• gerçek olan olay.

daha önceki tartışmalarda bilindiği gibi, bu kanı bozuklar yayınlanan video için defalarca çekim yapıyorlar. her seferinde kendilerine yakın gördükleri kanı bozuklar tarafından çeşitli telkinler veriliyor. diz çök sana yemek, tayyipe küfret ziyafet, belki serbest bırakma sözleri. stockholm sendromu konusuna girmiyorum. bunların sonunda son çekim ve tüm çekimlerin montajlanması. (edit edilmesi diyelim, belki kurgu, ya da sinema dilinde her ne deniyorsa)

propaganda filmi çekiyorsun, öldürülen birisi şehadet getirse o film propaganda olur mu? yaparsa kes yayınla. en etkili sahneleri al, etki edecek sahneleri -anne gibi- koy.

eceli gelen köpek cami duvarına işermiş. bu kanı bozuk kafirler işedi. hükümete kafir derken müslüman öldürdüler. hem turkiyede, hem de dünyada inananları kendini sorgulayacaktır.
  • satılık medyanın hiç bahsetmemesi sebebiyle türk halkının %90'ının haberdar olamadığı vahşet.
  • askerlerimizin şehid edildiği işid videosu kurgu mu?

bakın, bu söyleyeceklerimi çoğunuz bilmiyorsunuz ama ben, 4 yıldır yakın biçimde takip etmeye çalıştığım suriye iç savaşı nedeniyle çok iyi biliyorum. bu konuda saha durumu ve gidişat hakkında bir kısmı akademik değer taşıyabilecek analizler dahil olmak üzere ekşi sözlükte yüzlerce yazı ele aldım. bu yazılarımdan çok sayıda alıntı, tv'lerde "stratejik uzman" diye bildiğiniz çok kişi tarafından bol bol kullanıldı. bunu bilin, sonra şu yazacaklarımı okuyun: ben, bu konuda uzmanlar kadar bilgi sahibiyim.

not:
    bu video biz türkiye için ilk olabilir ama, ışid gibi bir katiam örgütü için gayet sıradan, binlercesi çekilip 3 yıldır sürekli yayınlanan insanlık dışı katliamlardan herhangi biri. ışid'in katliam videolarını arayıp izlerseniz (ki internette binlercesi var) hepsinin benzer prodüksiyonlara sahne olduğunu görürsünüz. yani, bu katliam suriye askerlerinden ırak askerlerine, uluslararası gazetecilerden kaçırılan diplomatlara kadar binlerce ışid infazından sadece biri.

ışid'in eline düşen bir esir için hayat değişir. sadece bir esaret süreci yaşamaz. hakkında hemen ayaküstü bir mahkeme kurulup karar verilir. bu karar mahkeme gerçekleştirimişse, çoğunlukla idamdır. ancak, bu idamlar hemen uygulanmaz. idam şekli belirli değildir, ona sonradan karar verilir.

esir, hapsedilir. bu hapsi sırasında, kendisine işid'in hayat tarzı empoze edilmeye başlanır. esir, önce zorla ve korkuyla islami bir hayat tarzı sürmeye başlar. namaz kılmaya, namazları zamanında eda etmeye alışır. hatta giderek dindar bir görüntü alarak, nafile namazlar dahi kılmaya başlar. çünkü, ne kadar huşu içinde ibadetlerini yerine getirir, ne kadar samimi mümin olarak görülürse, o kadar iyi davranış görmeye başlar.

bu dönem içinde, kendisine militanların geneli hep çok kötü davranır. ancak, bazı militanlar mahkuma iyi davranmaya, dostça nasihatler vermeye başlarlar. bir süre sonra, bu iyi davranan militanlarla aralarında arkadaşlıklar oluşur. gülerler, sohbet ederler, hal hatır konuşurlar ederler. bu militanlar, esire: "eğer iyi bir mümin olursa, iyi halinden dolayı serbet bırakılabilirsin. hatta eğer istersen sen de bizimle birlikte cihad edersin" demeye başlarlar. mahkumda bu sayede bir kurtulma umudu yeşerir. daha bir şevkle islama ve ışid kanunlarına sarılır.

bu dönemde, esir askerin nasıl idam edileceği belirlenmiştir. işte; suda boğulma, yakma, havaya uçurma, kafa kesme vs vs... işte bu idam için provalar başlar. kameralar kurulur, kıyafetler hazırlanır, çekim, kurgu vs hazırlıklarına girişilir.
    esir, bunların prova çekimleri olduğunu ve kendisini "kurgusu çok güzel" idama hazırladıklarını bilmez. her zaman esire; aslında idam edilmeyeceği, fakat kendisini öldürmüş gibi gösterecekleri, nihayetinde esaret hayatının bitip onlarla beraber cihad edeceği anlatılır. bu, kendisine dostça yaklaşan işid militanları da yine aynı dostlukla bu söylenenleri onaylar.

esir, bu şekilde bazen onlarca prova çekimine gider. tankla ezilecekse, onlarca kere tank birkaç santimetre yanına kadar gelir, durur. yakılacaksa, ölmesine yaralanmasına izin verilmeden ateş söndürülür, kafası kesilecekse bıçak sadece boğaza dayanır, o bildik infaz metinleri okunur, sonra tekrar hücresine geri gönderilir.

bu provalar, bazen birkaç gün, bazen birkaç hafta arayla defalarca devam eder. sonunda, esir ölmeyeceğine ikna olur. bu provalar hayatının bir rutini haline dönüşür. bu şekilde idam cezasından kurtulduğunu söyleyen başka militanlar gelir, ona sabretmesini söyler. kendisine yakınlık gösteren ışid militanları ile dostluklar bile kurar. ona göre, yakında salınacaktır. ya ülkesine geri dönecek, ya da ışid ile cihada katılacaktır.

