40902 entry daha
  • 1ay8vmc7r1ubycczrvulmv7iqphsabgujp adresinin her gün 100'er, 100'er toplamaya devam ettiği (her gün 100 btc almıyor, bitcoinlerini yüzer yüzer alıyor, bazı günler 12 kere alıyor, bazı günler 9 ama hep 100'er 100'er) kıymetlimiz. kardeşim şunları tek seferde alsana neden böyle parça parça alıyorsun adamın uxto'sunu düşünemiyorum

https://bitinfocharts.com/…ubycczrvulmv7iqphsabgujp

aşağı scroll ederek inceleyebilirsiniz.

adam (yada kadın) en çok bitcoin tutan 16. adresti, baktım şimdi 15. olmuş.

lan bi dakka. ne adamı, kadını!? yoksa yoksa bu bir ülke mi?
  • eth/btc paritesi iyi bir destekte ve olağanüstü bir durum yaşamazsa yönü yukarı.bu da altcoinler için uçuş zamanı demek
  • 3 yıldır dca yöntemi ile elimde varlıklar tutuyorum. floki diye diye çevremdekilere, dilimde tüy bitti. beni dinleyip alan 2 kişi oldu. sabırla 0.001 seviyelerine kadar tutturacağım. 0.001 seviyesinde duruma göre satabilirim bir kısmını ama asıl hedefim 0.002 ve bana kalırsa çok daha üstleri görecek. amatörce hatalar yapmamak adına (bu piyasada sikilmeyen kulağımın arkası kaldı neyse ki meyvesini giyiyorum) kademe kademe elimden çıkarırım. herkes floki 1 dolar olur mu derken, elimdeki flokileri yeni sahiplerine satarım.

gelelim bitcoine. bitcoin etf sonrası çok ciddi yükseliş yaptı ben bile böylesi beklemiyordum. neden böyle oldu peki? bitcoin abd borsalarında satışa açılınca abd’li yatırımcılar black rock gibi şirketler aracılığıyla bitcoine yatırım yaptı. bunun 1 olumlu 1 olumsuz tarafı var.

1- olumsuz tarafı şu: bitcoin bu kadar yükselmişken, altcoinler ona ayak uyduramadı. bunun sebebi ise eskiden bitcoinleri hep kripto sektörüne yabancı olmayan , balina diye tabir ettikleri para babaları alırlardı , bu bitcoinleri de ftx, binance, coinbase gibi merkezi borsalardan alırlar, bitcoin doyuma ulaşınca onların bir kısmını satıp altcoinlere girip oradan da ciddi kar alırlardı. şu an abd borsalarında bitcoinleri alanlar bu paraları alt coinlere sokmazlar çünkü kripto borsalarına bir çoğu girmez diye tahmin ediyorum.

2-olumlu yönü de şu, yavaş yavaş sosyal medya, haberler, sağda solda bitcoin konuşulmaya başladı. bu da demek oluyor ki boğa sezonunun fitili kısmen ateşlendi ve bu daha fragman bile değil. yeni yatırımcılar yavaş yavaş gelecek. ben onlara göre total bakiyemi 5x yapmış durumdayım hedefim buradan en az 10x daha yapmak tüm bakiyem için diyorum. biz kazanalım ki , yeni müşteriler bu piyasaya girsin. asıl ciddi yükselişleri 2024 yılının yaz aylarının son zamanlarında veya 2024 son çeyrek de göreceğiz. bitcoin muhtemelen 170 .000 ile 250.000 dolar arasını tepe yapar.

edit: rakamsal hata düzeltimi.
  • 1-) mart ayini (+) pozitif kapatir mi ? eger kapatirsa, 7 ay ust uste pozitif kapatmis olacak ki bitcoin tarihinde bu hic gorulmedik bir olay
    2-) halving'e yaklasik 50 gun var...bu sure icerisinde 1 kere daha duzeltme yapma olasi...
    3-) bir cok indikator, overbought durumda, sat diye bagiriyor.
  • yil olmus 2024, halen indikatorler al/sat sinyali verdi diyenler var. indikatorler fiyat olustuktan sonra hareket ederler. yani bir boka yaramazlar.
  • ufukta savaş var, o zaman göreceğim bitcoini etheriumu.

böyle salakça balon işlere meraklı insanlara sormak lazım, elinizde somut bir şey yok, arkasında duran bir kurum veya devlet yok.

lunanın başına gelenin bitcoinin başına gelmeyeceğinin garantisi nedir.

sadece umut pompalayıp millete hayal satıyorlar. en sonunda fişi çekip elinize verecekler.

bitcoin = çiftlikbank

bitcoinin çiftlikbanktan farkı nedir, o zaman da inek, tavuk satın aldığını sanan yatırımcılar vardı. ortada ne inek, ne tavuk ne de yumurta vardı. önden gel gel yapıp kâr payı ödediler en sonunda paralar uçtu gitti.

