şükela:  tümü | bugün
1434 entry daha
 • 0,1- 0,01 gibi küsuratlı olarak alabileceğimiz güvenli site varmıdır merak ediyorum
 • hakkında türlü teoriler ve manipülasyonlar konuşulan hede. toplanın şimdi size bitcoin 101 dersinin bir sonraki aşamasını; borsanın prensiplerini, paranızı nasıl kaybedeceğinizi veya kazanacağınızı, altcoinlerin ne işe yaradığını, gelecekte bitcoin’i nelerin beklediğini, cebinizden para çıkmadan sisteme nasıl dahil olabileceğinizi ve bunun kesinlikle saadet zincirinden öte bir şey olduğunu anlatacağım. entry bittiğinde de yazılı sınav yapacağım. *

  öncelikle btc 101 dersinde kısaca ne vardı:

  -kripto para yazılımsal bir metadır, kullanıcıların kendisi anonim olmakla birlikte paranın kendisi mimlenerek takip ve tespit edilebilir. kendisine yalnızca elektronik ortamdan ulaşılır. çoğunlukla cüzdan adı verilen hesaplarda tutulur. bitcoin sayısal yönden 21 milyon adetle sınırlandırılmış ve üretimi de bu bağlamda kısıtlanmıştır. bu yüzden henüz piyasada doyuma ulaşmamıştır.

  -literatürdeki adı mining olan madencilikle elde edilebilse de tüm dünyada her saat sabit bir çıkarıma algoritma edildiği için ve pek çok kişi bu işle ilgilendiği için ve maden başına düşen coin miktarı yıllar içinde oldukça azaldığı için bu iş karlı olmaktan çıkmak üzeredir.

  -başlangıçta tedavüldeki tüm paraların yerine geçebilecek bir para birimi olması beklenirken günümüzde sürekli değerlendiği için daha çok bir yatırım birimi haline gelmiştir.
  ---
  evet, öncelikle paranın nasıl döndüğünden ve niye sürekli oynak bir grafik izlediğinden başlayalım. hiçbir ulusa, devlete veya coğrafyaya bağlı olmaksızın herkesin erişebileceği bir para türü olan bitcoin ilk çıktığı yıldan bu yana sürekli edinilmiş ve yıllarca gündemden düşmediği için pek çok alana yayılmıştır. satın alması ve saklaması çok da zor olmadığı için kendini girişimci addeden pek çok insan 3-5 kuruş atıp cüzdanda bekletmiş, yine pek çoğu mümkün olan ticaretlerde bu para birimini kullanmıştır. buraya kadar normal seyrinde gidiyoruz. 2013 yılından sonra bitcoin değerini 1,000$’a çıkartınca işin rengi değişiyor ve gelecek vaad ettiği için cezbedici bir konuma geçiyor. derken altcoin’ler çıkıyor ve borsa sistemi kurulmaya başladığında btc’nin yatırım tarafı ticari tarafının önüne geçmeye başlıyor.

  yatırımcılar zaman çizgisinde incelendiğinde üçe ayrılırlar: kısa, orta ve uzun vadeli yatırımcılar.
  -kısa vadeliler çoğunlukla oynak pazar grafiklerini sürekli takip eden, küçük yatırımlar üzerinden çabuk al-sat işlemleriyle paralarını her gün işlemeye çalışan ve bu yüzden kolayca manipüle olabilen yatırımcılardır. bunların pek çoğu ortaya az bir miktar koysa da piyasada önemli bir kitleyi oluşturdukları için grafiklerin sivriliğini biraz da bu grup belirler.
  -orta vadeliler az çok borsa nedir bilir ve grafiklerin değişkenliğini sadece önemli bir alım satım yapacakları zaman önemserler. çünkü bilirler ki manipülasyon sürekli olacak ve birkaç günde büyük karlar veya zararlar oluşabilecektir. bu yüzden de değerlerin istikrarlı biçimde çok düşmesini veya çok yükselmesini beklerler.
  -son olarak uzun vadeli yatırımcılar vardır ki “eskiden buralar hep dutluktu” dememek için, “btc ilk çıktığında ucuza binlerce alanlar şimdi milyoner oldu” hikayelerini göz önüne alarak akmasa da damlar psikolojiisiyle btc alıp kenara atan, zaten muhtemelen konuyu güncel takip etme hevesinde olmayan kişilerdir.
  ---
  btc, normal bankaların uluslararası para transferlerine göre çok az bir tranfer ücretiyle kolaylıkla ve hızlıca cüzdanlar arasında dolaşabilir. barındığı yazılım sayesinde dünya üzerindeki miktarı ve transfer hareketliliği de 7/24 takip edilebildiği için piyasadaki değeri de saptanabilir. fakat çok oynak bir grafik sergiliyor dedim, niçin derseniz açıklayayım:

