam artık ekonomik özgürlüğünü kazanana kadar diyor. ne özgürlükmüş koyayım, bekle bekle gelmedi!!!
  • rahatlıkla asılabilirsiniz artık. gerçi onyedi iken de formül bulunabiliyor.
  • yoğun bakımın önünde beklerken girdim ben. 18 çoğu insan için özeldir belki. benim de ne hayallerim vardı aslında. 18 yaş doğum günümü teknede yapacaktım. sonra annemin bir türlü izin vermediği o civciv sarısına boyatacaktım doğum günümün ertesi. ilk dövmemi yaptıracaktım kimseye sormadan. 18 olacaktım sonuçta. kim karışabilirdi ki?

ilk ölüm. bi gecede büyüdüm. artık çocuk falan değildim. çok sevdiğim birinin dünyadan gidişine an be an şahit olmuştum. 18 yaşına girmek saydıklarımın hiçbirini getirmedi bana. hayatın acımasız yüzünü gösterdi.

18 yaşına bir yoğun bakım ünitesinin buz gibi koridorunda ağlayarak girdim.

büyüdüm.
  • yillarca once gectigim hede. noldu peki?
    bi bok olmadi
    ehliyet almadim arabalari sevmem.
    barlara zaten girebiliyordum erken cikan sakallarim sayesinde.

bir daha bakiyorum. evet bi boku etkilemiyor.
    demek ki ozgurluk baskasi tarafindan verilen bir sey degilmis. kendinizin almasi gereken bir seymis.

not: 14 yasimdan beri cuzdanimda kimlik tasirim
  • yokuş çıkmayı tamamlamaktır. bu sıralar 21 oluyorum ve gerçekten bu 3 senenin nasıl geçtiğini anlamış değilim. kimse beni 15 yaşından 18 yaşına kadar geçen süreyle 18 yaşından 21 yaşına kadar geçen sürenin eşit olduğuna inandıramaz.
  • 14 yaşından itibaren sihirli bir eylem olduğu zannedilen. 18 olduğunuz gün kendi eviniz vardır, kendi eşyalarınız, müthiş bir arkadaş ortamınız, mükemmel bir ilişkiniz falan. yıllarca bunların hayalini kurarken lys'de bulursunuz ama kendinizi. sjdhkdf. 18. doğum günümde lys'ye girmiştim. olsun, kendi ösym şekerim vardı...
  • çok güzel, aferin sana,
    yat uyu artık geç oldu bak
hesabın var mı? giriş yap