şimdi de biraz yükseltip kazanç gösterip milleti çekiyorlar. size öyle bir çakarlar ki neye uğradığınızı şaşırırsınız.

ayağı yere sağlam basmayan, kısa yoldan zengin olmaya hevesli tiplerin hayallerine prim veren bu tür dolandırıcılık sistemlerine kanmayın. akıl sağlığınıza yazık. gözünüzü tımarhanede açarsınız, uyarmadı demeyin.
  • 1 saniyede 0.00333 usd değerine düşecek. ama o güne daha var.
  • blackrock sağlamcı büyük yatırımcılara çiftlikbank etfi aldırıyor. 8 nisanda da uzaylılarla amerika savaşı yolda. nakite geçme zamanı.
  • düzeltme olmayacak, aynen tam gaz devam gidecek gibi görünüyor. çok hızlı gidiyor ama yapacak bir şey yok.
  • (bkz: bitcoin/@faultier)

şunu şuraya iliştirdikten sonra kripto vadeli işlemler özelinde yılların bana öğrettiği tek gerçeği paylaşmak isterim;

sevgili ekşiciler, bu mekanizmayı iki kelime ile açıklamam istense bu “servet transferi” olurdu. (tabi kapitalist sistemde servet transferlerinin sadece tek yönlü çalışabildiğini söylemeye gerek olmadığını düşünüyorum:) )

görece yeni yeni bu işlere girmiş veya ısrarla tecrübelerden ders çıkarmamaya devam eden arkadaşların bir kulağından girip diğerinden çıkacağına emin olsam da yine de yazacağım;

vadeli işlemde pozisyon almadan cevabından emin olmanız gereken tek bir soru var;

“boğada mıyız, ayıda mıyız?”

hayır, burada günlük, haftalık ya da aylık periyotlardan bahsetmiyorum. en az iki yıllık döngülerden bahsediyorum.

“peki nereden anlayacağız?”

her ne kadar finansal enstrümanlarla ilgili profilime sabitlediğim entry’de de değindiğim üzere teknik analize oldukça mesafeli olsam da, kısa vadeli hareketleri öngörebilmek adına zaman zaman işe yarayabilen bazı formasyon ve indikatörler olduğunu düşünüyorum

ama söz konusu vadeli işlem olduğunda ve cevabını bulmanız gereken soru “hangi büyük döngüdeyiz?” olduğunda size yol gösterecek tek yöntem, küresel makro iktisadi görünümü doğru analiz edip, ardından ilgili enstrümanın kendi içindeki hikayesini doğru yorumlamaktan geçiyor.

daha önce farklı başlıklarda yazdığım gibi, dünya’da olup bitenleri finans ve parayı merkeze alarak yorumlamak gibi bir huyum var ve bu sayede 2022 senesinde batı dünyası’nın resesyona, çin’in dezenflasyona, türkiye’nin de keskin bir politik dönüşle stagflatif bir ortama gireceğini, geçen sene ağustos ayında ise jeopolitik risklerin artacağı bir döneme gireceğimizi öngörebildim.

bu sene için ise ısrarla kripto ve altın’ı işaret etmemin sebebi, jeopolitik riskler, fed pivot’u, halving, etf onayı gibi destekleyici koşulların adeta hizalanmış gezegenler gibi bir araya gelmesi

“yeni nakit kripto ve altın”

“cash is the king” sözünü mutlaka duymuşsunuzdur. bu, kriz zamanlarında tek geçerli akçenin “nakit” olduğunu kabul eden eski moda bir tabir. (bkz: fiat money)’lerin en güçlüsü olan “rezerv para birimi” dolar’ın bile bugün tehlike altında olduğunu görüyoruz. pandemi gibi büyük bir krizde bile 1-2 ay “kral” gibi görünse de hemen sonrasında değerli metal ve kripto varlıklara nasıl yenildiğini hep birlikte izledik.

neyse çok dağıldık:)

ne diyorduk?

servet transferi

yukarıda dediğim gibi cevabınızı bulmanız gereken tek soru hangi döngüde olduğumuz. doğrultumuzu tespit ettikten sonra uygulayacağımız gücü seçmemiz gerekiyor.

işte tam burada işin davranışsal boyutuna giriyoruz;

fakir ve sabırsız olmak bu piyasada olabilecek en kötü kombinasyon. çünkü kaynaklar az, fakat hayaller büyük.

“bir an önce kazanmalıyım”

“çok kazanmalıyım”

“ya hep ya hiç”

günün sonunda kaybedilecek meblağ, zaten varlığı ve yokluğu arasında seni farklı bir sosyo-ekonomik statüye itmiyor.

cebinde 100 doların var, ama almak istediğin araba 30 bin dolar. tek bir şansın olduğunu düşünüyorsun ve o gün talihin yüzüne güleceğine inanıyorsun fakat sonunda sadece bu “servet transferi mekanizması”na yakıt oluyorsun. çünkü yüksek kaldıraç kullandın ve en beklenmeyen anda işlem açtığın varlık düzeltmeye uğradı.

cebinde 1 milyon doların var. almak istediğin villa 5 milyon dolar. şartlar senden yana. acelen yok. bekleyebilirsin. sen beklerken yüzbinlercesi bu “zero sum game”de liq olacak. düşük kaldıraç kullandın ve orta vadede hedefine ulaştın.

işte oyun bu şekilde oynanıyor. ne kadar basit değil mi? yine de yarın çoğunuz dürtülerinize yenik düşeceksiniz. çünkü o 80%’e sahip olan 20%’lik kısıma bu gerekiyor.

vadeli işlemde kısa vadeli beklentilerle hareket etmek kumardır. ve kumarbazlar mutlaka kaybeder.

elinizdeki paranız ne miktarda olursa olsun bu sizin servetiniz. onu az veya çok olarak görmeyip, nispi kazancınıza odaklanmalısınız. tıpkı servet transferinde “alıcı” tarafında olanlar gibi. çünkü doğru yöntemi bulup makro tahlili yaptığınızda, tek yapmanız gereken sabırlı olup arkanıza yaslanmak. çok teknik analiz meraklısıysanız da bunları ara düzeltmelerde kısmi realizasyon için kullanıp alt kademelerden tekrar pozisyon açabilirsiniz.

neyse… çok uzattık

“trend is your friend, until the end”
18 entry daha
hesabın var mı? giriş yap