  bitcoin de bir tür para olduğu için bir kazanç kapısı olarak görülüyor ve henüz yeni bir meta olduğu için balon muamesi görüyor. örnekle açıklayayım:

  piyasada 50milyar$ değerinde btc varsa ve bunun 5miyar$ kadarı bendeyse (yani %10), ben bu parayı bir anda çektiğimde grafiklerde büyük bir düşüş görünecektir, bunu gören kısa vadeli yatırımcılar da “aman paramız değer kaybetmesin” diyerek paralarını çektiğinde aslında ben o kişilerin parasını kendi parammış gibi manipüle etmiş olurum. misal benim %10’luk hareketim üzerine %10’luk bir hareket daha olabiliyor, bu durumda ben 5milyar kullanarak 10milyarlık bir etki yaratabiliyorum. ben parayı çekerken 2,000$ olan btc bu %20’lik hareketle 400$ değer kaybettiğinde bu sefer 1,600$’dan btc almak için uygun ortamı yaratmış oluyorum. oyuna başlarken 5milyar/2bin$ = 2,500 btc ye sahiptim, sonra btc’leri satıp normal amerikan dolarına çevirdim, bu sefer sattığım kadar bitcoin’i düşen piyasa değeriyle almak istediğimde 2,500btc x 1,600$ = 4milyar$ ediyor ve 1milyar$ cebimde kalmış oluyor. böylece kendim şişirdiğim parayı kendim manipüle ederek kısa vadeli yatırımcıyı oyuna getirmiş ve yatırımlarına el koymuş oluyorum. hatta biraz daha piyasayı hareketlendirmek ve göz boyamak için btc’leri satarken hatrı sayılır bir kısmını diğer önemli coin çeşitleri olan etherium ve ripple’a yatırıyorum. ikisi de bir anda %20 yükseldi mi, hobaa buraya da akış gelsin derken neyle karşılaşırız; orta vadeliler. adam zaten basmış parayı senin hamleni bekliyor, sen oluşturduğun hareket yine manipülasyonla büyüsün dersin, bir anda bastığın parayla oluşan değeri orta vadeliler kapışır ve sen de zarar ettiğinle kalırsın.

  burada şu kural ortaya çıkıyor:

  piyasada gülmek için birilerini ağlatman gerekir! yani “bu işler çok sakat, ben de biraz yatırmıştım ama kaybettim” diyenlerden olmak istemiyorsanız bunu dedirteceksiniz. örnek çok havai ve pek çoğunuzun henüz ulaşamayacağı bir durum. bunu anlatırken bir başka kuralı ortaya çıkartmayı hedeflemiştim, o da şu ki:

