• bedelli askerlik
    22 aralık 2018
    varsa çıkan haberleşelim
  • bedelli
    16.03.2019
  • 22 aralık 2018 tarihinde askerlik görevimi yapacağım yer.
  • bedellinizi dikeyim size birsey olmasın. bir de utanmadan ve övünerek yazıyorlar tipini diktiklerim.
  • 24 aralık 11 ocak arası bedelli askerlik görevimi yaptığım birlik. birkaç bilgi vermek gerekirse;

her dönem 150 bedelli asker alınıyor. biz eğitimlerde 3 takıma bölündük ancak tören sırasında 4 takıma dağıtıldık.

alan çok büyük değil, koğuşlar ve gazino yan yana. yemekhane de onların yanında. dolayısıyla bu alanlar arasında gidip gelmek için zaman harcamıyorsunuz. yemekler bir kaç öğün hariç çok güzeldi, ben askeriyeden bu kadar güzel yemekler beklemiyordum. bizim dönemimizde kantin ihaleye girdiği için bir süre kapalı kaldı ancak yeni gidecek olanlar böyle bir durum ile karşı karşıya kalmayacaklardır.

hava izmir merkeze göre daha soğuk ancak çok büyük bir problem değil. tek sıkıntı rüzgar oluyor. özellikle sabah içtimalarında. bizde son 2 güne kadar eldiven ve bere takmak yasaktı (eğitimler ve içtimalar sırasında). ancak son hafta çarşamba günü herkesin eldiven ve bere alması istenildi. (askeriyede tek tip kıyafet kuralı var, birinde eldiven yoksa kimse eldiven takamaz gibi, anlaşılabilir bir şey.) tabi bir kaç kişi buna direnmeye çalıştı ancak nafile, neyse bu konuyu uzatmak istemiyorum.

komutanlara gelirsek, ki en önemli konulardan biri budur askeriyede. bedelli askerlerden sorumlu 3 teğmen ve bir o kadar da astsubay vardı. genel olarak hepsi iyi insanlar. bir teğmen hariç. pilot mu öyle bir şeydi. yeni mezun olduğuna eminim. tabur komutanımız ise mükemmel bir insan ve subay. kendisine buradan da teşekkür ediyorum. dertlerimizi dinledi, bize atış ve eğitim alanında komandoların nasıl eğitim aldıklarını izletti, rehine kurtarma nasıl silah kullanılıyorlar, operasyonlarda kullanılan silahlar vs gibi bilgileri canlı olarak gösterdiler. zaten afrin'e giden ekip de bu birlikten çıkmış, bir sonraki göreve hazır olduklarını kanıtladılar, her görevlerinde hepsine kolaylıklar diliyorum.

gidecek olan arkadaşlara başarılar.
  • beyler 21 aralık 2019 tarihli gidecek olan var mı?
  • 23 aralık 10 ocak tarihleri arasında bedelli askerliğimi yaptığım birlik.

kısaca bahsetmek gerekirse güzel yanları olmasıyla birlikte olumsuz yanları da vardı.

koğuşlar genelde 10 ile 20 kişilik olarak değişiyor.

kahvaltı hariç yemekler ortalama olarak iyi diyebiliriz.

kahvaltıda sadece 3 adet zeytin yiyeceğiniz günler olabilir. size komik gelecek ama gerçek böyle.

komutanlar hasta olmayın, kendinize dikkat edin diye telkinde bulunurken bu işlemi soguk havanın ortasında yapmaları komik geliyor insana.

revirde bulunan binbaşı ilk hafta herkesi topladı buraya gelmeden 15 gün önce hasta değilseniz burada da hasta olmayın bana hastayım diye gelmeyin v.s gibi cümleler kullandı. mantık çerçevesine oturtmaya çalıştım ama herhangi bi sonuca eremedim.

eğitimler kesinlikle zorlu değil. aksine komutanlar bu konuda kolaylaştırmak için ellerinden geleni yapıyorlar.

banyo konusunda bayağa zorluk çektik. koğuşların içerisinde bulunan lavabo ve banyolarda sıcak su yoktu. duş almak için 700mt kadar yürüyorduk orada da kısıtlı şekilde duş alabiliyorduk (sıra oluyordu)

komutanlar konusunda takımımızdan sorumlu göktuğ komutan vardı. hayatınızda tanıyabileceğiniz en iyi insanlardan birisidir. gerçekten askerlikten sonra teşekkür etmek için çaba göstereceğinize eminim.

benden sonraki arkadaşlara başarılar diliyorum..
  • 2019 ekim ayında buradaydım. koğuşlar hostel konforunda, baş ucunda prizler var, günde 2 kere duş alma fırsatı bile bulabildim. buraya çıktıysanız şanslısınız demektir.
hesabın var mı? giriş yap