anafor

  • 9067
  • 24
  • 5
  • 0
  • evvelsi gün

beşşar esed

bundan 3 yıl kadar önce, ortadoğu'yu ve suriye'nin sosyo kültürel yapısını bilmeyen türkiye'deki politikacı ve bir kısım gazeteci bol keseden atıp tutuyordu; "esad 2-3 aya gidecek, suriye'ye demokrasi gelecek" diye.

ben ise suriye iç savaşı başladığından beri esad'ın gitmesinin mümkün olmadığını, bu iç savaşın uzun yıllar süreceğini defaatle ve ısrarla dile getirdim. hatta yaklaşık 1.5 yıl kadar önce de "öso" denilen oluşumun artık tümüyle yenildiğini ve suriye'de hiçbir yaptırım gücünün kalmadığını buradan defalarca anlattım.

tabi, türkiye'de "titr"iniz olmadan lafınız dinlenmiyor. ancak yine de çok sayıda gazeteci ve malesef bazı "stratejik araştırma kurumları" benim ekşi sözlük yazılarımdan derlemeler ve açık açık alıntılarla suriye'de yaşananları yazmaya falan başladılar.

gördük, okuduk, güldük, üzüldük...

beşşar'ın gitmeyeceğini, bu savaşı uzun sürse de kazanacağını ben biliyordum. azıcık objektif bakmayı becerebilen herkes de görüyordu zaten. ortadoğu'nun başına üşüşecek bu işid (ve radikal dini örgütler) belasını da taaaa 2 yıl önce burada kesin ve net biçimde izah ederek dile getirdim.

suriye iç savaşını neredeyse cephe cephe, hafta hafta yazdım. ben çok mu zekiyim? hayır... sadece "okumayı biliyorum ve okuduklarımı akıl-mantık süzgeçinden" geçirmeyi öğrenmiş sıradan bir insanım.

aklınız mantığınız çalışmıyor, at gözlükleriyle olayları değerlendiriyorsanız "esad 3 aya gidecek, öso suriye'nin %80'ine hakim" gibi ipe sapa gelmez saçmalıkları dilinize dolarsınız.

şimdi bak;

esad hatay'daki sınır kapısının 20-25 km doğusundan başlayan, ortalama 25-45 km derinliğinde bir hattı radikal örgütlere bırakıp, sınırını aşağıdan çekiyor. o örgütler ve binlerce "militan" o sınıra yığılıyor. bu militanların önemli bir bölümü de yabancı, suriyeli değil.

esad o sınırı çekme sürecini tamamladıktan onbinlerce suriyeli eli silahli radikal militan ile başbaşa kalacak olan "biziz". esad'ın umurunda değil, o çektiği sınırı öyle ya da böyle korur. ışid'in yaldır yaldır suriye'den ırak'a geçişi boşa değil. suriye'de tutunamayacağını, ama ırak'ta "legal ve kabul edilebilir" bir sünni devlet kurabileceklerini biliyorlar. bu güce de suriye iç savaşı sayesinde kavuştular.

daha da detaylarını "suriye iç savaşı" başlığına yazarım. bi ara hatırlatın. stratejik derinlikten habersiz gazeteci görünümlü "resmi haber ajansları"nı dinlemenizden iyidir, emin olun.

devamını okuyayım »
22.07.2014 02:00