  büyüklerle oynamazsan büyük olamazsın! işte bu örnekteki büyüğün planını öngörerek orta vadeli bir yatırımcı gözüyle onu taklit ve takip ettiğinizde onun kazancına benzer bir kazanç bulabilirsiniz. fakat şunu unutmayın ki bu dönen paralar havadan gelmiyor ve sürekli birilerinin cebine girip çıkıyor. bu yüzden dikkatli olmalı ve “varımı yoğumu basarım” dememelisiniz.
  ---
  şimdi altcoin’lerin işlevinden bahsedelim. şu an piyasada toplam 778 adet coin var. bunların sadece 5-6 tanesi milyar$ değerinde hacme ulaşmış durumda. sonrasında 100miyon$ üstü olanlar, 1milyon$ üstü ve altı diye azalarak gidiyor. en alttakiler yeni çıkmış veya çıkıp da başarısız olmuş veya bir manipülasyon denemesi olarak piyasaya sürülüp yeterli yatırımla desteklenmemiş coin çeşitleridir. bunların değer hareketlerine baktığınızda %13,000 (yüzde 13 bin, evet) düzeyinde bir artış görebilirsiniz, ama grafiğine baktığınızda geçmişte sürekli sürünüp bir anda sıçramış bir devinim görürsünüz. işte yukarıda örneğini verdiğim gibi basit bir manipülasyon denemesi. zaten piyasa hacmi 1bin$ olan coine bi anda yarım milyon bastığınızda buna benzer bir grafikle karşılaşırsınız. tabi küçük yatırımcı tabloya baktığında bunun gibi bir dalga daha bekleyerek yatırım yaptığında muhtemelen 1-2 gün içinde aldığı değerin %1’ine filan gerilemiş bir coin ile karşılaşabilir. bunlar en aşağıdaki süper oynak grafiklerdir ve yatırımdan kar etmek için epey tecrübe, piyasa bilgisi ve sistem takibi ister. bu yüzden başlangıçta tercih edilmemelidir.

  bir yatırımcı olarak başlayacağınız ve içinde bulunacağınız kulvar en azından 25milyon$ üstü hacimli altcoinler olmalıdır. burada gün içinde %100 üzeri değişimler az olmakla birlikte mağduriyet oranı da daha aşağıdaki coinlerden azdır. bu yüzden başlıkta şu herkesin paylaştığı https://coinmarketcap.com/ sitesinin anasayfasındaki altcoinler size yatırım için yeterlidir. burada işi öğrenmek ve borsa kültürünüzü geliştirmek için grafikleri ve yatırımları yorumlayabilirsiniz.
  ---
  buraya kadar okuduysanız artık piyasaya yavaştan girmek istiyorsunuzdur, sıkı durun, size nereden nasıl kolayca coin kazanacağınızı ve kredi kartı filan karıştırmadan gerçek parayla nasıl tecrübe yaşanır onu anlatacağım. elimizde benim referans sağlayabileceğim 2 site var.
  birincisi “https://21.co/” , (bkz: 21.co). burada sizin bilgili biri olduğunuz ve bunu değerlendirebileceğiniz bir ortam hazırlanmış. birileri size belirttiğiniz alanlarda gerçek sorular soracak ve size soru sormak için de 1$, 5$ gibi ödemeler yapacak. bana şimdiye kadar kimse bir şey sormadı ve zaten site de henüz bu seviyede bir bilinirliğe sahip değil. fakat siteye kendinizi kanıtlarsanız 6$ değerinde bitcoin kazanabilir ve bunu kullanabilirsiniz. buraya girerken linkedin’de en az 20 bağlantınızın olması, bir github hesabı, sonu .edu ile biten opsiyonel mail adresi (üniversitenizden aldığınız var ya, işte o) gibi sizi tanıtan profillerinizi veriyorsunuz, bir de coinbase adresinizi belirtip sisteme tamamen kaydolmuş oluyorsunuz. bunları kaydederken zaten size ödül olarak bir miktar btc veriyor, sonraki zamanlarda 1-2 soruluk anket doldurarak da biraz kazanıyorsunuz. baktınız tamam oldu, coinbase hesabınıza tüm birikimi “cash out” edip bekleyin.

