anafor

  • 8819
  • 6
  • 2
  • 0
  • 3 gün önce

beşşar esed

"analiz" bölgelerden gelen fotoğraflara ve duyumlara göre yapılmaz.

burada çok iyi hatırlıyorum, muhaliflere binlerce omuzdan atılan termal füze verildi, esad uçak havalandıramıyor, tüm uçakları sapır sapır düşürülüyor diye termal füze fotoğrafları yayınlayanlar vardı. o zamanlar da söylüyordum; omuzdan atılan füzeyle savaş uçağı düşürmek deveye hendek atlatmak gibidir. ancak, şansınız varsa birkaç helikopter düşürebilirsiniz diye. zaten öyle oldu, iç savaşın başından bu yana muhalifler 8-10 tane helikopter, 4-5 tane de uçak düşürebildiler ancak.

ne diyorduk, fotoğrafa videoya bakarak bölgesel dinamiklerin gidişatını belirleyemezsiniz.

suriye'de esad'a hizbullah ve iran gerek maddi, gerekse manevi yardımda bulundu. ama kimse kusura bakmasın, buralardan gelen 3-5 bin asker iç savaşın gidişatını değiştirme yeteneğine sahip değil. eğer öyle olsaydı, tüm dünya'dan suriye'ye akan 30.000 (otuz bin) mücahit ile esad'ın çoktan düşmüş olması gerekirdi. 30 bin dedim farkında mısınız?

sadece ingiltere'den suriye'ye cihada gelen savaşçı sayısı 800. libya'dan 10 binin üzerinde. tunus'tan 4 bin'den fazla savaşçı geldi. türkiye'den gelenlerin sayısı 2.500 ila 4.000 arası tahmin ediliyor. 5 binin üzerinde gerilla savaşı deneyimi olan çeçen'i saymıyorum bile.

ancak, bunlar teferruattır. dışarıdan gelen yardım, muhaliflerin ancak savaşı biraz daha uzatabilmesini sağlar. aynı şekilde, hizbullah'tan ve iran'dan gelen savaşçılar da esad rejimi için moral desteğinden öte anlam ifade etmez.

yoksa, bütün dünya suriye'ye cihad için akarken, iran ve hizbullah'ın, hatta ırak şiilerinin boş durup izleyeceğini mi sanıyordunuz? saf mısınız?

iran, rusya ve çin esad'a silah yardımında bulunuyor...

saf mısınız? kıçı kırık elde keleşle devrim yapmaya girişmiş muhalif tanksavar füzesine varana kadar elde edebiliyorken, bir "devlet"in silah bulamayacağını mı sanıyorsunuz siz? bir devlet silah sahibi olmak isterse, onu heryerden her şekilde temin eder. rusya'ya, iran'a gerek yok emin olun. ben esad'ın türkiye'den, hatta s. arabistan'dan bile silah satın alabildiğine eminim. parayı verirsen düdüğü çalarsın; silah baronlarının birincil prensibi budur. nakite bakarlar, kim olduğuna değil.

aynı mantıkla gidelim; el kaide, türkiye, s. arabistan ve katar desteklerini çektikleri anda esad muhalifleri sinek gibi ezecek güce sahip. stratejik değerlendirme; "o desteğini çekerse", "bak bu gelmeseydi" şeklinde yapılmaz.

bir iç savaşta, dengeleri uzun ve orta vadede belirleyen unsur, ülkenin kendi içinden çıkardığı güçlerdir. suriye iç savaşında esad'ı (daha doğrusu baas rejimini) ayakta tutan da, ülke içinden çıkan unsurlar oldu. hemen her ilde, her köyde, her kasabada oluşturulan "vatan savunma birlikleri" bu iç savaşın gidişatını değiştiren en önemli etkendir.

ve burada defaatle yıllardır belirtiyorum; "esad sadece bir isimdir". suriye'de hakimiyet esad'da değil, "baas partisi"nde. eğer şu an esad ölse, gitse, terketse, kaçsa bile bu savaş "hiçbir değişiklik olmadan" devam edecek.

bilmiyorsunuz. ne suriye'nin iç dinamiklerinden haberdarsınız, ne de bölgesel stratejik aktörlerin gelecek planlarından. esad'ın bir yere gideceği yok. baas rejimi suriye'de en az bir 10 yıl daha varlığını sürdürecek. sonraki 10-15 yıl boyunca da, bizdeki ordu vesayeti gibi "gölgesi" suriye demokrasisinin üzerinde kalacak.

bunu bütün dünya artık anlamış olmasına rağmen, türkiye'de okumuş etmiş kesimin anlamayışını aklım almıyor. dünya esad'lı, iran'lı, hizbullah'lı bir ortadoğu ekseninde politikalarını yeniden şekillendirirken, biz hala "emevi camii'nde kılınacak namaz"ın hayaliyle gerçek dışı beklentiler içinde yaşıyoruz.

bu gerçek dışı duygusal tavır değil mi ki zaten gazze'deki trajedide türkiye'yi oyun dışına itti. şimdi yutkunarak bakıyoruz, filistin ile israil arasındaki bu çatışmayı mısır ve abd bişeyler yapıp durdursun diye. niye? çünkü bizi ipleyen yok. niye iplemiyorlar? bu yazıyı bir daha okuyun o zaman...

devamını okuyayım »
22.07.2014 10:55