ancak, o provalardan birinin sonunda ateşin söymeyeceğini, tankın durmayacağını, suya batırılan kafesin dışarı çıkarılmayacağını, boğazına dayanan bıçağın kendisini kesmeye başlayacağını düşünmez. ve bir gün o çekim yarıda kesilmez, esir asker sürekli yaptığı provalardan birinden yine döneceğini zannederken vahşice katledilir.

videolarda ölmek üzere olan askerlerin çok sakin olmasının, bazen ölmek üzereyken kendisini çeken kameramana veya militanlara bakıp durmalarını söylemesinin nedeni budur. ama kimse durmaz. sonra, yapılan provaların da çekimleriyle beraber, bu katliam videosu montajlanır. çok profesyonel bir hollywood yapımı gibi servis edilir.

diyeceğim şu: askerlerimiz yakılarak katledildi. bu şekilde binlerce esir katledilerek videoya alındı.

ruhları şad olsun..
  • çoğunluk videoyu izlememiş olmasına rağmen gerçekliğini kabullenme yönünde bir tavır sergiliyor. belki gerçekten gerçek değildir ve tepki beklenen kanallar bu yüzden beklemede kalıyor.

düşünün eğer video fake ise bu sefer de kocam adamlar, sözde genel başkanlar, haberciler fake videoyu kaynak gösterip yaygara koparıyorlar denmeyecek mi?

videoyu ben de izlemedim, ama bir de bu tarafından bakmak istiyorum olaya. bakmak istiyorum. umarım öyledir. ama şu da var, bu adamlar için gerçeğini yapmak, video montajlamaktan daha kolay ve yapmadıkları şey değil.
    gerçeği öğrenmemiz dileğiyle...
  • gözü kör olmuş gibi, bir hiç uğruna, siyasilerin burnun dikine gitmesinin sonucudur. rusya + esad suriye'si ülkeyi kontrol altına almaya devam ediyor ve sırası gelince oradan ışid de silinecek. bize de "geri çekil" denilince paşa paşa çekileceğiz.
    bizim el-bab'da ne işimiz var?
    hüsnü mahalli neden içeride?
    musul operasyonuna ne oldu?
    vs...
  • ızlemedigi videonun montaj oldugunu iddia edenleri gostermistir.

herhangi bir konuda gercegin ne oldugunu onemsemeksizin, hastalikli goruslerini savunabilmek amaciyla ne gibi salak fikir varsa bu insanlardan cikmaktadir.
  • ışid için eylemi gerçekleştirmenin, montajını ya da kurgusunu yapmaktan daha kolay ve basit olduğunu hepimizin bildiği alçak terör eylemi. izlemedim ve herkes gibi yalan ya da kurgu olmasını ben de istiyorum elbette. ama gerçek olabileceğini de biliyorum. gaziantep'teki ışid kutlama konvoyu, istanbul'da ışid logolu ürünleri satan mağazayı, konya'da saygı duruşunu ıslıklayan güruhu, medyada her gün boy gösteren yobazları, ırz düşmanlarını, ahlaksız sapıkları hatırlıyorum, bu eylemleri yapanların elini kolunu sallayarak aramızda dolaştığını biliyorum ve ürperiyorum sözlük. ve elbette, bu selefi cihatçı yaratıkları besleyenlerden, destekleyenlerden, masum göstermeye çalışanlardan hesabı sorulacak. and olsun sözlük.
  • geceden beri takip ettiğim akıllara durgunluk veren açıklaması olmayan olay. çalıştığım iş yerinde 20 kişi kadarız inanın hiçbirinin bu olaydan haberi yok inanabiliyor musunuz?

keşke fake olsa da hemen bilgi verilse halkımıza. ama bu olaylara bunu bu yaptı onu o yaptı demeyi bırakıp nerde yanlış yaptık diyebilirseniz bir yerlere varabiliriz belki...
  • artık mide bulandıryorlar: akpyi savunanlar, yok bunu siyaset malzemesi yapıyorlar, diyenler.lan siz ne adi, aşşağalık, şerefsiz canlılarsınız.taptığınız akpnize ve parasına zarar gelmesin diye bi taraflarınızı yırtıyorsunuz.hiç mi vicdan, insanlık kalmadı sizlerde.suriye'yi karıştırıp oraya silah gönderen , yaralıları tedavi ettiren , 3-5 öfkeli genç diyen sizlersiniz.bizim askerimizi o çukura gönderen sizlersiniz.artık umudum yok sizin gibi haysiyetsizlerden.hepinizin daha beter olması dileğiyle.
  • nasil bir pazarlik donuyor hala daha da herkes uc maymunu oynamak zorunda kaliyor? ne zaman bitecek el altindan gorusmeleriniz hesaplariniz satislariniz? bittiginde ne aciklayacaksiniz merakla bekliyorum. ya medya size ne demeli? hala arastirmaci gazeteciliginiz bitmedi mi de olay hakkinda hic bir yorum yapamiyorsunuz. ulke yangin yeriyken, sinirlar, firat kalkani , asker ocaklari icimizi yakarken ulkede neden olağanüstü bir durum yokmus gibi yasaniyor.
    el bab gercek akil dagi gercek isid gercek ve gercek hayatta kahramanlar ölüyor. orada kahramanlar ölürken kanlari hepinizin eline bulaşıyor. ve umarim bu dunyanin bu halinin sorumlulari bir gun ya da bi yerlerde
hesabın var mı? giriş yap