  ikinci site freebitco.in. buradan üye olarak kolayca btc kazanmaya başlayabilirsiniz. sitenin sizden istediği saat başı gelip çarkı çevirerek gelen sayıya karşılık satoshi kazanmak. biraz kumar biraz piyango usulü var burada. multiply sekmesiyle kazandığınız satoshilerle şansınızı deneyebilir, paranızı artırabilir ve azaltabilirsiniz. özendirmek gibi olmasın, bir tür tamam-devam kumarı oynanıyor. yazdığınız değerlere dikkat edin, ben kazanıp kazanıp en son paramın sadece %8’iyle oynicam diyip bir sıfır eksik yazarak %80’iyle oynayıp kaybetmiştim mesela, kazansam güzel olurdu tabi, neyse. burada biriktirdiğiniz miktarı da yeterli gördüğünüzde (minimum 0.0004 btc olmalı) artık borsaya girme vaktiniz gelmiş demektir.
  ---
  borsa sitesi olarak https://poloniex.com/ u önerebilirim. size başlangıçta 2,000$ günlük işlem limiti verir, bu da size yeter de artar bile ve bu aşamada kart veya kimlik bilgisi istemez. burada kolayca hesabınızı açtıktan sonra https://poloniex.com/balances sekmesinde sitede kayıtlı tüm coin çeşitleri var. hepsinin yanında para yükle(deposit) ve para çek (withdraw) yazar, orada bitcoin’i bulun, deposit’e tıklayın, aman başka birine tıklamayın çünkü o zaman transfer havaya gider. karşınıza çıkan cüzdan numarasının tamamını kopyalayıp coinbase’e gidin, send/request kısmına girip bu adrese send diyerek 21.co cüzdanınızdaki tüm miktarı tranfer ücreti kesilmiş haliyle yollayın. aynı cüzdana freebitco.in birikiminizi de yollayın ve poloniex’e girip tranferleri kontrol edin. her şey yolundaysa artık yavaştan yatırımlarınıza başlayabilirsiniz. bunu sağlamak için de exchange sekmesinden mevcut coinleri takip ederek küçük küçük yatırımlarda elindeki btc’yi dağıtın, ama hep biraz btc kalsın. coinler arası transferlerde %0,25 gibi küçük bir meblağ siteye kalıyor. baktınız eliniz alıştı ve vur-kaç yaparak paranızı artırmaya başladınız, artık isterseniz https://www.btcturk.com/ sitesinden türk lirası ile btc alabilir ve borsaya yatırabilir veya biriktirdiğiniz btc’yi yine türk lirasıyla banka hesabınıza alabilirsiniz. öncelikle papara hesabı edinmeniz gerekli, (bkz: papara cüzdan). buradaki önemli husus şudur ki hatrı sayılır bir miktar biriktirin ki cüzdanlar arası transferlerde para heba olmasın.
  ---
  şimdi son aşama:
  btc biriktirdiniz ve bu parayla gidip bana bi hediye almak istiyorsunuz (bi zahmet isteyin ama), o btc’ler benim cebime nereden girecek diye soranlara geliyor bu pasaj. poloniex’te hani o paraları yüklediğiniz deposit’in yanında bir de withdraw vardı ya, hah sıra burayı kullanmakta. öncelikle varınızı yoğunuzu, sitedeki tüm birikiminizi btc’ye çevirin (isterseniz bir kısmı gelecekte değerlendirmek için kalsın), sonra btcturk’teki cüzdanınıza yollamanız en rahatı, https://www.btcturk.com/fundingbtc/depositbtc adresinde beliren cüzdanın kodunu kopyalayıp borsadaki btc’lerin yanındaki withdraw butonuyla gelen pencereye yapıştırıp yollayın. btctürk e geri dönün, coinleri paraya çevirip papara’ya, oradan da banka kartınıza yollayarak paranızı atm’den çekebilirsiniz. hayırlı olsun.

