32817 entry daha
  • fiyatı 60 bin dolarken keşke 30bin dolara inse de evi arabayı satıp bassam diyenler fiyat 30 bin iken keşke 20 bin dolara inse de onu bunu satıp bassam diyor.

oğlum siz adam olmazsınız.

tanım: ne sikim olduğu belli olmayan bir çeşit ponzi şeması.
  • "finansal kriz[lerin] çoğunun arkasında ise merkez bankalarının yanlış politikaları var." önermesi uydurmanın daniskasıdır. kapitalizmin krizlerinde sebep merkez bankalarının yanlış politikaları değil. kapitalizmin çeşitli seviyelerde kriz üretmek için merkez bankasına ihtiyacı yok; aksine merkez bankaları krizleri kompanse ediyor. krize yol açma kapasitesi olan ise, tam da hiç bir asli değeri olmayıp fiyatı saf spekülatif bir şeyin -ör bitcoin ya da tether- dolaşıma sokulması ve cüsselenmesi. bir tarafınızdan ezbere element terennüm etmeyiniz.

meta fiyatlarında dalgalanma ve spekülasyon olabilir ancak fiyatları her zaman ortalama gerçek değerini bulur. bitcoin bir meta değildir, aslen saymaca para niteliğindedir. bu sebeple başına gelebilecekler metalarınkiyle karşılaştırılmayacak ölçekte olur.

(bkz: bitcoin/@naculos reloaded)

edit ek: merkez bankaları ekonomiye para politikası araçlarıyla müdahale edebilir, elindeki araç bu. ekonomiye ya da krizlere müdahale sebebi "melek" olması değil, ekonominin işlemesini sağlama çabasıdır. ekonomi durursa zenginlik de olmaz, paranın karşılığı da.
  • "kapitalizmin krizlerinde sebep merkez bankalarının yanlış politikaları değil."
    "kapitalizmin çeşitli seviyelerde kriz üretmek için merkez bankasına ihtiyacı yok; aksine merkez bankaları krizleri kompanse ediyor. "

evet arkadaşlar, yanlış duymadınız. merkez bankaları krizleri kompanse ediyormuş. bir nevi melek bunlar. onlar olmasa yiyecek ekmek bulamazdık. neyse ki onlar krizleri kompanse ediyorlar da en azından yiyecek ekmek bulabiliyoruz. allah merkez bankalarının ne muradı varsa versin, allah onları başımızdan eksik etmesin. hiç güleceğim yoktu vallahi, ilahi...
  • coinbase borsasına 18 bin adet btc transfer edilmiş.
    kaynak
  • niyeyse zerre güvenmediğim yatırım zamazingosu. vakti zamanında çalışırken maaştan kalan parayla altın alıp yastık altı yapmıştım. bu altınlar sağolsun şu anda altımda sofır arabam var ve aldığım arabanın da değeri piyasa sağolsun yükseldi. şu anda etrafımda buna ve altcoin denen zamazingolara yatırım yapanlar da hala umut etmekte. garip.
  • bu seviyede bir süre devam edecektir. çünkü dolar faizi arttı.
  • ya kardeşim bir bitmiyorsunuz…ya ulan para benim, kazanç benim, kayıp benim yeter artık ya tüm paramla coin alacağım batarsam da ben batıyorum. bi bitmediniz yeter ya….
  • yakında basta fed ve ecb nin sıkılaştırıcı politikalarının daha da hissedilmesi, üstüne yaşanacak emtia krizinin de etkisiyle 2. çöküş dönemine gireceğini düşündüğüm kripto para. umarım yanılırım, yanılmasam da umarım çok kayıp yaşamaz sevgili suserlar.
  • büyük hayalleri olmayanın çok kazandığı, büyük hayalleri olanında battığı dijital para.

hayatta ki hayalleriniz büyük olabilir ama burada akıllı olun o zaman kazandığınızı fark edeceksiniz.
  • bilgi kirliliği içerisinde doğru bir bilgi verelim, zira piyasayı pek çok insan yalan yanlış bilgilerle takip ettiği için birileri de bol keseden sallamaya devam ediyor.

long açılan işlemlerde coinin yükselmesi ile doğru orantılı şekilde coinin gittiği yere kadar para kazanabilirsiniz. 1 dolardan aldığınız bir coin 100 dolar olursa ve sizde x10 işlem açtıysanız toplam paranız 1000 katına ulaşır. aldığınız coin 100 kat yükseldi ve siz de x10 kaldıraç yaptınız, paranızı 999 kat arttırmış oldursunuz. yani %99900 yükseliş demektir. 100 dolarınız ana parayla 100bin dolara ulaşır. daha da artarsa bu miktar da artmaya devam eder haliyle.

fakat short işlemde bu böyle değildir. aynı coini bu sefer tersten düşünelim. yakın geçmişte terra lunada olduğu gibi 100 dolardan aldığınız coin 1 dolara düşerse %99 düşmüş olur ve siz de x10 yaptiniz, %990 oranında bir kazanç elde edersiniz. yani 9,9 katı. yatırdığınız 100 dolar 990 dolar para getirir.

aynı coinin daha da aşağı düştüğünü düşünelim. coin 1 dolara düştüğünde degil de 0,1 dolara düştüğünde işlemi kapattınız diyelim. 1 dolarada %99 düşüş yaşamış olan coin 0,1 e düştüğünde %99,90 düşüş yaşamış olur. 990 dolar yerine 999 dolar kar elde edersiniz. daha da düşsün ve 0,01 dolar olsun. bu sefer de %99,99 düşüş yaşamış olur ve kârınız 999,9 dolar olur. aşağı dogru coin bir sıfır ekleyerek devam ettikçe siz de virgül sonrasına bir 9 daha ekleyerek devam edersiniz.

özetle; ekşide, twitterda sağda solda gördüğünüz short açtım x10 la %6500 kar getirdi vs tarzı paylaşımlar külliyen yalan.

x50 işlemle bu piyasada kimse zaten bu rakamlari yakalayamaz anında likidite yaparlar adamı. coinin düşüşünü hatırlayın, 5 dolardan 15 dolara cikip tekrar indi, 1 dolardan 8 dolara çıkıp tekrar indi, 20 dolardan 25 dolara çıkıp tekrar indi. nereden açarsanız açın x20 ve üzeri surekli likidite edilerek aşağı indirildi. x10 short işlemi bile her aralıkta likide edilecek şekilde düştü aşağı. diyelim yukarılarda bir yerlerde yakalayabilen yakaladı ve x10 la likide olmadi, maksimum alacağı para yatırdığı paranın yaklaşık 10 katı olur.

bu bilgi de short açtım %4565 kazandım diyenlerin shortunu tekrar giymesi için burada dursun.

tanım da ekleyelim, en büyük coin.
10 entry daha

hesabın var mı? giriş yap