şükela:  tümü | bugün
331 entry daha
 • çünkü teknisyen 19 sene boyunca sorgulamaz, süreci iyileştirmeye çalışmaz, kendince en kolay yapabileceği yolu bulur ve ömrünün sonuna kadar o yolla yapabileceğinin en iyisini yapar.

  mesela teknisyen yeni üretim tekniklerini takip etmez. çünkü o torna tezgahı onun ömrüdür. o tezgahla başına gelebilecek her olayı tecrübe etmiştir. yeni bir tezgah gelince önce karşı çıkar, eski tezgahla daha iyisini yapacağını iddia eder. sonra yenisini öğrenir, beğenir ama eski emektarını asla yedirmez.

  aklı başında mühendis en fazla 1 sene içinde teknisyenin ne yaptığını çözer. (afedersiniz mal mühendisleri ayrı tutuyorum.) çoğunlukla daha büyük sorunlarla uğraştığı için teknisyenin işine çok karışmaz. hammaddeyi ucuza almak, iş planını tutturmak, idari işlerle uğraşmak gibi sorumlulukları vardır.

  aklı başında teknisyen de mühendisle sidik yarıştırmaz. (afedersiniz mal teknisyenleri ayrı tutuyorum.) önce ona bildiğini her şeyi öğretir sonra ondan öğrenebileceği ne varsa hepsini öğrenir.

  demem o ki her zaman her yerde olduğu gibi bütünleştirici birleştirici iş birliği hem kişiyi hem organizasyonu daha ileri götürür. diğer türlü komple huzursuzluk.

  tanım: normal durumdur. herkesin kendi uzman olduğu konulara yoğunlaşması gerekmektedir.
 • gariban teknisyenlerin burada mühendisleri aşağılaması çok hoşuma gitti.

  olm madem mühendislik bu kadar boktan bir şeyse niye alayınız götünüzü yırtıp dikeyle mühendislik okumaya çalışıyorsunuz?

  her neyse uzun lafın kısası, işini bilen donanımlı bir mühendis, talaşlı imalatta da, bina yalıtımında da, boru tasarımında da 19 yıllık teknikerin de 39 yıllık teknikerin de amına koyar geçer.
 • 2 yıllık mühendisin kafası zehir gibi çalışıp dehşet-ül vahşet tasarım yapabiliyor ve tasarıma konu olan herhangi bir nesneyi 3 boyutlu düşünüp aklında çalıştırabiliyorsa neden olmasın? 19 yıllık teknisyen de ustalığını konuşturup o tasarımı mükemmele yakın bir şekilde ortaya çıkarır. kardeş kardeş oynarlar. ne egosu lan bu?

  mühendis tasarlar gereğinde müdahale eder, teknisyen yapar gereğinde müdahale eder. kimse kimseyi yönetmez. odtü, itü, sikü, tütü, pitü vs üniversiteden mezun olmak sana teknisyeni ezme hakkı vermez. 19 yıllık teknisyenin de çalıştığı yıl sayısı mühendisi ezme hakkı vermez.

  işte türkiye bu takım oyununu beceremediği için kaybediyor.
 • mühendisini ayrı teknikerini ayrı sikiyim.
  not: mühendisspor
 • yöneticilik çok farklı bir zanaat ama bizim ülkemizde mühendis ise direk yöneticilik yapabilirmiş gibi bir kafa var ki bariz yalnış.

  yöneticinin işin teknik ve pratik boyutunu bilmesine gerek yok onun görevi bunu bilen insanları doğru yönetmektir.

  teknisyen işi pratikte iyi ve max verimlilikte yapması gerekir teknik bilgisi önemlidir, teorik bilgi onun için elzem değildir ama ne kadar çok bilirse işini o kadar iyi yapar.

  mühendis ise işi teorikte çok iyi bilmeli, pratikte ise en azından temel bilgi sahibi olması şart ne kadar iyi bilirse işini o kadar iyi yapar.

  eğitim sisteminin yöneticide yetiştirmesi lazım gelişmiş ülkelerde en akıllı çocuklar seçilip yönetici olarak yetiştirilirken bizde bırak yönetici yetiştirmeyi mühendislik bölümleri bile birkaçı hariç vasatın altında.
 • ne yapılmalı, 19 yıl teknisyenlik yapana mühendislik ünvanı mı verilmeli?

  teknisyen prarikte; sahada, tezgahta iyidir. teknisyen iş bitircidir. görev adamıdır. asıl işi yapıp sonuca gidendir.

  mühendis ise teoride; masada, projede iyidir. mesleğinin mektebini okumuş, hesaplamalar, formüllerle yoğrulmuş, bir disiplinden geçmiştir.

  aynı jenerasyondaki teknisyenin avantajı mühendis okul okuyorken, teknisyen sahada pişiyordur. mühendis öyle ya da böyle zaman içinde farkı kapatarak teknisyenden iyi hâle gelir.

  buradaki olay teknisyen sahada kendini geliştirirse, mühendisin teknisyen gibi olmasına imkan yoktur. ama aynı saha deneyiminden geçmiş mühendis illâki teknisyenden ileride olacaktır.

  tekniker ve teknisyeni yönetecek kişi mühendis olmamalı. bu üç sınıfı da yöneten; hem teknik hem de yönetim bilgisi olan, mıs - management information systems (ybs - yönetim bilişim sistemleri) lisans mezunu deneyimli biri olmalıdır.
 • e yani ne olacaktı

  eger 19 yıllık teknisyen 2 yıllık amiriyle nasil gecinecegini bilmiyorsa 19 yılı boşa gitmiştir.

  2 yıllık arkadas da 19 yıllık teknisyenle gecinemiyorsa zaten ya isinden olur gider tecrube edinir, yada teknisyen arkadaştan isi öğrenmeye çalışır yine beceremezse istifa eder gider yerine1 baska 4 yıllık 1 yıllık mühendis arkadas gelir bu böyle gider işte
 • işveren her zaman teknisyeni, teknikeri tutar tabi eğer gerçekten yetişmiş, işini iyi yapan bir çalışansa. mühendis kağıt üzerinde amir sayılır ama kendini bilen bir çok mühendis bu çalışana saygı gösterir ve dengeli yaklaşım sergiler, ama ukala bir insansa amirlik taslar, çalışanı sıkıştırır falan ama bu döner dolaşır ona girer. özellikle günümüzde gerçekten işini iyi yapan teknisyen ve tekniker çok zor bulunuyor ve kolay yetişmiyor, sanayi alemi bu konuda sıkıntı çekmektedir ve bu çalışanlarına gerekli özeni göstermektedir.
 • emek başka, tahsil başka. isterse 1 gün olsun. ama akıllı mühendis de o teknisyenin tecrübesini dikkate alır. tüm teknik elemanlara selam olsun.
 • 19 yıllık hemşireler nerede? nedir bu 2 yıllık doktorlardan çektiğiniz.
92 entry daha