  şimdi bu yazı 12 puntoyla word’de dolu dolu 5 sayfa ediyor, o kadar yazıp ettikten sonra iki satır yazıp ytd diyenlerle aynı sonu paylaşsın mı bu yazı? hadi bakiyim ytd.
  ---
  gelgelelim nelerden bahsettik ve bildiğimiz hangi yanlışlar değişti aşamasına. parayı işlemeyi ve para satmayı epey konuştuk. saadet zinciri olamayacak kadar kıran kırana bir piyasanın varlığından bahsettik. gelecekte ne olur fazla konuşmadık. bddk 2013’te bitcoin’in sorunlu bir şey olduğundan bahsetti, sorun ve risk halen devam etmekte, bu yüzden çoğusunun teorisi gibi yenilikçi ve öncü alışveriş siteleri olan amazon ve aliexpress benzeri siteler daha bir 10 yıl daha btc’yi para diye kabul etmez, sonrasında da etmez de çok çok büyük konuşmak istemedim. bunun sebebi şudur ki kripto paralar kirli işler için kullanıldığında kirlenirler ve takip edilebilirler. büyük şirketler de böyle bir paranın bünyelerine girerek prestij kaybettirmesini istemez. hele ki güvencesi olmayan ve kimsenin sorumluluk almadığı bir paradan bahsediyoruz. btc kullanmak isteyen gider adamakıllı btc --> usd yapar, temiz parayla uslu uslu ne alıcaksa alır. btc’yi doğrudan para yerine kullanacak bir alışveriş sitesi muhtemelen büyük saldırıların da kurbanı olacaktır. dünya üzerinde hiçbir para birimi 15 sene içinde 1,000 kat değer kazanmadığı için kimse de bunun oluşturduğu manipülasyonun kurbanı olmak istemez diyerek sözümü bitiriyorum. esenlikler.
  edit: bir iki yazım düzeltme.
 • alıp almamayı düşünürken son 3 ay içerisinde btc hariç kripto para piyasasının büyüklüğünün 3 milyar dolardan 50 milyar dolara fırlamış olduğunu gördüm. bu 3 ayda ne oldu da böylesine muazzam bir çıkış yaptılar diye kara kara düşündürtmüştür. büyük bir balon patlayabilir. en iyisi bir süre bekleyip piyasaları takip etmek.

  edit: aramızda maalesef çok alıngan arkadaşlar var. btc'ye lafım yok, ben altcoinlerdeki balondan bahsediyorum. son 3 ayda yüzde 5000, yüzde 10000 değer kazanan coinler var.
 • eksisozluk.com/bitcoin--2462174?a=find&keywords=balon
 • bitit.io hariç almak için kullandığınız, tavsiye ettiğiniz siteleri mesaj atmanızı rica ettiğim dijital para birimi.
 • kimse altcoinlere bu kadar kolay yatırım tavsiyesi vermemeli. çok gördüm müthiş yükseliş yakalayıp 3 ay sonra piyasada olmayanları. yatırım yapacaksanız dahi yatırım yapacağınız altcoini en az 6 ay inceleyin sadece piyasa açısından değil herşeyini.
 • konu ile tek bir soru sormak isterim.
  kim'e güveniyorsunuz. illegal bir yapı ve yasalar desteklemiyor. cidden soruyorum
  kim'e güveniyorsunuz?
 • yasalarla da yavaş yavaş desteklenmeye başlanan dijital para birimi. japonya'da ödeme yöntemi olarak kabul edilmesinin ardından rusya da yasalaştırmak için çalışmalara başladı.
 • varlık barışı falan gibi yöntemlerle ülkeye nakit girişi sağlamaya çalışan hükümetimizin de bi şekilde yasal olarak tanıması gereken para birimi. sonuçta gelen paranın kaynağını sormuyorsak, bundan daha iyi bir yöntem olamaz.
 • ülkemizde ve dünyada zaten yasal olan para birimi ama diyorsanız yasal değil "çok yasal " olsun o zaman ayrı.
6 entry daha