• 1972 yilinda yapilan, siyah beyaz televizyonun yeni yeni evlere girdigi yillarda telesafirligin gunluk yasama girdigi, komsularla birlikte topluca izlenen ve mark spitz'in yildizimiz oldugu olimpiyatlar.
 • spor olaylarinin yaninda, filistinli teroristlerin, israil sporcularina yonelik yaptigi kanli eylem ile de hatirlanan olimpiyat.
 • adidas'ın bu olimpiyatlar için çıkarttığı sl-72 modeli o senenin en çok satan spor ayakkabılarından olmuştur.
 • (bkz: kara eylul)
 • olimpiyatlar için inşa edilen stadyumun ve çevresindeki konutların* mimarı ise günter behnisch tir.
 • soz konusu olimpiyatlar sirasinda filistinli teroristlerin 11 israilli atleti oldurmesi steven spielberg un cekmeyi dusundugu yeni filmine konu olmustur.

  (bkz: munich)
 • dritte reich'in ardindan bir nevi "bakin biz artik demokratik bir ülkeyiz öyle polis devletiymis, silahlarin gölgesi altinda spormus filan astik" ayaklari yüzünden büyük güvenlik aciklarini göz göre göre vermis olan olimpiyatlar. süper bir zekilik örnegi gösterip, olimpiyat köyü icinde ve cevresinde bir tek adam gibi güvenlik görevlisi koymamislardir, bunun yerine ucuk mavi soparimsi kiyafetler icinde silahsiz, copsuz 2000 küsur adami ortaliga salmislardir ve siddet amaci güden gruplara adeta davetiye cikarmislardir, gerisi malum..
 • söz konusu olimpiyatlarda israil sporcularına saldıran teroristlerden biri gunumuzde hala yakalanamamıştır.
 • ugur dundar, bu olimpiyatlari trt'de sunarak meshur olmustur..
 • 1972 yılında fkö’u, kendi reklamını yapmak ve taleplerinin neler olduğunu bütün dünyaya duyurmak için, terörist bir eylem gerçekleştirdiği olimpiyatlardır.
  pek çok insan haklı olarak, yapılmış olan bombalama eylemini vahşet ve barbarlık olarak değerlendirse de, batılı insanların büyük bir kısmı da kendisini filistin davasına adamanın ne anlama geldiğini öğrenmişlerdi.
  beş yüz milyondan fazla insan, bu dramatik olayı uydu antenler aracılığı ile televizyonlardan, hem de kendi evlerinde otururken seyretmişler. bu terörist eylemi seyreden televizyon izleyicisinin doğal olarak gördükleri olaydan nefret etseler de, bu olaydan önce filistin davası hakkında hiçbir bilgisi olmayan kimseler, filistin konusunu öğrenmeye bu olayla başlamışlardı. eylemin yapısıı düşünüldüğünde, medyada yer alamayan, insanların ilgisini çekemeyen örgüt, onları oturdukları koltukta yakalamayı bilmiş, aynı zamanda fkö ile ilgili yapılacak bir haberin izleyici sayısıyla, olimpiyatların izleyici sayısı düşünüldüğünde, eylemlerinin hedefine ulaştığı, bunun yanı sıra masum insanların ölümü ve barış için yapılan bir spor organizasyonuna gölge düşürmesi gibi yanları da asla unutulmamalıdır.
hesabın var mı? giriş yap