şükela:  tümü | bugün
12062 entry daha
  • kripto para piyasasında yeni krizimiz ; stable coin krizi. ( tether )

yeni kriz ile yeni bir problemimiz var ;

zaten çok oynak olan fiyatın bir de stabil coin değer kaybetmesi/kazanması nedeniyle oynaklığa uğraması. tether değer kaybettikçe yükselen bitcoin fiyatını yaşadık geçen hafta. yani usdt göstergeleri kullanan borsaların fiyatları yükselmedi, usdt'nin usd karşısında ki değeri düştü. bu nedenlede bitfinex, binance gibi usdt kullanan borsalarla usd kullanan coinbase, bitstamp gibi borsalar arasında yaklaşık 500$ fark görünmesine rağmen reel bir fark olmadı. çünkü

usdt = 0,95 usd iken

bitfinex btc = 6700 usdt = 6365 usd ( 6700 * 0,95 ) denk geliyordu.

tether çok uzun zamandır eleştiriliyordu ama bir ikameside gelmiyordu. muhtemel sebebi stabil para karşılığını fiat olarak birebir banka hesaplarında tutmayı kabul edecek banka bulmak kolay değil. dolardan bahsediyoruz, hiç bir banka bu riski kripto paralar üzerinde almak istemez. doğal olarak tether uzun süre bu sorunu çözebilen tek şirket olduğu için tekel oldu ve çok güçlendi. ki tether amerikalı dev wells fargo ile çalışmayı durdurduktan sonra amerikalı fiat yatırımcılarını da kaybetti. sonrasında bunu taiwan bankaları üzerinden yapmaya başladı. daha da ilerletip puerto rico da banka satın aldı. kripto paralar henüz bebek derken bunu kast ediyorum. güven sağlamak için arkanızda bir devlet bulmak zor oluyor. yakında bu sorunda tamamen çözülecek. çözüm " kripto paralar ve merkeziyetsizlik" tartışmalarını büyütmesi kaçınılmaz olacak.

kripto paralar kendini kabul ettirmeye başladıkça, tartışıldıkça, bilinirliği arttıkça, hacim büyüdükçe stabil kripto paraların sayısı artmaya başladı. başka şirketler banka kısımlarını halletmeye başladılar. artık tetherın gusd, tusd, usdc, pax gibi yeni rakipleri ortaya çıktı. aralarından huobi borsasına ait husd stabil kripto para olaya daha farklı yaklaşarak değişik bir sistem getirdi. birazdan değineceğim. bu kadar stabil kripto para çıkması yeni bir güvenli liman aramak iken bir yandanda piyasaya güvensizlik getirdi. artık stabil kripto paralar stabil olamayabildiği ortaya çıktı. herkes elinde ki tether ı satmak isteyince usdt nin dolar karşısında ki değeri düşmeye başladı. böylece btc fiyatı etkilendi. diğer stabil coinlerde de böyle bir risk söz konusu olamaz mı ? evet olabilir. bu soruya çözüm olarak huobi borsası husd stabil kripto para ile çözüm ortaya koydu. husd diğer 5 stabil kripto paranın ortalamasından oluşacak bir endeksle işlem görecek. yani diğer stabil coinlerin değerinde büyük oynaklık olursa bu durum husd ye çok küçük oranda yansımış olacak.

ekonomik açıdan çözümler türetilsede kaçırılmaması gereken konu kripto para dünyasıdan stabil kripto paralar bir tarafı temsil ediyor. yani bir finansal gücü. bitfinex, huboi ya da diğeleri kendi kripto paralarına arka çıkmaya çalışacaklar. belki manipülasyonla belki parasal güç ile. tartışılması gereken nokta "merkeziyetsiz" sloganı ile yola çıkan kripto paraların belirli finans güçlerinin yönlendirmesinde olması. ve ileride bu gücün giderek artacak olmasıda açık. o zaman reel ekonomi mi kripto paralara yoksa kripto paralar mı reel ekonomiye entegre olacak ?